Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Postprzez Vojtas » So gru 31, 2011 14:21

Są dwa rodzaje apokryfów biblijnych.
- apokryfy ortodoksyjne -zawierają prawde,nie wykraczające doktrynalnie poza treści przedstawione w księgach kanonicznych, będące tylko uzupełnieniem tychże
- apokryfy heretyckie - przede wszystkim chodzi tutaj o apokryfy gnostyckie, znacząco odbiegające w swojej treści od ksiąg kanonicznych, istotnie zmieniającymi przesłanie Jezusa, albo jego pozycję i rolę, a nawet wszystko razem.

Czytać je wolno,jednak nie we wszystko należy wierzyć co w nich jest napisane.
Ja wiele z nich czytałem (głownie to są apokryfy NT) . Tutaj znajdziecie niektóre : http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... fy-01.html
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Postprzez Maksymilian » N kwi 08, 2012 14:30

A dlaczego są takie a nie inne ja nie wiem jakby ktoś mnie uświadomił :/
Maksymilian
 
  

Re: Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Postprzez Agnes » N kwi 08, 2012 15:38

Co masz na myśli: "takie a nie inne"? Czemu takie są apokryfy? Przepraszam, ale nie zrozumiałam dobrze, o co Ci chodzi.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Postprzez Maksymilian » Pn kwi 09, 2012 12:13

Dlaczego pisma NT są w kanonie, a nie np. Ewangelia Judasz dlaczego wybrano te księgi do kanonu :D
Maksymilian
 
  

Re: Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Postprzez Kallistos » Pn kwi 09, 2012 13:28

Bo taka była Tradycja kanoniczna i powszechna praktyka kościelna, oraz bo taki kanon ułożył sobór nicejski w 325 roku? Katolik jeszcze dopowie, że kanoniczność tych ksiąg potwierdził sobór trydencki 1545-1563. Pomijając już fakt, że tak zwana ewangelia według Judasza to dość marny gnostycki tekst o bardzo późnym pochodzeniu, teologicznie jałowy, z dawna wśród biblistów znany. Jeśli ktoś naprawdę chciałby bawić się w apokryfy chrześcijańskiej gnozy to odsyłam do ichniej ewangelii Tomasza albo apokalipsy Piotra. Dane księgi trafiły do kanonu z różnych powodów, inne z jeszcze różniejszych z niego wylatywały bądź ich w nim nie było nigdy. Nie znalazł się tam choćby Pasterz Hermasa, albo Didache czy tzw. Protoewangelia Jakuba, mimo, że wszystkie te teksty były dość szeroko znane i używane, z Protoewangelii znamy na przykład imiona rodziców Marii. Wspomniana apokalipsa Piotra też była, zwłaszcza na Zachodzie, często czytania, ale ze względu na gnostycką genezę została usunięta.
Kallistos
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz kwi 05, 2012 09:14
Lokalizacja: Festung Polen
wyznanie: prawosławie
  

Re: Ewangelie, które nie weszły w skład Pisma Świętego

Postprzez Wojtek » Śr kwi 11, 2012 09:59

Jeśli chodzi o Ewangelie - kryterium ostatecznym było bezpośrednie pochodzenie z kręgu apostołów i autentyczność. Jeśli poczytasz wczesnych Ojców Kościoła, to zgoda co do 4 Ewangelii jest 100%. Nikt nie miał wątpliwości, że Mateusz, Marek, Łukasz i Jan rzetelnie i szczerze opisują życie i naukę Chrystusa.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron