Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Dagóza » Śr maja 04, 2011 19:07

Wildente napisał(a):Witam,

dlaczego w Biblii Warszawskiej modlitwa Ojcze nasz jest wydłużona? Kiedyś myślałam, że to katolicy ucięli coś, ale właśnie czytam Słowo Życia Billiego Grahama i tam również nie ma końcowego dodatku, a to przecież ewangeliczny kaznodzieja. Próbowałam coś znaleźć w internecie, ale nie wyszło.

Przejrzałem ten wątek i zauważyłem, że nie zwróciliście drodzy uwagi na fakt, że w Biblii Warszawskiej oddane są dwa teksty Modlitwy Pańskiej - w Ewangelii Mateusza 6, 9-13 -wersja z doksologią, czyli dłuższa, oraz w Ewangelii Łukasza - 11, 2-4 wersja krótsza.
Zdaniem biblistów Ewangelia Mateusza jest starsza od tekstu Łuksza, chcociaż jak się przyjmuje tekst modlitwy "Ojcze Nasz" ma pierwotniejszą formą u Łuksza, ale nie mnie maluczkiemu to rozstrzygać.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Cz maja 05, 2011 15:09

Jezus Powiedział: "Badacie pisma, bo sądzicie, że w Nich żywot Wieczny macie, a One dają świadectwo o mnie."
Cóż więc sądzić o rozważaniach teologicznych?
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Jacek » Cz maja 05, 2011 18:39

I tu musze sie zgodzic z 3475, do czego zmierzamy?. Ja nie mam takich problemow . a dlaczego? bo czytam slowo w slowo Biblie, i nie glowkuje czemu Sw. Jan nie nazywal sie -Rogozinski, a Maria Magdalena- Rachwalakowa, przyjmuje bezkrytycznie slowa zawarta w PISMIE SWIETYM, i nie zastanawiam sie przy kazdym zdaniu co by bylo gdyby. Brakuje nam podejscia do Bibli w kierunku dogmatycznym reprezentowanym przez Synod Wisconsin. Dlatego staram sie nie zabierac glosu w temacie Biblia. A jezeli juz to niech sie zabiora za to fachowcy, między innymi Pastor Aleksander. Skoro mamy Biblie wydana w jezyku polskim to naprawde nie widze problemu, a poniewaz jest to przeklad z hebrajskiego i greckiego a wiec z jezykow starozytnych, wiec musimy Biblie odbierac taka jaka ona jest. W Polsce istnialo kiedys takie powiedzenie : Ze tylu ile w POlsce jest obywateli to tylu jest lekarzy, a wiec wszyscy znaja sie na medycynie. a dzisiaj sie okaze ze wszyscy sa teologami. I staniemy sie tym czym sa dzisiaj Swiadkowie J.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Pt maja 06, 2011 21:33

Jest tyle komentarzy do Pisma Świętego na świecie że trudno je policzyć.O czym to świadczy?
Jesteśmy grzesznikami i staramy się dla swej grzeszności znaleźć furtkę w Piśmie Świętym, aby przez nią dać sobie usprawiedliwienie ze swoich czynów.Nic takiego w Piśmie Świętym Bóg dla nas nie zgotował.Czarne jest czarnym, białe jest białym.Jeżeli ktoś inaczej odczytuje Boże Słowo - oszukuje sam siebie, a wtedy Słowo Boga nie jest dla niego Bożym Ciałem w myśl Pisma:
"Na początku było Słowo, a od Boga było To Słowo, Bogiem było to Słowo."
Jeżeli według siebie i swoich przekonań będziemy tłumaczyć sobie Pismo
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Bronisław Sztuchlik » Pt maja 06, 2011 21:45

będziemy, jak liść na wietrze.Nie na tym opiera się nasza wiara.Lecz:"Jam jest Pan Bóg twoj, nie masz innych bogów obok Mnie."Żadna analiza ludzkim rozumem nie zrozumie Bożego Słowa.Jest to tajemnica Wiary.Słowo Boże jest jedno i jest to Słowo Boga Żywego.Innego nie ma.Nie próbujmy więc tłumaczyć sobie Pisma Świętego dla własnego "widzi mi się".
Bronisław Sztuchlik
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz lut 03, 2011 22:06
Lokalizacja: Studzionka
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Matek » Śr maja 11, 2011 21:50

Pamiętam ,że na swoim pierwszym nabożeństwie też potknąłem się na ,,wydłużeniu'' Ojcze Nasz , myślę sobie ,ja skończyłem ,a oni coś jeszcze mówią :D ,ale po nabożeństwie wszystko się wyjaśniło.Na drugim nabożeństwie już o tym pamiętałem. :wink:
Matek
 
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Wojtek » Wt cze 07, 2011 19:38

Reasumując, Brytyjka bynajmniej Pisma Świętego nie poszerza, lecz opiera się w tym fragmencie na pewnej tradycji manuskryptowej, który nawet w najmniejszym stopniu nie wpływa na wagę, przesłanie czy zrozumienie tekstu.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Januarius » N paź 16, 2011 12:53

Dobrze jednak wiedzieć, co tak naprawdę zawiera Biblia, a co jest do niej dodane. Z tego, co się zorientowałem, to najbardziej wiarogodne manuskrypty nie zawierają tego dodatku.
Januarius
 
  

Re: Dlaczego Biblia Warszawska poszerza Pismo?

Postprzez Wojtek » N paź 16, 2011 13:46

Nawet te najbardziej wiarygodne manuskrypty czasem się mylą. Pierwotny tekst zawsze ustala się z pewnym marginesem błędu.

Najważniejszy jest przekaz, szczegóły najczęściej bardzo mało zmieniają.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron