Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez MMW » Cz sty 11, 2018 21:29

Jak luteranie radzą sobie w swojej teologii z nauczaniem Pana Jezusa, który w Ewangeliach mówi wiele o uczynkach i to często jako drodze do zbawienia ["przestrzegaj przykazań", "rozdaj wszystko ubogim", "nieś krzyż" itp.]. Nie chodzi mi o przerzucanie się wersetami, jak u fundamentalistów, tylko ogólny stosunek teologii luterańskiej do uczynków i to bez podkreślania, że to owoc wiary, lecz często, że to droga do zbawienia.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Grzegorz » Cz sty 11, 2018 23:16

W ewangelickiej teologii zasadniczym obiektem krytyki jest traktowanie uczynków jako "środka płatniczego", na podstawie którego Bóg udziela nam zbawienia. Czegoś takiego nie znajdziemy w Ewangeliach.

Jeśli będziemy o tym pamiętać, to nawet częste podkreślanie uczynkowości nie stanie się moim zdaniem niczym groźnym. Chrześcijanie są wezwani do pokuty - codziennego wyrzekania się grzechów i poprawy. To oczywiście wiąże się z dobrymi uczynkami, które często stanowią przeciwieństwa grzechów. Pokuta to droga do zbawienia - jednak nie w tym sensie, że Bogu "płacimy" naszą pokutą, lecz raczej w takim, że pokutowanie jest niezawodną oznaką zbawienia.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Aleksander » Cz sty 11, 2018 23:41

MMW napisał(a):Jak luteranie radzą sobie w swojej teologii z nauczaniem Pana Jezusa, który w Ewangeliach mówi wiele o uczynkach i to często jako drodze do zbawienia .....
.....to bez podkreślania, że to owoc wiary, lecz często, że to droga do zbawienia.


Grzegorz bardzo dobrze odpowiedział. Perspektywa dr Lutra na pewność zbawienia wynika ze słów absolucji. To była nowość tego okresu. Zwracano uwagę na strach niewyznanych grzechów, niż na pewność jako osobny element wiary. On kieruje nas do pokuty i uwierzenia/zaufania słowom Pana Jezusa wypowiadanych do nas przez księdza w absolucji.
Zanim udamy się do uczynków w procesie pokuty i wiary, chciałbym zwrócić uwagę na niekonsekwencję w zadawanym pytaniu. Pojęcie uczynków jako środka łaski pochodzi z okresu średniowiecza, jeśli się nie mylę. W tym właśnie czasie Reformatorzy odpowiedzieli na to zagadnienie stwierdzeniem/sloganem "uczynki owocem wiary", które przez ciebie od razu zostało "odrzucone". Warto by nie mieszać epok teologii chrześcijańskiej, a przynajmniej szukać pytań i odpowiedzi z tego samego okresu. Dopiero potem je interpretować. Zaznaczę też, że pytanie jest jak najbardziej dobre.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez MMW » Pt sty 12, 2018 07:52

Przyznam, że byłem wykończony po całym dniu [praca] i zadałem pytanie nieprecyzyjnie. Dobrze znam naukę o dobrych uczynkach, jako owocu wiary, zresztą wiele miejsc w Biblii na to wskazuje. Ale jest też wiele miejsc, szczególnie w Ewangeliach, jeszcze szczególniej u Mateusza, które sugerują, że uczynki to nie tylko owoc wiary, ale i środek do zbawienia. O to mi chodziło.

Żeby doprecyzować - trudno - użyję cytatu :)

Mat 19:16-22 pau "(16) Ktoś zbliżył się do Niego i zapytał: „Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. (17) On odpowiedział: „Czemu Mnie pytasz o to, co dobre? Jest tylko jeden Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowuj przykazania”. (18) Wtedy on zapytał: „Które?”. Jezus odpowiedział: „Nie popełnisz morderstwa, nie dopuścisz się cudzołóstwa, nie będziesz kradł, nie złożysz kłamliwego zeznania, (19) czcij swojego ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego jak siebie samego”. (20) Młodzieniec powiedział: „Wszystkiego tego przestrzegałem. Czego mi jeszcze brakuje?”. (21) Jezus odrzekł: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj swój majątek i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem wróć i chodź za Mną”. (22) Gdy młodzieniec to usłyszał, odszedł zasmucony. Miał bowiem wiele posiadłości."


Np. ten cytat koliduje mi mocno z nauką o uczynkach jako owocu wiary. Wiem, jak to wyjaśnić po dyspensacjonalistycznemu, ale luteranie nie są dyspensacjonalistami jak np. darbyści :)

P.S.
Nie wiem, jakie są słowa absolucji u luteran.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Elżbieta » Pt sty 12, 2018 10:21

No właśnie. Z uczynków Zakonu nikt nie zostanie zbawiony, co również jest napisane w Listach. Jezus Chrystus wyraźnie o tym mówi - zastanów się nad tym, ale staraj się brać Biblię całościowo, a nie konkretne wersety. Z uczynków nikt nie został zbawiony i dlatego musiał przyjść Jezus, musiał złożyć ofiarę za nas ze swego życia, by każdy kto w Niego uwierzy mógł zostać zbawiony.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Grzegorz » Pt sty 12, 2018 10:54

Co do bogatego młodzieńca, to pozwolę sobie zrobić autoreklamę i zalinkować moje stare rozważania dla Konfesyjnych:
http://www.luteranie.konfesyjni.pl/inde ... a-zacheusz

Zwróćmy uwagę, że gdy Chrystus w odpowiedzi wymienia przykazania Dekalogu, to wylicza tylko te związane z uczynkami względem bliźnich, a nie mówi o przykazaniach odnoszących się do relacji człowieka z Bogiem. Gdy więc rzecze następnie: jednego Ci brakuje, ma na myśli właśnie owe brakujące przykazania, które sprowadzają się do tego by Boga z całego serca i ze wszystkich sił miłować.


Już zapomniałem, że poczyniłem kiedyś takie spostrzeżenie. Chyba musiałem je zaczerpnąć od któregoś z Ojców Kościoła. W każdym razie zachęcam do lektury całości i wyrażenia swojej opinii ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Aleksander » Pt sty 12, 2018 11:58

Pozwolę sobie powrócić do tematu środków łaski. Czym jest środek? I czym jest łaska?
Średniowiecze zrodziło takie pojęcia w dobrym celu, ale też i poważne przegięcia. Chociażby mechaniczna "samoczynność"/"samosprawczość" odprawianych obrzędów w Kościele sprawi/zapoczątkuje zmianę w naturze człowieka. Łaska w takim wypadku staje się mocą lub energią. Bliska więź z Bogiem została zastąpiona handlem dóbr. Środek łaski jest wyrazem więzi i relacji Chrystusa z wierzącym. Bóg jest ci przychylny. W normalnych relacjach istniej pojęcie zasługi na szacunek i zaufanie. W kulturze japońskiej szacunek trzeba zasłużyć honorowymi uczynkami. Jednak jest tam obce chrześcijańskie pojęcie przebaczenia grzechów. Za grzech trzeba zadość uczynić. Legenda o 47roninach, tak chyba to brzmi, dosyć obrazowo pokazuje. Tylko religia chrześcijańska wyczerpująco przedstawia przebaczenie grzechów bez potrzeby zadośćuczynienie przez samego grzesznika. No więc gdzie możemy wstawiać takie odkupienie naszych grzechów w relacjach z Bogiem? No, nigdzie, bo nie jesteśmy w stanie sami zadośćuczynić. Jest, natomiast, możliwość naprawienia skutków naszych grzechów za 1. życia lub 2. po śmierci. Przykład 1 historia Pana Jezusa i Zacheusza. Przykład 2 sw Augustyn modli się po śmierci swojej matki o przebaczenie dłużnikom wobec mamy oraz o przebaczenie "długów" mamy wobec innych ludzi.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez MMW » Pt sty 12, 2018 13:02

Grzegorz napisał(a):Co do bogatego młodzieńca, to pozwolę sobie zrobić autoreklamę i zalinkować moje stare rozważania dla Konfesyjnych:
http://www.luteranie.konfesyjni.pl/inde ... a-zacheusz

Dziękuję za ten wiele wnoszący wpis :)
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez wuka » Pt sty 12, 2018 17:20

Jest, natomiast, możliwość naprawienia skutków naszych grzechów za 1. życia lub 2. po śmierci. Przykład 1 historia Pana Jezusa i Zacheusza. Przykład 2 sw Augustyn modli się po śmierci swojej matki o przebaczenie dłużnikom wobec mamy oraz o przebaczenie "długów" mamy wobec innych ludzi.

Tu mnie bardzo zaciekawiłeś. Chodzi o ten nr 2 (oczywiście).
Czy byłbyś uprzejmy rozwinąć. Jak to wygląda w praktyce luteranizmu, bo trochę mi to "trąci" czyśćcem(?). Albo...jakieś namiary na ten temat. Mam trochę ksiąg luterańskich, ale tych podstawowych, wyznania itp. Jakoś nie doczytałam pewnie i nie bardzo wiem, gdzie szukać rozwinięcia tego tematu. :)
Do MMW
Uczynki - świetny temat. Zawęziłeś do "środka zbawienia" i tu odpowiedzi już padły. Wiadomo: :Łaską zbawieni jesteśmy"..itd.
Jednak właśnie w Ewangeliach Pan Jezus mówi bardzo dużo o uczynkach. Wiele denominacji protestanckich wręcz potępia jakiekolwiek sugestie w sprawie uczynków. Wiesz przecież jakie argumenty zwykle padają: nie rozumiesz łaski, uczynki wypływają z nawrócenia i takie klimaty.
Jednak nikt nie wytłumaczył, a wręcz potępiał, kiedy wspominałam kiedyś na innym forum, że o wiele więcej dobrego otrzymałam ja i moje dzieci (wiele lat temu) od ludzi tzw. nienawróconych, ze świata, ateistów itd. Więc jednak chyba niekoniecznie trzeba być człowiekiem nawróconym, zbawionym, aby pełnić dobre uczynki. Oczywiście , nie mówię tu o "wypracowaniu" sobie zbawienia.
Jak to rozpatrywać? Jak widzą takie sprawy luteranie? Też nie wolno na ten temat mówić? :wink:
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: uczynki jako środek zbawienia w Ewangeliach

Postprzez Aleksander » Pt sty 12, 2018 21:28

wuka napisał(a):
Jest, natomiast, możliwość naprawienia skutków naszych grzechów za 1. życia lub 2. po śmierci. Przykład 1 historia Pana Jezusa i Zacheusza. Przykład 2 sw Augustyn modli się po śmierci swojej matki o przebaczenie dłużnikom wobec mamy oraz o przebaczenie "długów" mamy wobec innych ludzi.

Tu mnie bardzo zaciekawiłeś. Chodzi o ten nr 2 (oczywiście).
Czy byłbyś uprzejmy rozwinąć. Jak to wygląda w praktyce luteranizmu, bo trochę mi to "trąci" czyśćcem(?). Albo...jakieś namiary na ten temat. Mam trochę ksiąg luterańskich, ale tych podstawowych, wyznania itp. Jakoś nie doczytałam pewnie i nie bardzo wiem, gdzie szukać rozwinięcia tego tematu. :)

Nie mówię o czyśccu, lecz o starochrześcijańskiej modlitwie za odeszłych chrześcijan do Pana Jezusa. Za przykład posłużyłem się św Augustynem, Wyznania, księga IX, gdzie zanosi modlitwę sam oraz woła, aby inni chrześcijanie wspomianli jego zmarłą matkę w modlitwach do Boga. Wyraża ona rózne aspekty. Wspomniałem o jednym. Skutki grzechu pozostają po śmieci i w tym celu zanosimy prośby do Boga, aby zostały one naprawione. Niestety nie mogę znaleźć odnośnika w języku polskim do wyjaśnienia jak luteranie mogą modlić się za odeszłych do Nieba. Podam do odpowiedzi pastora z LCMS w języku angielskim: https://www.worldvieweverlasting.com/20 ... and-stuff/
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron