Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Predestynacja

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Predestynacja

Postprzez Aleksander » Cz sty 06, 2011 21:39

Przede wszystkim pisząc post nie miałem na myśli krytyki luteran. Jeśli już krytykowałem to chyba środowiska reformowane. Chociażby ze względu na podejście do sakramentów. Jak już wspomniałem jesteśmy kościołem reformowanym, lecz odnosimy się do ruchu odnowy. Jak już pisałem pozwalamy wszystkim dzieciom ochrzczonym przystępować do Stołu Pańskiego (peadocomunia) oraz obchodzimy pamiątkę każdą niedziele. Jednak jeśli chodzi o predestynacje moim zdaniem zgodnie z wyznaniami wiary i nauczaniem reformatorów jest nam (reformowanym i luteranom) o wiele bliżej, niż to się na ogół przedstawia. Osobiście uczyłem się o predestynacji od Lutra, niż od Kalwina. Wierzę w podwójne wybranie, jednak jest to pewne logiczne zakończenie doktryny i nie uważam, że jest koniczne do zbawienia. Formuła zdecydowanie odrzuca pelagianizm i semipelagianizm i to jest BARDZO istotne. Obawy mam w stosunku do późniejszych teologów, którzy pod stwierdzeniem, że Bóg pragnie zbawienia wszystkich mieli i mają na myśli uniwersalizm, że wszyscy będą zbawieni. Moim zdaniem, wyznania luterańskie uniwersalizm zdecydowanie odrzucają i potępiają, niestety teologowie już tego nie robią.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Predestynacja

Postprzez Matek » Pt sty 07, 2011 18:25

Mam kolegę ,który jest na studiach historycznych i rozmawialiśmy kiedyś o Reformacjii. Jego profesor podczas wykładu powiedział,że jeżeli chodzi o predestynację ,to ''Kalwin i jego następcy przegięli w swoich poglądach.'' Czy miał rację? Co przez to rozumiał? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie najpierw sam.
Matek
 
  

Re: Predestynacja

Postprzez Jacek » Pt sty 07, 2011 19:30

Faktycznie poglad Jeana Kalvina na predestynacje jest troche klopotliwy. Skad mozna wyciagnac wnioski ze z gory Bog sobie upatrzyl czesc ludzi do potepienia czesc do zbawienia. Mozna to pociagnac pod taki poglad ze tyrani swiatowi jak Hitler .Stalin. Pol Pot,beda potepieni.kto jescze dolaczy do tej trojki ?. Jakie Bog przyjal kryteria?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości