Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Zofia » Wt paź 17, 2017 23:36

Szanowny Pastorze,
dziękuje za wypowiedź profesjonalnego teologa, ale ja po 35 latach bytności w kościele rzymskokatolickim i trochę ponad 20 w luterańskim - to dosyć spore doświadczenie - widzę pewne sprawy nieco inaczej. Jest wiele cennych rzeczy w teologii Lutra, zwłaszcza ta Nauka o Usprawiedliwieniu, ale ona została już zaakceptowana dawno przez Kościoł Katolicki. Staram się jednak nie tracić z oczu takich spraw jak katolicka duchowość czy bogactwo liturgii, bo dla mnie Wiara to nie tylko "nauka". Jezus powiedział: "Ja jestem Drogą ..." wiec podążam tą 'Drogą' ..... dosyć trudną w moim przypadku, zawierzając, że to On mnie prowadzi ....

Przy okazji taka sprawa. "Dobre drzewo nie może rodzić złych owoców" ....WIęc jeśli przyjąć protestantyzm za to "dobre drzewo", to skąd bierze się ta trwająca od kilku lat degrengolada luteranizmu, co najlepiej pokazuje luterański kościół Szwecji ....? Dlaczego ten Kościół Lutra, obwarowany tyloma zasadami, z Sola Scriptura na czele, wpada z taka łatwością w objęcia lewicowo-liberalnych ideologii ....? ? Zawiódł 'system teologiczny'?
Strach czytać co wygadują te biskupki luterańskie, taka prymaska Antje Jackelen, biskupka Brunnie czy niemiecka Margot Kaussmann...?Ten Koscioł nie daje już poczucia bezpieczeństwa we współczesnym świecie, sam burzy cywilizację chrześcijańską .....
Z Bogiem
Zofia
 
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Elżbieta » Śr paź 18, 2017 07:10

Droga Zofio, ludzie są tylko ludźmi i wszystko co dobre w założeniu muszą zepsuć. Nigdzie nie masz człowieka, który by nie błądził, obojętne do jakiego Kościoła by należał i wszędzie nauka Jezusa, niby prosta i jasna jest wypaczana, każdy nagina ją do swoich słabości. Jeżeli chcemy naprawiać świat, może zacznijmy od siebie. Nie powinniśmy szukać winy u bliźniego, powinniśmy prosić Boga o to by naprawę świata zaczął od nas , a nie od bliźniego.

Jeżeli chodzi o lata i doświadczenie, to ja zawsze byłam w tym Kościele i całe życie obracałam się w świecie katolickim - nie powiem, żeby mi było lekko.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Maksymilian » Cz paź 19, 2017 17:28

Kościół katolicki ma naukę o usprawiedliwieniu na papierze, bo jeśli by ją mieli w czci to dawno, msze odprawiane za zmarłych i jako ofiarę przebłagalną by zniknęły, kult Marii oraz świętych, relikwii oraz inne źródełka w Lourdes nie miały by znaczenia. Słusznie mnisi niektórzy mnisi z Athosu uważają, że papież próbuje stworzyć panreligię pod swoim władaniem i istotnie to są co najmniej poszlaki aby uważać, że Antychryst jest/będzie papieżem.
Maksymilian
 
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Zofia » Cz paź 19, 2017 22:42

Elzbieto,
masz rację. Należy poprawiać przede wszystkim siebie .... Ja sobie zdaję sprawę, ze jestem dla niektórych tu "nieznośna". Ale mnie też nie jest teraz lekko. Osoby takie jak Ty, które urodziły się w wyznaniu protestanckim, mają zupełnie inną sytuację. Proszę o jeszcze trochę cierpliwości, wiem, że musze podjąć decyzję i chyba będzie to powrót do "wiary ojców" czyli do Koscioła katolickiego .....ale nie mówię jeszcze ostatniego słowa..... Czekam narazie co stanie się w Lund, co usłyszę od papieża Franciszka i od Bp Younana ze ŚFL. Co za szczęście, że będzie bp Younan, bo ja się obawiałam, że to będzie ta szwedzka "prymaska" Antje Jackelen.
Niestety, nie ma już raczej żadnej nadziei na powołanie w Polsce kościoła konfesyjnego luterańskiego ....Wiekszość warszawskich wyznawców luterańskich jest taka obojętna .....
Zofia
 
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Grzegorz » Cz paź 19, 2017 22:58

Ale nabożeństwo w Lund było w zeszłym roku. http://idziemy.pl/kosciol/historyczne-n ... w-lund-/1/ Nie słyszałem, żeby planowano powtórkę.

Sytuacja w Polsce nie uzasadnia powoływania nowej denominacji. Nikt nie będzie robił schizmy w KEA z powodu odprawiania Eucharystii przez diakonki, a doprawdy nie widzę jaki miałby być inny powód.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Zofia » Cz paź 19, 2017 23:55

Maksymilian:
Kościół katolicki ma naukę o usprawiedliwieniu na papierze, bo jeśli by ją mieli w czci to dawno, msze odprawiane za zmarłych i jako ofiarę przebłagalną by zniknęły, kult Marii oraz świętych, relikwii oraz inne źródełka w Lourdes nie miały by znaczenia. Słusznie mnisi niektórzy mnisi z Athosu uważają, że papież próbuje stworzyć panreligię pod swoim władaniem i istotnie to są co najmniej poszlaki aby uważać, że Antychryst jest/będzie papieżem.

To nie jest żaden protestantyzm, lecz prymitywny antykatolicyzm. Bredzisz jak Luter po trzech kuflach piwa.

Grzegorzu
nie kompromituj się jako luteranin! Centralne uroczystości Jubileuszu Reformacji są w tym roku w Lund i w Malmo. Na drugą kwestię - nie odpowiadam, zbyt infantylne ujęcie. Przyjmij że inni widzą powody.
Zofia
 
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Elżbieta » Pt paź 20, 2017 00:03

Bredzisz jak Luter po trzech kuflach piwa.


Zofio, wydaje mi się, że to nie było bardzo na miejscu.

No i jeszcze jedno, Tobie się tylko wydaje, że lekko być ewangelikiem wśród otoczenia katolickiego na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Obecnie jestem w centralnej Polsce i widzę, że nastawienie ludności tutaj jest całkowicie inne, nawet nie ma porównania.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Herbert » Pt paź 20, 2017 07:20

x
Ostatnio edytowano Cz paź 26, 2017 14:09 przez Herbert, łącznie edytowano 1 raz
Herbert
 
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Grzegorz » Pt paź 20, 2017 07:25

Zofia napisał(a):Centralne uroczystości Jubileuszu Reformacji są w tym roku w Lund i w Malmo.


Kłopot w tym, że jak wpisuję w Google hasła 'Lund' i 'Franciszek' to pojawiają się wyłącznie artykuły mówiące o zeszłorocznym wydarzeniu. Nigdzie nie widzę zapowiedzi powtórki. Skąd ta informacja?

http://luteranie.pl/nowosci/lund_31102016,4385.html
http://www.prchiz.pl/prchizRokReformacjipopup.html
http://mm-gazeta.de/images/PDF/MojeMiasto59.pdf
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Matka Boża mogła być niepokalanie poczęta

Postprzez Aleksander » Pt paź 20, 2017 07:36

Zofia napisał(a):.... Ja sobie zdaję sprawę, ze jestem dla niektórych tu "nieznośna".
Niestety, nie ma już raczej żadnej nadziei na powołanie w Polsce kościoła konfesyjnego luterańskiego .....

Zofio, nikt z moderatorów nawet nie stara się Cię "wypchnąć" z forum. Bardzo się cieszę, że jesteś na forum. Nie musimy się zgadzać we wszystkim od razu. Potrzebny jest czas na przekonywanie siebie na wzajem oraz cierpliwość. Moderatorzy najczęściej zwracają uwagę uczestnikom na język, aby nie pisać uszczepliwie, aby nie podnosić gorącej atmosfery osobistymi wycieczkami (nie kieruje tych słów do Ciebie, piszę ogólnie) i to wszystko. Sporo ludzi czyta wypowiedzi, chociaż sami się wypowiadają. Dlatego pilnujemy kulturę wypowiedzi. Na forum są mile widzialni chrześcijanie z innych wyznać pod warunkiem, że nie będą traktować forum jako platformę dla propagandy.
Nie jestem pewien czy podobnie rozumiemy jaki jest Kościół konfesyjnych luteran.


Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron