Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nowonarodzenie

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Nowonarodzenie

Postprzez Dawid » Cz lis 18, 2010 14:30

Elżbieta napisał(a):No Dawidzie na koniec sam sobie zaprzeczyłeś i przyznałeś nam rację :)

Nie byłbym wcale taki pewien.

Nawet jeżeli źródłosłów i pochodne wyrazu "chrzest" odnoszą się także do obmycia, a nie tylko do zanurzenia, nie daje to powodu, aby myśleć, że chrześcijański chrzest odnosi się do obmycia, gdyż:

1) powyższy tekst, odnośnie obmywania, mówią o nim w liczbie mnogiej. Hebrajczyków 6:2 nie mówi o chrzcie, gdyż według Biblii chrzest jest tylko jeden (Ef. 4:5), a werset mówi o "obmywaniach", a nie o obmyciu.

2) Biblia wyraźnie precyzuje, jaki rodzaj "chrztu" jest chrztem. Mówi o chrzcie zanurzającym, przez który jesteśmy pogrzebani wraz z Chrystusem. Co z tego, że samo słowo być może (ja tego nie wiem) może odnosić się do obmycia, skoro Biblia precyzuje, co ma na myśli, argumentując sposób dokonania chrztu jego symboliką? Skoro chrzest ma oznaczać śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie, to nie może oznaczać obmywania.



A teraz co do tych 250 ochrzczonych osób.

"Młodzieńcy ustają i mdleją, a pacholęta potykają się i upadają, lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają" (Iz 40:30. 31).


Swoją drogą do Jana Chrzciciela też przychodziło wielu ludzi, a on był tylko jeden (więc było go mniej, niż apostołów) i jakoś miał siłę zanurzyć każdego w Jordanie.

Skoro chrzest się odbył, to znaczy, że gdzieś ta woda była. Nie nam dziś zastanawiać się gdzie, bo tego stwierdzić się nie da, a możliwości jest całe mnóstwo. Jeżeli wody faktycznie brakuje, wcale nie trzeba jej z resztą aż tak wiele, jak w normalnym przypadku. Jeżeli nie ma innej możliwości, wystarczy wypełnić balię średniej wielkości wodą, usiąść lub przykucnąć w niej, pastor się nieco nachyli, zanurzy, położy pod wodę i wynurzy.


Poza tym:
(22) Potem Jezus poszedł wraz ze swymi uczniami do ziemi judzkiej i tam przebywał z nimi, i chrzcił. (23) Jan także chrzcił w Ainon blisko Salim, bo tam było dużo wody, a ludzie przychodzili tam i dawali się chrzcić
No i pytanie dlaczego akurat chrzcił w Ainon? Bo tam było dużo wody, aby można było dokonać chrztu przez zanurzenie.

Pozdrawiam
Dawid
 
Posty: 76
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:24
Lokalizacja: Łowicz
wyznanie: Kalwinizm
dyplomy: 1
  

Re: Nowonarodzenie

Postprzez Tomasz » Pt lis 19, 2010 00:26

Tomaszu zlituj się, proszę... tekst jest prosty, chrzest może przyjąć osoba, która "wierzy z całego serca", dziecko nie wierzy, więc nie może przyjąć chrztu, czy uważasz, że jestem fałszywym nauczycielem? Czy głoszę naukę która jest sprzeczna z Pismem Świętym?


Przykro mi Dawidzie, ale nie mogę się zlitować :wink: . Niestety - jako przedstawiciel ortodoksji luterańskiej uważam, że Twoje poglądy są sprzeczne z Pismem Św. i będę tutaj naturalnie bronił konsekwentnie stanowiska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zawartego przede wszystkim w Księgach Symbolicznych.
Oczywiście, że nie zamierzamy Cię palić na stosie za Twoje przekonania (tak na wszelki wypadek zbieramy już jednak chrust :mrgreen: ), ale przekonać Cię argumentami biblijnymi.
Nasze forum ma profil luterański a jego celem jest "propagowanie pobożności ewangelickiej opartej na czystej wykładni Pisma Świętego zawartej w Księgach Symbolicznych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego" (p. 2 regulaminu). natomiast w p. 8 zawarliśmy nawet zakaz propagowania nauk niezgodnych z doktryną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P.
Nie oznacza to jednak, że będziemy kasować każdego kto poddaje pod wątpliwość nasze zasady wiary, gdyż w ten sposób nie moglibyśmy nikogo przekonać co do słuszności swoich przekonań (chyba, że istotnie posty przybiorą postać ostrej agitacji)
Przedstawiłeś swoje wątpliwości jak również próbujesz je podpierać argumentami biblijnymi - i tak powinna wyglądać merytoryczna dyskusja (bez chamstwa i personalnych ataków jak to niestety ma często miejsce na innych forach).
Musisz mi wybaczyć, że nie odniosę się dzisiaj do Twoich argumentów w sprawie Chrztu, ale niestety ciągle mam problemy z wolnym czasem, a chcę odpowiedzieć Ci wyczerpująco i rzeczowo. Nie zapomniałem również o kwestii "nowonarodzenia" - ten temat bardzo mnie intryguje i na pewno będziemy mieli tutaj jeszcze wiele do powiedzenia.

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron