Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Elżbieta » Wt paź 22, 2013 17:53

. Bóg wielokrotnie czuł zawód na ludziach - a to się zawsze wiąże z zaskoczeniem.

Odnoszę wrażenie, że zacząłeś podważać doskonałość i wszechmoc Boga. Przecież, jeżeli ktoś daje się zaskoczyć, to znaczy, że nie przewidział danego zdarzenia. Jeżeli nie przewidział, to znaczy, że nie jest doskonały i wszechmocny.
Tak to bywa, jeżeli zaczynamy zastanawiać się nad przyczyną Bożych działań. Trzeba pamiętać, że myślenie Boga nie jest myśleniem człowieka i my nie mamy prawa oceniać Go. Powinniśmy przyjmować wszystko co nam daje z pokorą i wdzięcznością, bez względu na to czy nam się to podoba , czy nie. Bo my tak naprawdę nie wiemy co jest dla nas dobre, a co złe i co służy naszemu zbawieniu.

Sam Pan Jezus powiedział, że nie przyszedł rozwiązać Zakon, a wypełnić go. Zgoda, dał nam dwa nowe przykazania, ale przecież w tych dwóch przykazaniach mieści się cały dekalog, bo jeżeli będziemy miłowali bliźniego jak siebie samego, to niczego złego mu nie uczynimy ani mową, ani uczynkiem, ani myślą. A jeżeli Boga kochamy, to ze względu na Niego, będziemy dla bliźniego tacy, jak On sobie tego życzy.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Kubala95 » Wt paź 22, 2013 18:06

Czy ja napisałem, że Pan Bóg popełnił błąd robiąc cokolwiek - nigdzie nie kwestionuje Jego nieomylności. Jedynie stwierdziłem, że On też ma wolną wolę i jeśli nie chce to nie musi niczego przewidywać, ani zawczasu planować - Bóg jest Wszechmogący, a nie Wszechmusiejący.

Elżbieta napisał(a):Jeżeli nie przewidział, to znaczy, że nie jest doskonały i wszechmocny.


Nie, to znaczy że Jego miłość do człowieka jest tak wielka, że mimo świadomości tego ile zła człowiek może wyrządzić, On nadal mu bezgranicznie ufa. Oczywiście jeśli człowiek nie jest w stanie ani trochę docenić tej miłości, to zostaje potępiony.
Ostatnio edytowano Wt paź 22, 2013 18:16 przez Kubala95, łącznie edytowano 1 raz
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Elżbieta » Wt paź 22, 2013 18:13

jeżeli piszesz, że dał się zaskoczyć, więc to oznacza tylko jedno nie przewidział, a to oznacza, że nie jest wszechmogący
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Aleksander » Wt paź 22, 2013 21:02

Purpureus napisał(a):Nie chcę robić offtopa ale to, że Jan rozpoczyna Dobra Nowinę odnosząc się do początku stworzenia z Genezis jest w gruncie rzeczy założeniem, którego nie sposób udowodnić. Wynika to z pewnej tradycji egzegetycznej natomiast nie sensu stricto z samej Ewangelii Jana.

Wydaję mi się, ze pewnych spraw bez offtopowych tematów nie da się omówić. Pochodzimy z różnych teologicznych tradycji.
To prawda, że pochodzi z egzegetycznej tradycji. Cała teologia chrześcijańska pochodzi z różnych egzegetycznych tradycji. Teologia bez tradycji nie istnieje. Mało tego teologia w oderwaniu od tradycji Kościoła wogóle nie powinna istnieć, dlatego że teologia powinna być uprawiana w dialogu/dyskusji/w społeczności Kościoła. Jeśli Bóg ma relacje wewnątrz Trócy, tym bardziej Kościół powinien uprawiać teologię w koteśkcie dialogu. Takie podejście wynika z analogii samych autorów Pisma Św. Każdy autor pisał w tradycji wcześniejszych autorów. W ten sposób poznajemy, że Pismo jest jedną historią, a wszystkie ksiegi są połączone. Zaczyna się od Ogrodu i kończy się Ogrodem, który stał się Miastem. Język Pisma jest specyficzny: język kapłański. Dlatego są powtórzenia albo stwierdzenia, które jak refren są powtarzana z księgi do księgi. Apostoł Jan wychował się w takiej tradycji. Pisząc po grecku wstawia hebraizmy, aby szczególnie podkreślić dla czytelnika powiązania sematyczne wątków rozwijanych przez całe Pismo. Sens stricto samej Ewangelii nie istnieje w oderwaniu od tradycji wcześniejszych ksiąg Pisma. Mam nadzię, że nie zakręciłem za bardzo :D
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez cotojestprawda » So gru 07, 2013 09:30

Ktoś wyżej napisał,że nie obchodzimy szabatu jako dnia Pana ale niedzielę. Czy to nie oznacza,że jednak przykazanie dekalogu zostało zmienione?
cotojestprawda
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt paź 25, 2013 06:10
wyznanie: bezwyznania
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Elżbieta » So gru 07, 2013 09:36

Słyszałeś coś na temat, że to szabat jest dla człowieka, a nie odwrotnie ?
Na ten temat set tu trochę napisane, zobacz w szukajce
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez cotojestprawda » So gru 07, 2013 09:46

Ja Droga Elżbieto nie jestem szabatnikiem i nie po to zadałem pytanie aby temat ciągnąć w kierunku udowadniania,że szabat obowiązuje.Chodzi mi jednak o ten konkretny przypadek.No bo skoro mówi się,że wszystkie przykazania dekalogu obowiązują nas chrześcijan to jeśli wykluczymy to jedno dot.szabatu to już nie wszystkie.Jakoś mi ciężko przyjąć tłumaczenie,że szabat to teraz niedziela.Odsyłanie mnie do konkretnych artykułów jest bezcelowe ponieważ ja tę tematykę oraz interpretacje jej dotyczące dobrze znam.
Nie zmieniło to jednak moich obiekcji co do tej kwestii.
cotojestprawda
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt paź 25, 2013 06:10
wyznanie: bezwyznania
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Jakub » So gru 07, 2013 10:06

Albowiem Syn Człowieczy jest Panem sabatu. Mt 12,8
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez cotojestprawda » So gru 07, 2013 10:29

Ten fragment akurat potwierdza,że Szabat jest dniem świętym gdyż i Jezus jest Panem Szabatu nie niedzieli. :D
cotojestprawda
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt paź 25, 2013 06:10
wyznanie: bezwyznania
  

Re: Dekalog nie obowiązuje chrześcijan?

Postprzez Aleksander » So gru 07, 2013 10:40

cotojestprawda napisał(a):Ktoś wyżej napisał,że nie obchodzimy szabatu jako dnia Pana ale niedzielę. Czy to nie oznacza,że jednak przykazanie dekalogu zostało zmienione?

Na początku mam ogromną prośbę, aby nie denerwować się. Dyskusje teologiczne potrzebne są wszystkim Kościołom.
Moim zdaniem pytanie jest bardzo trafne i ciekawe, bowiem pozwala przyjść na "głębsze" zrozumienie.
Dosyć ogólnie można by powiedzieć, że "Tak" zostało. Jednak zmiana nie jest wbrew samej naturze Przykazania Bożego, lecz na odwrót. Proszę zwrócić uwagę na sam początek nadania 10 przykazań. I spróbować zastanowić się dlaczego Przykazania zostały powtórzone w księdze Pwt. P. Jednak zaszła w nich zmiana. Nie są słowo w słowo takie same. Podobnie uczynił Pan Jezus Chrystus, powtórzył wykladnie Przykazań, ale za pomocą innych słów. Tym samym wprowadził pewne zmiany. W ślad za Nim poszli apostołowie (list św. Jana"nowe I stare przykazanie daje wam ").

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości