Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez arrreccek2710 » So sty 12, 2019 09:21

Maksymilian napisał(a):Potępiam i odrzucam. Nad czym Bóg ma roztoczyć opiekę? Jak wierzyła jest bezpieczna, a jeśli nie wierzyła nic jej nie pomoże. Sensowność takich modlitw jest żadna, a nawet szkodliwa, bo człowiek zamiast modlić się o coś pożytecznego to prosi o coś co się już zmienić nie może.
Zgoda 100% Później mamy ludzi, którzy twierdzą (autentyczne słowa mojego dziadka za życia, katolik, "średnio" wierzący): "Jak umrę, to dacie na mszę, pomodlicie się za mnie i mnie z czyśćca albo piekła wyciągnięcie". Szkoda, że wtedy byłem jeszcze dzieckiem i nie mogłem go przekonać, jak bardzo się myli.
Żadne modlitwy nic nie dadzą. W jakim momencie zastanie nas śmierć, tak będziemy potraktowani. Nie ma wyjścia z piekła. Chyba lepiej nie może to być przedstawione niż w historii o Łazarzu.
@Grzegorz - Ty tak serio z ta modlitwą? :o :|

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Simon » So sty 12, 2019 19:19

arrreccek2710 napisał(a):Żadne modlitwy nic nie dadzą. W jakim momencie zastanie nas śmierć, tak będziemy potraktowani. Nie ma wyjścia z piekła. Chyba lepiej nie może to być przedstawione niż w historii o Łazarzu.


O skuteczności modlitwy za zmarłych mówi 2 Mch 12,45.Oczywiście że nie ma wyjścia z piekła, jest natomiast wyjście z czyśćca, modlitwą możemy skrócić cierpienia naszych braci i sióstr którzy którzy są w czyśćcu.
Simon
 
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez arrreccek2710 » So sty 12, 2019 21:06

Simon napisał(a):O skuteczności modlitwy za zmarłych mówi 2 Mch 12,45.Oczywiście że nie ma wyjścia z piekła, jest natomiast wyjście z czyśćca, modlitwą możemy skrócić cierpienia naszych braci i sióstr którzy którzy są w czyśćcu.


1) Nie rozumiem, dlaczego piszesz o swoich katolickich poglądach na protestanckim forum.
2) My wybraliśmy, jaką drogą chcemy iść, deklarując świadomość znajomości zasad protestantyzmu. Nie musisz "łowić ryb w cudzym stawie". Ja wybrałem. Chcę żyć wg Biblii a nie wg prawa kanonicznego KRK. Ekumenia pod przywództwem Rzymu też jest dla mnie kiepskim pomysłem.
3) Czy nie o to rozpoczęła się awantura Lutra z Watykanem? Co zawiera 95 tez?
4) Na chłopski rozum, logicznie. Czy nie lepiej być pewnym zbawienia? A co jeśli rodzina Cię wydziedziczy, a znajomi o Tobie zapomną, będziesz siedział w piecu?
5) Wiem, że gdybym w tym momencie padł na zawał, będę w niebie.
6) Nawet jeśli jakimś cudem poszedłbym do czyśćca, była by to niewspółmierna kara za moje grzechy, patrząc na to, co zrobił dla mnie Pan Jezus.
7) Czemu Wy, katolicy nie możecie zaakceptować wystarczalności i końca ofiary Jezusa?
8) Dla mnie ta księga to apokryf.
9) Zwiedzenie ludzi to kiepski pomysł.
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Aleksander » N sty 13, 2019 00:35

Bardzo przepraszam, że reaguję tak późno. Simon został usunięty z forum oraz niektóre jego posty ze względu na to, że jego działność na forum nosiła chrakter agrsywnego propagowania pogłądów niezgodnych z wiarą Kościołów Luterańskich.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Herb » N sty 13, 2019 09:13

Aleksander napisał(a):Simon został usunięty z forum oraz niektóre jego posty ze względu na to, że jego działność na forum nosiła charakter agresywnego propagowania poglądów niezgodnych z wiarą Kościołów Luterańskich.[/color]

Możecie usunąć kogo chcecie, ale dlaczego też jego posty? Boicie się? Czyli jednak cenzura. Wstyd!
Grzegorz napisał(a):imputuje nam, że nie jesteśmy częścią prawdziwego Kościoła

Niestety, to większość luteran uważa, ze to katolicy nie są częścią prawdziwego Kościoła oraz że przed Lutrem była jeno ciemnota. Mam dość całej tej szarpaniny i proszę również o usunięcia z forum. Bądźcie sobie dalej "samowystarczalni".
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Aleksander » Pn sty 14, 2019 10:27

Mylisz się Herbert mówiąc, że konfesyjni.pl nie są otwarci na dyskusje z innymi wyznaniami w podstawowej sprawie samego pytania czym jest dyskusja. Mój post w/w jest tego dowodem (łagodnie zwróciłem uwagę na formę dyskusji). Simon nie dyskutował, lecz z każdym kolejnym postem wykazywał prawdziwy charakter jego dołączenia się do naszego forum - jego celem było wykorzystanie platformy konfesyjnych.pl do nawracania uczestników do swego wyznania. Prowadził swoją "misję/krucjatę" Czynił to agresywnie, pomijając fakty wiary ewangelickiej. Każdy kto chce poznać apologetyczne argumenty KrK może bez problemów znaleźć w internecie oraz przeogromnej ilości forów katolickich. Uczciwość z naszej strony przejawiła się chociażby w tym, że nie zostały usunięte wszystkie jego posty.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Herb » Pn sty 14, 2019 10:30

.
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez arrreccek2710 » Pn sty 14, 2019 16:05

Herb napisał(a):.
Herb, nie chcę być winowajcą tego całego zamieszania, lecz zgadzam się z Administratorami forum. Swoje napisałem... Lecz proszę, zastanów się czy takie nagabywanie i wypisywanie głupot o czyśćcu nie szkodzi tym poszukującym? Nie obrażaj się na mnie, ale inaczej nie mogłem. Trzeba jasno uświadamiać ludzi o zbawieniu.

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Grzegorz » Pt sty 18, 2019 19:48

Odnośnie 2 Mch 12,45 - załóżmy nawet, że Druga Ksiega Machabejska została spisana pod natchnieniem Bożym. Wbrew obiegowej opinii ten fragment nie stanowi problemu dla ewangelickiej teologii.

Modlitwa za zmarłych, o której tutaj mowa, miała konkretną formę - chodziło o złożenie ofiary przebłagalnej za grzech w świątyni jerozolimskiej: „posłał do Jerozolimy około dwóch tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech” [2 Mch 12, 43]. Zgodnie z Zakonem, normą było składanie ofiar w formie zadośćuczynienia. Z Drugiej Księgi Machabejskiej dowiadujemy się po prostu, że ofiarami obejmowano również zmarłych. Dla ewangelików jest to taka sama kategoria uczynków, co wiele innych opisanych w Księgach Mojżeszowych.

Wraz ze śmiercią Chrystusa, przestały być konieczne takie ofiary, ponieważ On sam stał się najlepszą Ofiarą za grzechy wszystkich ludzi:
„odkupienie w Chrystusie Jezusie, którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę” [Rz 3, 25]
„Takiego to przystało nam mieć arcykapłana, świętego, niewinnego, nieskalanego, odłączonego od grzeszników i wywyższonego nad niebiosa, który nie musi codziennie, jak inni arcykapłani, składać ofiar najpierw za własne grzechy, następnie za grzechy ludu; uczynił to bowiem raz na zawsze, gdy ofiarował samego siebie.” [Hbr 7, 26n]
„Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu” [Hbr 9, 28]

Nie ma więc potrzeby składać ofiary przebłagalnej - czy to za żywych czy za umarłych - ponieważ nas wszystkich obejmuje Ofiara Chrystusa.

Reformacja nie krytykowała modlitwy za zmarłych jako takiej, lecz odrzuciła ludzkie uczynki jako formę ofiary przebłagalnej składanej Bogu - czy to za żywych czy za umarłych. Tam, gdzie modlitwa jest próbą zapracowania sobie na Bożą łaskę, pojawia się odstępstwo i zwiedzenie. Tam natomiast, gdzie modlitwa jest szczerym aktem wiary, możemy ufnie się modlić.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Debata: Modlitwa za zmarłych - grzech czy nie?

Postprzez Grzegorz » So sty 19, 2019 19:52

Jeszcze dorzucę trzy grosze w sprawie modlitwy za zmarłych. Praktyka ta zaczęła się rozpowszechniać w Kościele od drugiej połowy II wieku. Z tego okresu pochodzą najstarsze inskrypcje w katakumbach, które są powiązane z modlitwą za chrześcijan, którzy umarli. A jednak jeśli spojrzymy na najstarsze pisma pozabiblijne to niektóre świadczą przeciwko takiej praktyce, a na pewno przeciwko modlitwie na zasadzie pomocy w Czyśćcu.

W „Pasterzu” Hermasa (ok. 150 r.) motywem przewodnim jest wezwanie do rychłej pokuty, rozumianej jako dążenie do moralnej doskonałości. Pokuta jest dziełem jakie chrześcijanin zobowiązany jest podjąć za swojego życia w doczesności i na jej podstawie będzie zbawiony. Nic w tym dziele nie jest powiązane z modlitwą za zmarłych, choć tematycznie byłby to wątek odpowiedni do omówienia. W środowisku Hermasa nie była ona prawdopodobnie praktykowana.

Bardzo jednoznaczny jest w tym zakresie list Pseudo-Klemensa do Koryntian (datowany na podobny okres co „Pasterz”):
„Podobnie i my, jak długo jesteśmy na tym świecie, żałujmy z całego serca za czyny złe, których dokonaliśmy w ciele. A może zostaniemy zbawieni przez Pana, dopóki jeszcze mamy czas na pokutę. Kiedy bowiem zejdziemy z tego świata, nie będziemy już mogli tam wyznawać swej wiary ani pokutować.” [VIII, 2-3]
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron