Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wieczerza Pańska - samemu

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jacek » Cz lut 24, 2011 21:18

No w czyms trzeba przechowywac, niech to sie nazywa jak chce, tu chodzi zeby tego nie adorowac-wznosic modlitwy do oplatka, niech to sie nazywa nawet tabernakulum.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Elżbieta » Cz lut 24, 2011 21:56

ależ oczywiście, że nie adorować, wcale o tym nie myślałam
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez jagna » Pt lut 25, 2011 12:57

Tylko, że od przechowywania w tabernakulum do adoracji droga wydaje się być krótka.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Elżbieta » Pt lut 25, 2011 13:59

No to niech to będzie jakiekolwiek inny pojemnik, byle znacznie różnił się wyglądem od tego, gdzie są opłatki niekonsekrowane
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jacek » Pt lut 25, 2011 17:21

kochani wchodzac do kosciola Ewangelickiego ,gdzie jest tabernakulum, zaden ksiadz nie powie mi . kolego walnij sie na kolana, i wal czolem o tabernakulum. Ja mam swoje poglady i nikt mnie nie zmusi do dzialania nie zgodnego z moimi pogladami.Podpisal Wielebny Viking
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jakub » Pt lut 25, 2011 23:16

Samo uklęknięcie nie jest tóżsame z adoracją. Adoracja - a więc uwielbienie, odbywa się w sercu.

Skoro reformowani klęczą przy modlitwie Ojcze Nasz, to czy aż tak wielkim złem było by uklęknięcie przed tabernakulum na znak szacunku?

Ja z reguły ograniczam się jedynie do pochylenia głowy. Ale gdybym był np na adoracji u mariawitów to bym uklęknął - mimo, że nie brałbym czynnego udziału w adoracji. To jest kwestia grzecznościowa. Tak samo jak rzymianie stoją u nas gdy są czytania - w KRK stoi się tylko na Ewangelię.

Swoją drogą czasem nasze luterskie "tabernakula" to żenujący widok. W "zakrystii" naszej Sali Synodalnej, sprzęt komunijny trzymany jest w tekturowym pudle na krzesłach... Wstyd mi za każdym razem jak to widzę :(
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jakub » Pt lut 25, 2011 23:21

jagna napisał(a):Tylko, że od przechowywania w tabernakulum do adoracji droga wydaje się być krótka.


To zależy. Pamiętajmy, że nasze "tabernakula" powinny być trzymane w zakrystii - co nie stwarza dobrych warunków do adoracji ;). Po drugie w Kościele Starokatolickim są trzymane w prezbiterium, a mimo to Kościół publicznej adoracji nie praktykuje. Po trzecie im bardziej sensownie będziemy podchodzić do tego co spożywamy w czasie Wieczerzy tym mniej problemów będzie potem z tym co pozostaje :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jacek » So lut 26, 2011 16:40

Sprzet komunijny trzymany w tekturze na krzeslach, no jesli takie jest podejscie do eucharystii, to nie dziwcie sie ze kosciol topnieje.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez jagna » So lut 26, 2011 18:01

No już nie popadajmy w skrajności. Na myśl o "tabernakulum" pojawiło mi się w głowie to katolickie, 20 lat w KRK zrobiło swoje. I tak od razu mi się skojarzyło z adoracją. Nie chodzi o nakaz: klękaj i śpiewaj pieśń: "O zbawcza Hostio"! Tylko o proces, który mógłby zajść. Nie jestem socjologiem ani teologiem, więc tylko tak gdybałam :wink:
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Wieczerza Pańska - samemu

Postprzez Jacek » So lut 26, 2011 20:01

Alez Jagno masz racje nie przesadzajmy. bo niedlugo zlikwidujemy krzyz w kosciele bo przypomina KrK, tylko musimy pamietac z jakiego pnia wyroslismy, i gdyby KrK tego nie chcialo, to i tak jestesmy katolikami zreformowanymi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości