Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Symbolika W Biblii

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Elżbieta » Wt gru 21, 2010 19:00

Tomku, w Legnicy spowiedź jest zawsze na początku Nabożeństwa z Komunią, a nie tuż przed Komunią
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Tomasz » Wt gru 21, 2010 19:21

U nas zawsze jest przed Eucharystią i tak spotkałem się również w innych miejscowościach. Cóż - czyli jak napisałem poprzednio "tutaj bywa już różnie".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Elżbieta » Wt gru 21, 2010 20:52

Czytając to wszystko co Pastor napisał zaczyna mi się jeżyć włos na głowie. Jeżeli tego wszystkiego nie wiem, jeżeli te wszystkie zależności są dla mnie niezgłębioną tajemnicą, to co wówczas, co z moim zbawieniem. Do tej pory sądziłam, że całkowicie wystarczy Bogu moje serce, to że kieruję się w życiu miłością, , to że nie szukam swego, że staram się iść ścieżkami Jezusa Chrystusa. Sądziłam, że jeżeli głęboko wierzę w Syna Bożego i w Jego posłannictwo, moje przewinienia będą mi darowane i że mogę mieć nadzieję zbawienia. Teraz zaczynam mieć pewne wątpliwości.
Czy do mego zbawienia jest mi nieodzowna cała ta wiedza? Wszystkie te zawiłości i zależności o których wiedzieli kapłani i uczeni w piśmie ? Czy nie wystarczy dziecięca wiara i dziecięce zaufanie, jaką ma małe dziecko w stosunku do swoich kochanych i kochających rodziców ?
Następne pytanie: czy aby na pewno każdy Izraelita znał dokładnie to wszystko ? Czy każdy rybak, lub pasterz znał dokładnie dzieje swojego narodu i wszystkie przypowieści które opowiadał nasz Pan, rozumiał inaczej niż my dzisiaj ?
Jeżeli tak, to daremna nasza wiara i chyba wszyscy musimy zacząć studiowanie, bo bez nadziei poginiemy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Tomasz » Wt gru 21, 2010 21:30

Sądziłam, że jeżeli głęboko wierzę w Syna Bożego i w Jego posłannictwo, moje przewinienia będą mi darowane i że mogę mieć nadzieję zbawienia. Teraz zaczynam mieć pewne wątpliwości.
Czy do mego zbawienia jest mi nieodzowna cała ta wiedza? Wszystkie te zawiłości i zależności o których wiedzieli kapłani i uczeni w piśmie ? Czy nie wystarczy dziecięca wiara i dziecięce zaufanie, jaką ma małe dziecko w stosunku do swoich kochanych i kochających rodziców ?


I dobrze sądziłaś. To co powiedziałaś powyżej jest naszym fundamentem. Najważniejsza jest wiara w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa, natomiast wiedza religijna jest również ważna, ale nie jest celem samym w sobie - powinna być nam pomocna w zrozumieniu przesłania Ewangelii, które sprowadza się do wiary, nadziei i miłości.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Elżbieta » Wt gru 21, 2010 21:50

No to może jakaś głupia jestem, bo ta wiedza o której mówi Pastor, niczego mi nie rozjaśnia, a wręcz zaciemnia jasne przesłanie Syna Bożego. Jeżeli źle czynię przyjmując Komunię na kolanach, to nie wiem jak mam dalej czynić. Ponieważ nie jestem w stanie podejść do tego Sakramentu inaczej (przynajmniej tak długo, jak długo mogę poruszać się o własnych siłach), a wiedząc, że powinno być inaczej, źle robię, więc co dalej ?
Wydaje mi się, że nie powinno się nikogo potępiać za jego zwyczaje (sposób chwalenia Boga) i chyba gdzieś o tym pisał Paweł w swoich listach. Napisał tam również, aby nie powodować niczyjego zgorszenia, że należy się dostosować do panujących zwyczajów, więc czy rzeczywiście nie mam racji upierając się przy swoim stanowisku ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Wt gru 21, 2010 21:56

Elżbieta napisał(a):Czytając to wszystko co Pastor napisał zaczyna mi się jeżyć włos na głowie. Jeżeli tego wszystkiego nie wiem, jeżeli te wszystkie zależności są dla mnie niezgłębioną tajemnicą, to co wówczas, co z moim zbawieniem. Do tej pory sądziłam, że całkowicie wystarczy Bogu moje serce, to że kieruję się w życiu miłością, , to że nie szukam swego, że staram się iść ścieżkami Jezusa Chrystusa. Sądziłam, że jeżeli głęboko wierzę w Syna Bożego i w Jego posłannictwo, moje przewinienia będą mi darowane i że mogę mieć nadzieję zbawienia. Teraz zaczynam mieć pewne wątpliwości.
Czy do mego zbawienia jest mi nieodzowna cała ta wiedza? Wszystkie te zawiłości i zależności o których wiedzieli kapłani i uczeni w piśmie ? Czy nie wystarczy dziecięca wiara i dziecięce zaufanie, jaką ma małe dziecko w stosunku do swoich kochanych i kochających rodziców ?
Następne pytanie: czy aby na pewno każdy Izraelita znał dokładnie to wszystko ? Czy każdy rybak, lub pasterz znał dokładnie dzieje swojego narodu i wszystkie przypowieści które opowiadał nasz Pan, rozumiał inaczej niż my dzisiaj ?
Jeżeli tak, to daremna nasza wiara i chyba wszyscy musimy zacząć studiowanie, bo bez nadziei poginiemy

Drogo Elu nie piszę o tym, aby wzbudzić wątpliwości do tego, co Jezus Chrystus obiecywał: "uwierz a będziesz zbawiony". Jakbym mógł! Sam w to wierzę. Raczej na odwrót, chcę budować naszą wiarę. Pisząc o nabożeństwie chcę podać narzędzia do tego, aby mieć Biblijne przesłanki, a nie tylko tradycję Kościoła, chociażby z tego powodu, ze mamy różne tradycje (wschodnią i zachodnią) kościelne i często różniące się. Zarazem chcę pokazać, że nie jesteśmy skazani na pragmatyzm. Wiele kościołów wymyśla nowe porządki liturgiczne lub obrzędy, które są wyssane z palca i narażają się tym samym na śmieszność, niestety.
Większość Izraela nie rozumiała Jezusa, nawet jego uczniowie nie rozumieli i dlatego przychodzili, aby im wyjaśnił. Dziś nie mamy Pana Jezusa obok, lecz mamy Jego Słowo. Jesteśmy w lepszej sytuacji niz ci, któzy słuchali Pana. Sam Jezus o tym mówił. W swoje Ewangelii ap. Jan napisał, ze lepiej jest dla nas, ze Pan Jezus odejdzie, niż zostanie, bo pośle Pocieszyciela. Apostołowie zachęcają nas abyśmy nie zostawali dziećmi, lecz wzrastali w poznaniu i mądrości. Nie umniejsza to winy kościołów, które zaniedbują studiowanie Pisma, którzy zamiast wyjaśnić go zajmują się moralizatorstwem, albo zamiast wkładania pracy w odkrywanie znaczenia, chcą od razu pouczać jak to zastosować.
Kiedyś pisałem o tym w którymś poście. Studiując w seminarium przestałem studiować Pismo, lecz powróciłem do studiowania dopiero wtedy, kiedy musiałem ciągle go uczyć, po ordynacji. Zajęło mi wiele lat i wciąż mogę powiedzieć, ze za mało je znam aby uczyć innych. Na szczęście nie musiałem "odkrywać Ameryki" samemu, lecz umiejętnie korzystać z dzieł prawdziwych odkrywców. Problem polega na tym, ze w języku polskim takiej literatury praktycznie nie ma :( już w seminarium większość książek musiałem czytać po angielsku. Teraz muszę robić to samo. Zainteresowanym i znającym język angielski mogę podesłać strony internetowe, w których można znaleźć ogrom wiedzy biblijnej. Trochę tłumaczymy i sami piszemy, można to znaleźć na http://www.reformacja.pl , reformowanypoznan.org , jarmulak.com Wydaliśmy kilka ksiązek, tytuły mogę podesłać. Myślę, ze w tym roku wreszcie uda nam się wydrukować książkę rev. P. Leitharta, która jest niesamowicie pomocna w prześledzeniu całego Pisma, jako jest ono połączone.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Wt gru 21, 2010 22:07

Nie sądzę, że coś złego jest w przyjmowaniu sakramentu klęcząc, głęboko przejmując się swoją grzesznością. Ale ważne jest pamiętać, ze przystępując do Stołu Pańskiego, sam Pan przyjmuje cię przy nim jako swoje dziecko w pełni zaakceptowane. Natomiast poznałem chrześcijan, którzy chcieli aby moje dzieci jak inne wychodziły z kościoła gdzieś tam do sali w czasie kiedy była komunia, bowiem dzieci przeszkadzają im się skupić na swojej grzeszności oraz miłosierdziu Bożym. Chyba widzisz różnicę w takiej postawie? Z drugie zaś strony dobrze jest ze moje słowa poruszą cię do zastanowienia się :) o to mi też chodzi.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Tomasz » Wt gru 21, 2010 22:10

Mam jedną uwagę - Pastorze - czy Pastor nie przykłada zbyt dużej wagi do "rozumowego" i "naukowego" podejścia do Pisma Św. ?
Sięgając po Biblie powinniśmy najpierw zwrócić się w modlitwie do naszego Pana aby otworzył nasze serca i umysł na Boże Słowo i wsłuchać się w nie głęboko.
Przyznaję, że z dużym zainteresowaniem czytam posty Pastora, jednak pomimo wszystko nie przeceniałbym roli symboliki starotestamentowej. Choć przyznaję, że możemy się z niej dużo nauczyć.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Elżbieta » Wt gru 21, 2010 22:14

No tak, ale jeżeli Pastor mnie przekonuje, że nie powinnam przyjmować Komunii na klęcząco, że jest to wbrew woli Boga, a ja te nakazy świadomie łamię - więc źle czynię. Jeżeli mówię, że Imię Boże jest dla mnie tak święte, jak było święte u Żydów, to Pastor twierdzi że nie mam racji. Więc jak mam czynić, by było właściwie, by być w zgodzie z własnym sumieniem i nie przestępować Bożych nakazów ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Symbolika W Biblii

Postprzez Aleksander » Wt gru 21, 2010 22:23

Drodzy chcę służyć Kościołowi Chrystusa najlepiej jak tylko mogę. Myślę, że wątki które poruszam są nowe, ale nie dlatego że nie są znane Kościołowi. Są nie znane w Polsce, bo mamy ogromne zaniedbania w bibiistyce. Myślałem, ze mogę być pomocny. Natomiast ST jest podstawą, nie dlatego, ze mamy do niego wrócić. Stare Przymierze umarło wraz z Chrystusem na krzyżu, a my przez chrzest zostaliśmy włączeni do Nowego Przymierza. Jednak to ST jest podstawą tego wszystkiego co się wydarzyło w NT. Zwróćcie uwagę, że apostołowie ciągle tłumaczyli nowonawróconym poganom Pismo. Myślę, ze jedną ze służb pastor/księdza to czynienie podobnie.
Tomaszu co oznacza wsłuchać się głęboko w Pismo? Jak to jest możliwe bez studiowania, przecież mamy do czynienie ze słowem werbalnym. Właśnie dzięki studiowaniu Pisma ks. M. Luter dokonał reformy Kościoła, ks. J. Kalwin zapracował się na śmierć. Nie wyobrażam sobie abym nie modlił się przed tym jak zaczynam przygotowywać kazanie lub wykład.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron