Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dowody na zmartwychwstanie

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Jakub1234 » N maja 25, 2014 23:27

Jakie polecacie książki ,ewentualnie artykuły na temat historyczności zmartwychwstania naszego Pana?Pastor Aleksander polecał kiedys bp Toma Wrighta z tego co pamiętam.
Jakub1234
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn sty 13, 2014 18:46
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: de facto KEA,de iure KRK
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Jonah » Pn maja 26, 2014 19:36

Josh McDowell, Przewodnik apologetyczny, rozdz.: Potwierdzenie Boskości. Zmartwychwstanie – mistyfikacja czy fakt?
Josh McDowell, Sprawa zmartwychwstania
Z punktu widzenia egzegezy biblijnej: K. Romaniuk, Wiara w Zmartwychwstanie, pusty grób i pojawienie się zmartwychwstałego Chrystusa
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Elżbieta » Wt maja 27, 2014 07:45

Dla chrześcijanina Biblia jest nieomylnym Słowem Bożym, jest podstawą naszej wiary, wydaje mi się więc, że nie powinniśmy powątpiewać w treści które Ona nam przekazuje, a zwłaszcza w treści tak ważne, jak narodzenie, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana, Nauczyciela i Boga który nam się objawił w ludzkim ciele by nas przekonać, że jest Bogiem, by nas nauczyć jakimi powinniśmy być i by nas uwolnić i wybawić z niewoli grzechu i kary za niego i by nas wszystkich pociągnąć za sobą, bo jak powiedział: kto ma uszy niechaj słucha i jak napisał apostoł : obudź się, który śpisz, a zajaśnieje CI Chrystus.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Jordan » N paź 05, 2014 08:55

Elżbieta napisał(a):który nam się objawił w ludzkim ciele by nas przekonać, że jest Bogiem,

A co Ciebie przekonuje, że Jezus jest Bogiem? I czy to oznacza, że uznajesz Jezusa za Boga Wszechmocnego i Najwyższego?
Jordan
 
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Witold » N paź 05, 2014 09:59

Wypowiem się za Elżbietę bo wiem że ostatnio jest mocno zapracowana :wink:

Jana 1:1-15
Kod: Zaznacz cały
 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało. (4) W nim było życie, a życie było światłością ludzi. (5) A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła. (6) Wystąpił człowiek, posłany od Boga, który nazywał się Jan. (7) Ten przyszedł na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy przezeń uwierzyli. (8) Nie był on światłością, lecz miał zaświadczyć o światłości. (9) Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat. (10) Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał. (11) Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli. (12) Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, (13) którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga. (14) A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.


Ps 27:1 (o Jahwe):
Pan światłością moją i zbawieniem moim

Jana 8:12 (Jezus o sobie):
Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota.


A tak przy okazji to powiedz Jordanie czy jesteś JW czy adwentystą? Czy należysz do jakiegoś związku wyznaniowego? B o chrześcijanin to mało dokładne określenie, chociaż JW mają problem z tym czy są chrześcijanami czy nie bo raz mówią że są, innym razem że nie :D
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Jordan » N paź 05, 2014 11:59

Odnośnie J. 1,1-15. Faktem jest, że w oryginale występuje tu odnośnie Jezusa wyraz theos. Ale theos ma kilka znaczeń i nie koniecznie musi określać Boga Wszechmocnego. Zwłaszcza, że J. 1,18 mówi, iż Boga nikt nigdy nie widział. W związku z tym należałoby przyjąć, że wyraz theos - odnośnie Jezusa - nie określa go jako Boga Wszechmocnego i Najwyższego. Raczej kogoś, kto dysponuje władzą. A Jezus otrzymał od swego Ojca wszelką władzę w niebie i na ziemi. Jednakże skoro ją otrzymał, to znaczy, że wcześniej jej nie miał.

Witold napisał(a):Ps 27:1 (o Jahwe):
Pan światłością moją i zbawieniem moim
Jana 8:12 (Jezus o sobie):
Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota.

Jezus o uczniach: "Wy jesteście światłością świata; nie może się ukryć miasto położone na górze" (Mt. 5,14)
Oni też są Bogami?

Witold napisał(a):A tak przy okazji to powiedz Jordanie czy jesteś JW czy adwentystą?

Interesuje mnie Biblia i jej nauki.

Pozdrawiam!
Jordan
 
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Witold » N paź 05, 2014 12:14

Iz 43:11Bóg Ojciec o sobie:
Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma Wybawiciela.


Jana 4:42 o Jezusie
sami bowiem słyszeliśmy i wiemy, że ten jest prawdziwie Zbawicielem świata.


Czy skoro nie ma innego wybawiciela niż Bóg, czy Jezus nie powinien ganić tych którzy nazywali go Wybawicielem?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Elżbieta » N paź 05, 2014 20:29

(8) Znowu wziął go diabeł na bardzo wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata oraz chwałę ich. (9) I rzekł mu: To wszystko dam ci, jeśli upadniesz i złożysz mi pokłon. (10) Wtedy rzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu służyć będziesz. (11) Wtedy opuścił go diabeł, a aniołowie przystąpili i służyli mu.

(27) Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez wiary, lecz wierz. (28) Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój. (29) Rzekł mu Jezus: Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.


Zwracam Ci uwagę, że przekraczasz regulamin, tz. usiłujesz podważać zasady naszej wiaryparagraf 16 punkt 2
§ 16. Posty nie mogą zawierać:

2. Treści propagujących nauki niezgodne z doktryną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w R.P.

My wierzymy w Trójcę Świętą i podważanie tego jest niezgodne z nauką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Jordan » Pn paź 06, 2014 09:10

Sama mnie zapraszałaś, bym odwiedził to forum i porozmawiał na temat tego, co Biblia mówi o Jezusie. A kiedy zaczynam podawać wersety, które wzbudziły moje wątpliwości, co do Jezusa jako Boga, to wówczas mi tego zabraniasz. O co tu chodzi? Czy na tym forum nie można przedstawić argumentów biblijnych, tylko dlatego, że komuś nie odpowiadają? Używam wersetów z Pisma Świętego. Nie ma się czego bać :)
Jordan
 
  

Re: Dowody na zmartwychwstanie

Postprzez Grzegorz » Pn paź 06, 2014 19:47

Prolog do Ewangelii wg Jana został przypuszczalnie dodany przez bezpośrednich uczniów apostoła jeszcze w pierwszym stuleciu n.e. Pojęcie Słowa, czyli Logosu, było obecne również w filozofii neoplatończyków. Logos oznaczał byt pośredni pomiędzy Bogiem a stworzeniem, byt, za którego pośrednictwem Bóg stworzył świat. Jest to całkowicie zgodne z drugim i trzecim wersetem: Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało. Przeto aby zachować konsystencję z pojęciami neoplatońskimi pierwszy werset nie może wprowadzać żadnego nowego Boga ani boga w sensie odrębnej osobowej istoty od Stwórcy. W wersecie pierwszym: Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. w obu przypadkach słowo Bóg jest równoważne Jahwe.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości