Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dlaczego wierzycie?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Tomasz » Śr wrz 29, 2010 10:40

heillos napisał(a):A ponoć mamy być jak dzieci, bo ich jest Królestwo....


Zwróć jednak uwagę Szanowny Heillosie, że określenie "jak dziecko" jest użyte w różnych kontekstach.

"Dziecinność" z jednej strony oznacza bezgraniczną ufność i o to chodzi w powołanych powyżej słowach. Natomiast cytat przywołany przez Elżbietę używa porównania do wieku dziecięcego w znaczeniu niedojrzałości.
Na razie - tyle. Więcej napiszę wieczorem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Aleksander » Śr wrz 29, 2010 11:28

"Ostatnio słyszałem pogląd, że ateizm jest właśnie wynikiem reformacji."
Mówić można wszystko, pytanie tylko czy zależy nam na dojściu do Prawdy. Reformacja przyniosła wolność. Uwolniła Kościół od tyranii i przyniosła światu Pismo z powrotem. Z wolnością zawsze idzie pokusa wykorzystania jej do zła. Np.: czy dobrze jest zwiazek radziecki się rozpadł, czy nie? Wielu ludzi mówi, że wolność którą odzyskali przyniosła tylko cierpienie, wielu nieuczciwych rozkradło Państwo, a teraz rządzą jako mali tyrani. Tacy ludzie wspominają stare czasy i mówią, że nie było takiej nieuczciwości jak teraz, że było dobrze. Tylko czy to jest prawda i czy Gułagi nie są świadectwem okrucieństwa? Bóg daje wolność, ale służy ona ku pracy.
Natomiast nie mogę się zgodzić że ksiegi ST przeczą księgom NT, i na odwrót. Ale o tym później, idę do pracy :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 29, 2010 18:06

Ocenianie Pana Boga

Każde ciało ludzkie składa się z tkanek no i oczywiście z komórek ( to tak z grubsza). Czasem bywa tak, że komórka "buntuje się " i zaczyna działać po swojemu, całkiem nie tak jak powinna. - I cóż wówczas ? - Zwykle takie samowolne komórki się wycina, albo traktuje chemią, w wyniku czego zbuntowane komórki giną. To chyba jest jasne i oczywiste dla każdego. Ale co z tą komórką przeznaczoną na likwidację ? - Uważasz, że nie ma prawa do życia, albo czy nie ma prawa do samostanowienia o sobie ? Dla takiej komórki z pewnością będziesz okrutnikiem i potworem i czymś najgorszym na świecie. Jednak z pewnością nie zawahasz się przed tym drastycznym krokiem, ale czy to znaczy, że jesteś zły ? Powiedz mi, czy Twoje komórki mają jakiekolwiek prawo do oceniania Ciebie? Czy komórki wiedzą jakie pobudki Tobą kierują? Przecież działasz dla dobra ogółu, dbasz o całe ciało, aby nie zginęło i dbasz o to, żeby wszystkie właściwie współgrały.
Powiedz mi więc jakie Ty masz prawo do oceniania Boga, którego jesteśmy własnością, który nas stworzył i utrzymuje przy życiu. Pamiętaj, że myśli nasze nie są myślami Boga. Bóg wie z pewnością dużo lepiej od nas co dla nas będzie dobre a co będzie dla nas zgubą.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez heillos » Śr wrz 29, 2010 19:14

Elżbieta napisał(a):Powiedz mi więc jakie Ty masz prawo do oceniania Boga, którego jesteśmy własnością, który nas stworzył i utrzymuje przy życiu. Pamiętaj, że myśli nasze nie są myślami Boga. Bóg wie z pewnością dużo lepiej od nas co dla nas będzie dobre a co będzie dla nas zgubą.


No ale księża oceniają nazywając Boga Sprawiedliwym i Miłosiernym i przez to inne ,,komórki'' uważają, że jest on po komórkowemu sprawiedliwy i miłosierny.
heillos
 
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 29, 2010 19:19

Księża ? Tyle czytasz Biblię i sam nie zauważyłeś, że to w Biblii jest napisane ? Że sam Jezus Chrystus mówi, że jest dla nas Ojcem i uczy nas jak mamy się do Niego zwracać. Uważasz, że Ojciec jest zły dla swego dziecka ? Że nie chce jego dobra? Mimo, że to zbuntowane dziecko sądzi inaczej ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Paweł » Śr wrz 29, 2010 19:21

Heillos, bracie nie brnij w logikę, nie staraj się na siłę zrozumieć, daj sobie czas. Wpadnij czasem do pustego kościoła, po pracy np. i posiedź tam nie siląc się na cokolwiek.

PAX!
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 29, 2010 19:31

heillos napisał(a):No ale księża oceniają nazywając Boga Sprawiedliwym i Miłosiernym i przez to inne ,,komórki'' uważają, że jest on po komórkowemu sprawiedliwy i miłosierny.


Chyba coś Ci się pomyliło, w Biblii wcale nie jest napisane, że Bóg jest sprawiedliwy po naszemu, a ta Twoja opinia nie bierze się z nauczania a z ludzkich zachcianek, bo to człowiek chce nagiąć wolę Boga do swojej woli, ciągle chce przymuszać Stwórcę aby spełniał ludzkie marzenia, ale tak to się niestety tak nie da zrobić :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez heillos » Śr wrz 29, 2010 19:36

Elżbieta napisał(a):Księża ? Tyle czytasz Biblię i sam nie zauważyłeś, że to w Biblii jest napisane ?


W Biblii jest napisane, że Bóg zatwardził serce faraona, żeby mieć pretekst do zabijania Egipcjan. Nie są to miłosierne i sprawiedliwe działania wg znaczenia tych słów wśród ,,komórek''. Czy więc nie powinno się używać bardziej adekwatnych nazw?

Elżbieta napisał(a):Chyba coś Ci się pomyliło, w Biblii wcale nie jest napisane, że Bóg jest sprawiedliwy po naszemu, a ta Twoja opinia nie bierze się z nauczania a z ludzkich zachcianek, bo to człowiek chce nagiąć wolę Boga do swojej woli, ciągle chce przymuszać Stwórcę aby spełniał ludzkie marzenia, ale tak to się niestety tak nie da zrobić :)


No właśnie, dlatego uważam, że księża powinni nauczać prawdy, bo używając słów znanych ludziom z innych znaczeń wprowadzają błędne wyobrażenie o Bogu. Przez dziesiątki lat Bóg był dla mnie dobrym ojcem, którego prosiłem o różne rzeczy i wierzyłem, że jak zrobię coś złego, to mi przebaczy i w ogóle będzie fajnie. A tu okazuje się, że myślałem XXwiecznymi schematami i że miałem na myśli dobrego XXwiecznego tatusia i XXwieczną sprawiedliwość i miłość.

W efekcie nie umiem przestawić się na bycie ,,komórką''. Przynajmniej na razie.
Ostatnio edytowano Śr wrz 29, 2010 19:43 przez heillos, łącznie edytowano 1 raz
heillos
 
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Paweł » Śr wrz 29, 2010 19:42

No właśnie, dlatego uważam, że księża powinni nauczać prawdy, bo używając słów znanych ludziom z innych znaczeń wprowadzają błędne wyobrażenie o Bogu.


Prawda
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Dlaczego wierzycie?

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 29, 2010 19:47

dobrze, więc dla lepszego porównania pomyśl trochę inaczej :
Ciało to Bóg, to ciało składa się z atomów, każdy atom, to jakaś galaktyka i na jednym z atomów krąży sobie ziemia tak jak elektron. i właśnie na tej ziemi - elektronie żyjemy my. Co my możemy o Bogu powiedzieć ? W jaki sposób możemy Go ocenić, przecież nawet nie możemy ogarnąć Go rozumem, więc jak możemy dyskutować o Jego charakterze ?

Koniecznie chcesz brać pod uwagę Stary Testament, ale w ten sposób daleko nie zajedziesz. Paweł miał rację - uparłeś się ogarnąć Boga rozumem - ale to się nie da
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron