Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

chrzest wodny VS wiara

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Aleksander » Pn paź 13, 2014 15:41

Przede wszystkim chrzest Pana Jezusa w Jordanie to nie to samo co nasz chrzest w śmierć na krzyżu. Pisałem o tym wczesniej w tym samym wątku. Proszę spojrzeć na pierwszą stronę tego wątku. Po drugie jesteśmy zanurzeni w śmierć na krzyżu, a nie wodę. A śmierć Pańska jesteśmy zanurzeni i przez pokropienie tak samo jak polanie lub zanurzenie.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Jordan » Pn paź 13, 2014 15:51

pastor Aleksander napisał(a):Przede wszystkim chrzest Pana Jezusa w Jordanie to nie to samo co nasz chrzest w śmierć na krzyżu. Pisałem o tym wczesniej w tym samym wątku. Proszę spojrzeć na pierwszą stronę tego wątku. Po drugie jesteśmy zanurzeni w śmierć na krzyżu, a nie wodę. A śmierć Pańska jesteśmy zanurzeni i przez pokropienie tak samo jak polanie lub zanurzenie.

Zgadzam się, że chrzest wodny nie jest tym samym, co chrzest w śmierci. Chodziło mi jedynie o zwrot - "zanurzeni". On na coś wskazuje.
Jordan
 
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Aleksander » Pn paź 13, 2014 16:20

Proszę zauważyć, że chrzest w Mojżesza w morzu Czerwonym (1Kor 10), a który powtórzył na rzeka Jordan z nowym pokoleniem, do którego odwołuje się chrzest Pana Jezusa, wogole Izrael przeżył na sucho. Tekst nie mowi o szczegółach samego rytuału chrztu Pana Jezusa, dlatego że ważniejsze szczegóły były miejsce, czas i słowa wypowiedziane przez Ojca oraz Objawienie się Trojjedynego Boga.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Jordan » Pn paź 13, 2014 16:25

pastor Aleksander napisał(a):Proszę zauważyć, że chrzest w Mojżesza w morzu Czerwonym (1Kor 10), a który powtórzył na rzeka Jordan z nowym pokoleniem, do którego odwołuje się chrzest Pana Jezusa, wogole Izrael przeżył na sucho. Tekst nie mowi o szczegółach samego rytuału chrztu Pana Jezusa, dlatego że ważniejsze szczegóły były miejsce, czas i słowa wypowiedziane przez Ojca oraz Objawienie się Trojjedynego Boga.

Z Listu 1 do Koryntian rozdziału 10 wnioskuję, że jednak Izraelici szli po dnie morza, więc niejako zostali w nim zanurzeni. Takie jest moje zdanie. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać. Po prostu przedstawiam mój punkt widzenia oparty na PŚ.
Ostatnio edytowano Pn paź 13, 2014 17:32 przez Jordan, łącznie edytowano 1 raz
Jordan
 
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Aleksander » Pn paź 13, 2014 16:53

Zanurzone w wodę zostało wojsko i sam faraon. Natomiast Izrael przeszedł sucho. Znaczenie tego jest większe, ale chciałbym wskazać przynajmniej na aspekt błogosławieństwa i przekleństwa. Między innymi dlatego mówimy o tym ze chrzest św jest sakramentem, a nie pustym znakiem. Zawsze nie się ze sobą w/w aspekty. Izrael nie mógł być zanurzony bo by zginął tak samo jak faraon w duchowym sensie również bowiem trzeba poczekać na Ofiarę Mesjasza aby pozostać żywym po chrzcie. Kolejny wątek wpisany w chrzest Janowy to ordynacja kapłańska, obmycie /chrzest o którym mówi się między innymi w liście do Hebrajczyków oraz obmycie /oczyszczenie /pokuta i przygotowanie się. Żadnego faryzeusza lub uczonego w Piśmie nie dziwiło to ze odbywają się chrzty, bowiem jako takie było cały czas praktykowane w świątyni. Bardziej ich męczył fakt kto to robił.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Jordan » Wt paź 14, 2014 08:38

pastor Aleksander napisał(a):Kolejny wątek wpisany w chrzest Janowy to ordynacja kapłańska,

Ordynacja kapłańska? Jak to rozumiesz?
Jordan
 
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Aleksander » Wt paź 14, 2014 09:00

Święcenia kapłańskie w Starym Przymierzu odbywały się po osiągnięciu odpowiedniego wieku przez lewitow. Mamy opis obrzędu, który polegał na złożeniu ofiary przeblagalnej oraz chrzcie /obmyciu. Pan Jezus po osiągnięciu odpowiedniego wieku nie musiał składać ofiary za oczyszczenie z grzechów, jednak musiał przyjąć chrzest/obmycie jako ustanowiony sakrament przez Boga. Znaczenie chrztu nie kończy się tylko na oczyszczeniu z grzechu. Jest też w nim zawarte bardzo pozytywne znaczenie, przeznaczone jeszcze przed upadkiem człowieka a znajdujące się już w zamyśle stworzenia, o którym czytamy w 1 rozdziale księgi Rodzaju. Na 3 dzień ziemia wyłoniła się z morza /wody ziemia, ląd. Innymi słowy z wody "rodzi się "nowy początek. Dopiero po otrzymaniu go rozpoczął swoją służbę.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Jordan » Wt paź 14, 2014 09:22

pastor Aleksander napisał(a):Pan Jezus po osiągnięciu odpowiedniego wieku nie musiał składać ofiary za oczyszczenie z grzechów, jednak musiał przyjąć chrzest/obmycie jako ustanowiony sakrament przez Boga.

Cel chrztu pana Jezusa został opisany w Liście do Żydów 10:7

"Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi".

Przez chrzest Jezus pokazał, że jest gotowy spełniać wolę Ojca.

Według mojego rozeznania chrzty opisane w Starym Testamencie nie mają nic wspólnego z chrztem chrześcijańskim. A jeśli mają, to proszę o pouczenia w tej materii.
Jordan
 
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Aleksander » Wt paź 14, 2014 09:53

Jak nie mają? Niestety, ale właśnie takich zniszczeń dokonała teologia despensacyjna rozwinięta w kościołach ewangelicznych. ST i NT rozpatruje się jako dwie odrębne historie. To jest największy BŁĄD dodany W Kościele naszych czasów. To wszystko nie kieruje osobiście do ciebie, to są moje emocje w stosunku do teologów i zniszczeń, których dokonali w kościołach. Wszystkie chrzty ST przygotowywały na ten ostateczny, który rozpocznie nowa erę, Nowe Stworzenie, Nowy Świat, Nowe Przymierze. Apostołowie wyjaśniając znaczenie chrztu chrześcijańskiego, ostatecznego, odwołują się do pierwszego Stworzenia, mówiąc o wodach porodowych. Odwołują się do Potopu, do przejścia przez Morze Czerwone, rzekę Jordan, ohmywan w Świątyni. Prorocy znowu wracają do Stworzenia i liturgii Światynnej w swoim języku i takim językiem zapowiadają nadejście nadejście Królestwa Bożego. Rzeka, która wypływala z ziemi Eden przepływala przez Ogród Eden i potem nawadniala resztę ziemi tym razem będzie ogromną Rzeką, która zaleje cały świat laska Bożą. Czy to ma sens? Dodam jeszcze jedno skojarzenie. Świątynia symbolizowala stworzenie świata oraz opowiadala historieę biblijną,była ona odwzorowana na Świątyni z Nieba. Pan Jezus powiedział, że On jest wcieloną Świątynią ( Ew. Jn 2)!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: chrzest wodny VS wiara

Postprzez Jordan » Wt paź 14, 2014 14:15

pastor Aleksander napisał(a):ST i NT rozpatruje się jako dwie odrębne historie. To jest największy BŁĄD dodany W Kościele naszych czasów.

Ja uważam ST na równi z NT.

pastor Aleksander napisał(a):Wszystkie chrzty ST przygotowywały na ten ostateczny, który rozpocznie nowa erę, Nowe Stworzenie, Nowy Świat, Nowe Przymierze.

Możesz wykazać w jaki sposób?

pastor Aleksander napisał(a):Świątynia symbolizowala stworzenie świata oraz opowiadala historieę biblijną

Możesz poprzeć to konkretnymi przykładami biblijnymi?
Jordan
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron