Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wieczerza Pańska - samemu

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jacek » So lut 26, 2011 20:07

Ja jako Starolutheranin wchodzac do kosciola zawsze lekko klekam i sie zegnam znakiem krzyza. To po Starolutheransku.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Wędrowiec » So mar 05, 2011 19:45

Bardzo ciekawa kwestia odnośnie klękania i znaku krzyża po wejściu do świątyni.
Osobiście jestem zdanie tak jak Kuba, tzn. owe gesty nawet jeśli ktoś czegoś takiego u siebie nie praktykuje, to może je wykonać z czystej grzeczności. Tu nie chodzi żeby być do czegoś zmuszanym, ale z własnej woli ukazać właśnie ten szacunek - coś jakby witając sie z kimś podać rękę.

Ponadto jak sam Viking zauważył - Staroluteranie tak czynią, więc dlaczego miałoby to być złe?


To jest post nr 4000 na naszym Forum. Wędrowiec otrzymuje dyplom uznania :)
Tomasz
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez tom » So maja 28, 2011 10:18

Chciałbym wrócić do tematyki eucharystycznej.
Bardzo interesujący jest fragment ewangelii św. Jana, kiedy to Jezus z synagodze w Kafarnaum tłumaczy sens teologiczny Eucharystii, którą miał w niedalekiej przyszłości ustanowić. Mówił On tak: "Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem" [J 6, 55], "Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem" [J 6, 63].
Jak rozumiecie ten fragment Biblii?
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Elżbieta » So maja 28, 2011 12:04

Pierwszy fragment dotyczy przyszłego ustanowienia Komunii Św. Natomiast drugi fragment dotyczy tego że potrzeby ciała ludzkiego wcale do Boga nie zbliżają. Boga należy czcić w duchu, należy postępować dokładnie tak jak uczył tego Jezus, bo w Nim mamy żywot wieczny. Tak jak mówił nasz Pan, Słowa Jego są Duchem ożywiającym, które prowadzi do zbawienia, bo przez Nie nie zginiemy

Tak przynajmniej ja to rozumiem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jacek » So maja 28, 2011 15:25

I bardzo dobrze Elzbieta rozumujesz.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez tom » N maja 29, 2011 20:17

Dziękuję, Elżbieto za odpowiedź. Dla mnie interesujące jest zagadnienie Słowa jako ducha i żywota czyli pokarmu. Przypomina mi się fragment ewangelii św. Łukasza [rozdz. 4] z kuszeniem Chrystusa, gdy odpowiada On szatanowi, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim słowem Bożym.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Aleksander » Pn maja 30, 2011 11:47

tomwarsz. napisał(a):Chciałbym wrócić do tematyki eucharystycznej.
Bardzo interesujący jest fragment ewangelii św. Jana, kiedy to Jezus z synagodze w Kafarnaum tłumaczy sens teologiczny Eucharystii, którą miał w niedalekiej przyszłości ustanowić. Mówił On tak: "Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem" [J 6, 55], "Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem" [J 6, 63].
Jak rozumiecie ten fragment Biblii?

Mi się też wydaję, że złączenie tych dwóch fragmentów pokazuje na to jak bardzo Duch Święty jest związany ze Słowem Bożym: wtedy wypowiadanym przez Jezusa i teraz ze spisanym kanonem (Pismem Świętym). Na fakt tego, ze podczas eucharystii to Duch Święty nas karmi szczególnie zwraca Kościół Wschodni, dlatego w modlitwie eucharystycznej nie tyle kładzie nacisk na przemianę, ile na dzieło Ducha Świętego. Myślę, że reformatorzy Kalwin i Luter doszli do tego samego próbując wyprowadzić średniowieczny Kościół Zachodni z martwego punktu do, którego doszli teolodzy przyjmując tomistyczną metodologię (od Tomasza z Akwinu).
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron