Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ku przestrodze i zastanowieniu się

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Zofia » So sie 26, 2017 17:33

Maksymilianie,
niezwykle ceniony przeze mnie teolog luterański (a bardziej chyba go cenię niż Lutra) DIETRICH BONHOEFFER powiedział, że "na Sądzie Ostatecznym Bóg nie będzie nas pytał z jakiego Kościoła przychodzimy, lecz jak WYPEŁNIALIŚMY BOŻE SŁOWO ..."
I to chyba starczy za wszelkie małostkowe polemiki międzydenominacyjne ....
Wszak wszyscy błądzimy nie mając pełnego poznania .....
Zofia
 
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 17:38

O! Mądra kobieta i mądre słowo na sobotę. Dziękować :)
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maksymilian » So sie 26, 2017 18:04

Droga Zofio, ceń kogo uważasz, ale jeżeli dla kogoś bałwochwalstwo przed jasnogórską ikoną jest małostkowe albo msza jest małostkowa to znaczy, że Pisma Świętego ani Chrystusa nie traktuje za poważnie, bo diabeł z Pismem się nijak zgadza.
Maksymilian
 
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 18:10

I po to jest właśnie protestantyzm, żeby pobudzić zwiedziony lud do samodzielnego studiowania Pisma Świętego. Wtedy wszyscy będą bliżej prawdy.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Zofia » So sie 26, 2017 19:22

Macieju,
to "samodzielne studiowanie Pisma Św.", jako zasada reformatorów, okazało się niebezpieczną praktyką, gdyż zaowocowało mnogością interpretacji, a tym samym odłamów protestanckich - co stanowi jednak ewidentną słabość protestantyzmu. Skoro nie ma zgody co do interpretacji samego Sakramentu Ołtarza, to co mówić o innych kwestiach ....
Zofia
 
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maksymilian » So sie 26, 2017 19:28

Samodzielna lektura Słowa musi być nakierowana na to aby poznać prawdę, a nie na udowadnianie swoich teorii.
Maksymilian
 
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Maciej » So sie 26, 2017 19:47

Zofio, przede wszystkim bardzo mi miło Cię poznać.
Co do "niebezpieczności" to myśle, że przystąpienie do jakiegoś zboru powinno poprzedzać poznanie tematu. Człowiek, który zbyt wcześnie, lub ze zbyt małym dorobkiem wiedzy skazuje się na jakieś doktryny jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie, niż ten, który pozwala sobie szukać i sprawdzać Pisma. Mówie pisma, a nie Pismo, bo pomocne są też inne literatury-wiadomo, że biblia nie jest łatwa.
No ale, co zrobić, kiedy już się trafiło pod jakiś"adres"? Moim zdaniem przede wszystkim należy utożsamiać swoje wierzenie nie z kościołem a z biblią. Nie z przywódcą religijnym, a z Jezusem i studiować dalej. Różne odmiany protestantyzmu, są niczym innym jak pragnieniem do hierarchizacji, dlatego właśnie podjąłem decyzje o zborze, który z hierarchią ma jak najmniej wspólnego. Za to trzeba pochwalić dążenie do poznania prawd i interpretacji Biblii.
Pocieszam się zawsze tym, że jestem oblubienicą Chrystusa, a nie zboru i gdybym znalazł w nim jakieś karygodne błędy, zawsze mam drogę wyjścia. Dlatego też sprawdzam co moi bracia w innych zborach mają na tematy biblijne do powiedzenia. Póki co myśle, że wybrałem słusznie i wierze w prowadzenie mnie przez Ducha Świętego. Tak więc tego... to by było tyle :) w kwestii samodzielnego studiowania Pisma Św. Jak z chrztem. Chrzci się świadome dorosłe osoby, a nie niczego nieświadome niemowlaki.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Grzegorz » So sie 26, 2017 20:57

Maciej napisał(a): Chrzci się świadome dorosłe osoby, a nie niczego nieświadome niemowlaki.


Chrzcić można jednych i drugich. Proszę nie podważać sakramentologii ewangelickiej na tym forum.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez Aleksander » N sie 27, 2017 09:05

"Jakże więc mieli wzywać Tego, w którego nie uwierzyli? Jakże mieli uwierzyć w Tego, którego nie słyszeli? Jakże mieli usłyszeć, gdy im nikt nie głosił? 15 Jakże mogliby im głosić, jeśliby nie zostali posłani? Jak to jest napisane: Jak piękne stopy tych, którzy zwiastują dobrą nowinę!" Rz.10:14,15 Słowo Boże jest nam zwiastowane w posłudze publicznej Kościoła. Taki schemat ustanowił sam Chrystus, a apostołowie go powielili. Dlatego nabożeństwo/msza z Eucharystią odgrywa centralne miejsce w życiu chrześcijańskim. Natomiast nabożeństwo/msza jest schematem, który uczy życia prywatnego. Skoro modlimy się, słuchamy Słowa Życia i spożywamy Dar Życia publicznie, podobnie czynimy w domach modlimy się za bliźnich, czytamy Pismo Święte i dzielimy się dobrami z bliźnimi. Odwrócenie takiego schematu prowadzi do egocentryzmu.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ku przestrodze i zastanowieniu się

Postprzez blaisee » N sie 27, 2017 09:33

Maciej napisał(a):Różne odmiany protestantyzmu, są niczym innym jak pragnieniem do hierarchizacji

??? :shock:

Maciej napisał(a):dlatego właśnie podjąłem decyzje o zborze, który z hierarchią ma jak najmniej wspólnego.

No akurat u adwentystow hierarchia ma sie calkiem dobrze, naprwno o wiele lepiej niz w wielu kosciolach protestanckich np. baptystow czy zielonoswiatkowym :wink:

No i to jest wlasnie to co mowilem juz o adwentystach. Ze macie sie za najprawdziwszy kosciol, a wszelkie pozostale to wedlug was koscioly odstepcze :) I sam to pokazujesz na forum. To jest wasze dzialanie - przeciagnac innych do siebie.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron