Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Maria jako matka chrześcijanina w ujęciu Orygenesa

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Maria jako matka chrześcijanina w ujęciu Orygenesa

Postprzez Witold » Cz lut 05, 2015 17:09

Kubala, zgadzam się. Luter był wielkim człowiekiem i dysponował dużą wiedzą co jednak nie oznacza że był nieomylny, sam przecież był orędownikiem hasła sola Scriptura. To nie był papież żeby mieć czelność nazywać siebie nieomylnym.

Czy maślanka czy kefir, o tym nie rozmawiamy, to nie forum kulinarne :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Maria jako matka chrześcijanina w ujęciu Orygenesa

Postprzez Majkel » N lut 08, 2015 16:01

Luter w kontekście Listu do Hebrajczyków był wodzem wiary, wykształconym biblistą widzącym błędy i nadużycia współczesnego mu Kościoła,ale żeby był orędownikiem hasła sola scriptura to nie jestem się z tym w stanie zgodzić. Nadużycie, wielka nadinterpretacja Witoldzie. Zasada sola scriptura zaczęła rodzić się formalnie w XIX wieku. Luter oczywiście był za Magisterium Pisma, Pismo był jedynym autorytetem w sprawach wiary, ale sola powstawały z czasem, a nie tak nagle od strzała :wink:
Majkel
 
Posty: 103
Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 17:30
wyznanie: luterańskie
  

Re: Maria jako matka chrześcijanina w ujęciu Orygenesa

Postprzez Witold » Pn lut 09, 2015 00:46

Majkel napisał(a):Luter w kontekście Listu do Hebrajczyków był wodzem wiary, wykształconym biblistą widzącym błędy i nadużycia współczesnego mu Kościoła,ale żeby był orędownikiem hasła sola scriptura to nie jestem się z tym w stanie zgodzić. Nadużycie, wielka nadinterpretacja Witoldzie.


Nie zgodzę się z Tobą, Luter w Dużym Katechizmie pisze:

Wiemy, że Bóg nie kłamie; ja i mój bliźni, słowem, wszyscy ludzie mogą wprowadzać w błąd i oszukiwać, lecz Słowo Boże nie może wprowadzać w błąd.


Czyż nie jest to uznanie Pisma za najwyższy autorytet, zresztą gdyby Luter tak nie uważał, czy wystąpiłby przeciwko papiestwu?

Nie rozumiem tego:
Zasada sola scriptura zaczęła rodzić się formalnie w XIX wieku.


Zaczęła się rodzić formalnie? No to albo się narodziła, albo została formalnie przyjęta, ale przez kogo? Przez papieża protestantyzmu? :)
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości