Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Symbolika W Biblii

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Wt gru 21, 2010 22:38

Elżbieta napisał(a):No tak, ale jeżeli Pastor mnie przekonuje, że nie powinnam przyjmować Komunii na klęcząco, że jest to wbrew woli Boga, a ja te nakazy świadomie łamię - więc źle czynię. Jeżeli mówię, że Imię Boże jest dla mnie tak święte, jak było święte u Żydów, to Pastor twierdzi że nie mam racji. Więc jak mam czynić, by było właściwie, by być w zgodzie z własnym sumieniem i nie przestępować Bożych nakazów ?

Staram się być precyzyjny w wypowiedziach. Celem dzisiejszego postu na temat nabożeństwa było zwrócenie uwagi na istotniejszą sprawę, niż to czy mamy przyjmować na klęcząco, stojąco czy siedząco. Na to,że ma ona być odprawiana na kazdym nabożeństwie. Mało tego warto by zastanowić się nad jeszcze bardzie ważnymi sprawami, które nie dotyczą tyle luteran ile reformowanych, którzy są bardzo dogmatyczni w tym punkcie. Mianowicie dopuszczenie dzieci do Stołu Pańskiego. Natomiast brak wyznania grzechów na nabożeńśtwie w Dzień Pański jest dziwnym zjawiskiem, bowiem nie chcemy zapomnieć naszej grzeszności, jednak wyznawać grzechów nie chcemy. Chybaże nabożeństwo będzie z komunią, ale przecież te elementy wskazują na nieco różniące się przesłanie, prawda?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Tomasz » Wt gru 21, 2010 22:47

Wykształciła się nam bardzo ciekawa dyskusja - przyznaję, że mam teraz bardzo dużo pracy, ale ciągle się od niej odrywam i zerkam na forum :) Szkoda, że inni użytkownicy tylko nas "podglądają" i nie zabierają głosu :wink:.
Dzisiaj niestety muszę wracać do swoich innych obowiązków - ale jutro postaram się rozwinąć parę myśli.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Elżbieta » Wt gru 21, 2010 23:05

No fakt, tu się z Pastorem zgodzę, że spowiedź powinna być w każdą niedzielę. Inna sprawa, że również w każdą niedzielę powinna być też Komunia.
Co do innych Kościołów - nasze forum tym się nie zajmuje, zajmujemy się tylko i wyłącznie "własnym podwórkiem" i na cudze nie wchodzimy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Śr gru 22, 2010 06:26

Pisząc o kościołach reformowanych podaje to jako przykład jak inni to pojmują. Jest to moje podwórko które chce otwierać przed wami, bo wy mnie zaprosiliście na swoje :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Śr gru 22, 2010 07:09

Może powróćmy trochę do tylu i uspokój nasza dyskusję. Przed e wszystkim starałem się wykazać jak samo Pismo uczy nas o liturgii. Porządek ofiar uczy nas o kręgosłupie. Myślę, ze nie trudno zauważyć ze tradycyjne nabożeństwo odpowiada temu porządkowi, chyba ze i przy nim już po majstrowano. Ze względu na to ze , żadna inna księga oprócz ks Objawienia nie mówi w szczegółach o liturgii mamy pewna wolność aby obsadzić swoim mięsem. Wysokokościelnicy mogą dodać trochę więcej mięsa korzystając z ks Objawienia, pietyści trochę mniej, reformowani dodadzą trochę ze swojej tradycji itd. Wschodni Kościół doda ze swojej, grunt aby rozpoznać co jest istotą.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Śr gru 22, 2010 07:42

Zabrakło w moim długim poście czegoś więcej, mianowicie pokazania jak te wszystkie szczegóły spełniły się w dziele naszego Pana. Myślę, ze teraz widzimy dlaczego spożywamy Ciało i krew osobno. Jezus jest ofiara w naszym imieniu. On przykrył nas swoją krwią i przywdział w nowe ubranie _chwałę. Wprowadził nad do obecności Boga, do Ogrodu, w którym sam jest Drzewem poznania Dobra i Zła, Słowem Żywym. Przyjmując Słowo on przez Ducha czyni z nas ofiary unoszące się, przekształcone w won miła Panu (list do Rzymian 12).
Po drugie możemy zrozumieć dlaczego Pan Jezus miał przejść tyle szczegółów, których nie rozumiemy. Lat do Hebrajczyków tym się zajmuje.
Po trzecie właśnie w taki sposób dostrzegamy przeogromna głębię Słowa Bożego.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Śr gru 22, 2010 10:58

Przepraszam wszystkich za kilka słów "byków" ,które znalazły się w moich postach. Pisałem je na komórce, słownik zmienił na coś innego. PrNie zauważyłem i wysłałem. Dziękuję też Elżbiecie za wychwycenie i poprawienie.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Tomasz » Śr gru 29, 2010 00:05

Tomaszu co oznacza wsłuchać się głęboko w Pismo? Jak to jest możliwe bez studiowania, przecież mamy do czynienie ze słowem werbalnym. Właśnie dzięki studiowaniu Pisma ks. M. Luter dokonał reformy Kościoła, ks. J. Kalwin zapracował się na śmierć. Nie wyobrażam sobie abym nie modlił się przed tym jak zaczynam przygotowywać kazanie lub wykład.


Zgadzam się z Pastorem w 100 %. Oczywiście nie twierdziłem również, iż Pastor nie modli się przed studiowaniem i rozważaniem Słowa Bożego. Chodziło mi natomiast o to, aby nasz stosunek do Pisma Św. nie przybrał formy zbyt instrumentalnej. Odniosłem wrażenie (może mylne - zatem proszę o ewentualne sprostowanie), że zbytnie przywiązywanie wagi do symboliki może wprowadzić nam trochę zamieszania i nie raz odwrócić uwagę od kluczowego przesłania danych przypowieści biblijnych.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Śr gru 29, 2010 13:21

Być może bardzo się różnimy w zrozumieniu czym jest symbolika biblijna. Gdzieś już wspominałem o rozróżnieniu pomiędzy symbolika a typologia. Myślę, ze człowiek nie jest wstanie żyć bez symboli. Sami tworzymy symbole, czasami dobre a czasami źle. Np. stereotypy, wystarczy krótki gest a wszyscy już wiedzą o co chodzi. Chyba ze jest to nowe pokolenie i nie zna wydarzeń z historii i nie jest w stanie skojarzyć symboli. Podobnie jest z Pismem. Pozwól ze powrócę ?jeszcze raz do przypowieści o synu marnotrawnym i pokaże jak wszyscy my stosujemy podejście symboliczne. Dlaczego wiemy ze jak chłopak zaczął pracować przy świniach oraz z nimi się żywic to jest opis upadku? Przecież w naszym społeczeństwie hodowla świń nie jest pogardzanym zawodem. Bo czytaliśmy ST, Prawo Mojżeszowe i wiemy, ze świnia była uznana ze zwierzę nieczyste, ze żydzi z tego powodu je nie hodowali. Czynili to poganie. Ciekawe jest to, ze Jezus tego wszystkiego nie wyjaśnia. Przypowieść zawiera aluzje dla tych, którzy znają ST. Przypowieść nic sama nie wyjaśnia, jeśli najpierw nie nauczymy się dobrze ja kojarzyć. Zatem ja tylko pomagałem zauważyć inne szczegóły: drogi płaszcz i pierścień warto skojarzyć historia o Józefie i braciach, którzy też pozazdrościli młodszemu bratu, a potem skojarzyć to z szatą Jezusa, który znów został sprzedany poganom i ze Jezus dostał królewską szatę ; warto skojarzyć rozmowę ojca z starszym bratem z rozmowa Boga z Kainem, który też się rozgniewał na Boga i Abla; warto by skojarzyć ile Ewangelie opisują nam historii ze świniami hodowlanymi przez Izrael, nawet diabły uratowały się przez nie, co pokazuje nam na duchowy stan Izraela. Nie trzeba uciekać do innego kraju aby żyć jak poganie, Izrael w domu stal się Egiptem. Zastanówmy się nad obietnicami zbawienia, które Bóg dal w ST jak one się spełniają w tej historii, biorąc pod uwagę, ze Jezus przyprowadza lud do Ojca (reprezentuje swój lud ,, jest prawdziwym izraelita), ale i Ojciec wysyła Syna. Lecę teraz po łebkach, nawet nie spinając tego w jedna całość, bo chcę pokazać jak wiele może się kryć w skojarzeniach, które Pan Jezus zawarł w tej małej historii. Natomiast kluczem jest znajomość ST!
Chcę zwrócić nasza uwagę na to jak często możemy i słyszymy w naszych kościołach interpretacje subjektywno_egzystencjalne: przypowieść opowiada o naszym upadku (często opisywane sa przykłady totalnego upadku) a Bóg nas znalazł w szambie i uratował. Nie przeczę takim doświadczeniom. Jednak to nie doświadczenie kogokolwiek z nas jest podstawa do interpretacji. Nasze doświadczenia są różne. Przez to przypowieść może stracić swoją uniwersalność. Osobiście mógłbym tak sobie to tłumaczyć, ale np.moja żona takich tragicznych upadków nigdy nie doświadczała. Urodziła się jako katoliczka i została wychowana na porządną katoliczkę. Przyłączyła się do kościoła reformowanego bo pragnęła poznawać Słowo Boże. Zatem jakie przesłanie mogła by odebrać z przypowieści. Nasze zrozumienie i zastosowanie przypowieści powinno być przez analogię do historii ST oraz doświadczenia Izraela. Tak bardzo krótko :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Śr gru 29, 2010 13:31

zamiast słowa płaszcz miało być szata, dlaczego mi się napisało płaszcz nie wiem :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

cron