Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

NIEOMYLNOSC BIBLII

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: STRONA PROTESTANCI - fundamentalizm ewangelikalny

Postprzez Vojtas » So gru 03, 2011 21:31

Tomasz napisał(a):
Dodam również, że nasz Pan Jezus Chrystus często powoływał się na Pismo. Apostołowie powoływali się na Pismo - i tak jak napisał Pastor - Reformacja oparła się na zasadzie wyłączności i nieomylności Pisma. Jak zatem możemy mówić, że Pismo może być omylne ?

Słowo Boże nie moze być omuylne. Mi chodziło o coś innego. Nie to że podważam treść Biblii,ale jak ją odczytywać? Czy wszystko traktować dosłownie? Co sądzicie np o teori ewolucji?

Tomasz napisał(a):
Fundamentaliści biblijni, Świadkowie Jehowy i również Rzym-Katolicy wychodzą poza pismo wprowadzając nakazy, które w żaden sposób z Pismem nie są związane.

KRK - rozumiem, ŚJ -rozumiem ale że fundamentalisci biblijni??????? Co oni rzekomo dodają do Pisma?

Ewangelia św. Marka 7:7 "Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi"

Tomasz napisał(a):
Ubawiłem się setnie z jednego wpisu na forum "protestanci", gdzie ktoś dowodził, że ornaty i kadzidła są "niebiblijne". A garnitur i krawat jest biblijny ? :lol:

Też mnie często bawią tego typu banialuki :P
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Tomasz » So gru 03, 2011 21:39

Słowo Boże nie moze być omuylne. Mi chodziło o coś innego. Nie to że podważam treść Biblii,ale jak ją odczytywać? Czy wszystko traktować dosłownie? Co sądzicie np o teori ewolucji?


Wniosek z tego, że doszło tutaj do pewnego nieporozumienia :) . To o czym piszesz teraz - tzn. kwestii odczytywania Biblii to już zupełnie inna para kaloszy. Biblia nie jest również podręcznikiem przyrody.

KRK - rozumiem, ŚJ -rozumiem ale że fundamentalisci biblijni??????? Co oni rzekomo dodają do Pisma?


Mam na myśli wszelkie różne interpretacje o których również pisałeś, tzn. traktowanie wszystkiego czego nie ma w Biblii jako "szatańskiego". W konsekwencji prowadzi to do powstawania różnych dziwnych teorii nakazów i zakazów.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Vojtas » So gru 03, 2011 21:48

Tomasz napisał(a):
Słowo Boże nie moze być omuylne. Mi chodziło o coś innego. Nie to że podważam treść Biblii,ale jak ją odczytywać? Czy wszystko traktować dosłownie? Co sądzicie np o teori ewolucji?


Wniosek z tego, że doszło tutaj do pewnego nieporozumienia :) . To o czym piszesz teraz - tzn. kwestii odczytywania Biblii to już zupełnie inna para kaloszy. Biblia nie jest również podręcznikiem przyrody.

To dzięki Bogu :) O to mi tylko chodziło

KRK - rozumiem, ŚJ -rozumiem ale że fundamentalisci biblijni??????? Co oni rzekomo dodają do Pisma?


Tomasz napisał(a):Mam na myśli wszelkie różne interpretacje o których również pisałeś, tzn. traktowanie wszystkiego czego nie ma w Biblii jako "szatańskiego". W konsekwencji prowadzi to do powstawania różnych dziwnych teorii nakazów i zakazów.

To juz rozumiem. Nie otrzymałem swojej odpowiedzi na moje pytanie- czy to czego Biblia nie zakazuje i nie potępia jest dozwolone?
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Tomasz » So gru 03, 2011 21:52

Nie otrzymałem swojej odpowiedzi na moje pytanie- czy to czego Biblia nie zakazuje i nie potępia jest dozwolone?


W duży uogólnieniu możemy powiedzieć, że tak. Tzn. jest dozwolone. Tylko na wszystko musimy patrzeć przez pryzmat Ewangelii i przykazań.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Agnes » So gru 03, 2011 21:59

"Wszystko wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko wolno, ale nie wszystko buduje." (1 Kor. 10,23)

Biblia nie wspomina o wielu sprawach - np. o niewłaściwym korzystaniu z Internetu :wink: (np. przez pogrążenie się w grach typu second life). Co nie znaczy, że skoro coś nie zostało czarno na białym zapisane, to możemy sobie robić, co nam się żywnie podoba. Bóg dał nam rozum, żebyśmy umieli dokonywać słusznych wyborów.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Vojtas » So gru 03, 2011 21:59

Tomasz napisał(a):
Nie otrzymałem swojej odpowiedzi na moje pytanie- czy to czego Biblia nie zakazuje i nie potępia jest dozwolone?


W duży uogólnieniu możemy powiedzieć, że tak. Tzn. jest dozwolone. Tylko na wszystko musimy patrzeć przez pryzmat Ewangelii i przykazań.

To jest oczywiste. Nie można mieć takiej logiki jak KRK - nie ma tego w Biblii,zatem to nie jest sprzeczne z Biblią (chodzi tu o dodawanie i wymyslanie dogmatów wziętych z kapelusza)
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Tomasz » So gru 03, 2011 22:00

"Wszystko wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne; wszystko wolno, ale nie wszystko buduje." (1 Kor. 10,23)


Otóż to :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Vojtas » So gru 03, 2011 22:03

Jest też druga strona medalu. Fundamentaliści biblijni mają taką retoryke ze wszystkiego czego nie ma w Biblii jest złe i szatańskie.To obłęd
przykład: Jezus i apostołowie nie latali samolotami ,co wcale nie oznacza że zabronione jest latanie samolotem
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Re: NIEOMYLNOSC BIBLII

Postprzez Aleksander » N gru 04, 2011 01:43

Vojtas napisał(a):Jest też druga strona medalu. Fundamentaliści biblijni mają taką retoryke ze wszystkiego czego nie ma w Biblii jest złe i szatańskie.

Wynika to z innej teologii Królestwa. Dla ewangelicznych Królestwo na ziemi nie istnieje, to jest dopiero przyszłość. Teraz na ziemi króluje szatan, dlatego trzeba się izolować od wszystkiego co jest nowe I postepowe., bowiem za tym może się kryć diabeł. W teologii reformacyjnej jest inny punkt widzenia. Jezus jest Panem Panów I poddana jest mu cala ziemia. To On sprawuje władzę. On jest Królem ziemi, my zaś jego sługami. Dlatego reformatorzy zmienili oblicze świata zachodniego, chociaż nie widzieli gdie to zaprowadzi, to odważnie szli.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron