Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Celibat herezją ?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Celibat herezją ?

Postprzez septemberlicht » Pn lip 15, 2013 16:01

Kubala95 napisał(a):Są nawet fakty, na lekcjach historii się o tym uczy.

Widzisz, ja należę do tego pokolenia, które było uczone na lekcjach historii, że w Katyniu mordowali Niemcy, Szczecin od zawsze był polskim miastem, a Feliks Dzierżyński bohaterem narodowym. :wink:

Ale wracając do meritum - ja też spotkałem się z opiniami, że celibat miał służyć zachowaniu dobra kościelnego w rękach Kościoła. Ale nie znam żadnych naukowych opracowań, które potwierdzałyby tę opinię. Dlatego pytam o źródła.
Ostatnio edytowano Pn lip 15, 2013 18:13 przez septemberlicht, łącznie edytowano 1 raz
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Kubala95 » Pn lip 15, 2013 17:36

Poszukam jakichś źródeł i jeśli coś znajdę to wrzucę, choć myślę, że historycy musieli mieć jakąś podstawę aby wydać taki osąd. Znalazłem jednak coś ciekawszego, wynik badań prowadzonych przez pewnego profesora: http://spoleczenstwo.newsweek.pl/ksieza ... 1,1,1.html Liczby pokazują, że - przynajmniej w polskim KRK - jest to problem na ogromną skalę. Gorsze jest to, że przeciwnicy celibatu - mimo wspomnianej liczebności - otwarcie nie przedstawiają swoich poglądów. Cóż, niesie żniwo nauka o posłuszeństwie biskupowi, a nie Bogu i Pismu.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Dredd » Śr lip 31, 2013 07:50

W temacie głównego wątku pozwolę sobie przywołać słowa doktora naszego Kościoła i choć jest to chyba fragment najtrafniejszy, to oczywiście w tym przedmiocie polecam cały rozdział z Dużego Katechizmy odnoszący się do przykazania: Nie cudzołóż.


Z tego widzisz, jak nasza papieska zgraja, klechy, mnisi i mniszki, gardząc stanem małżeńskim i zabraniając weń wstępować, idą przeciwko porządkowi i przykazaniu Bożemu, odważając się zuchwale składać śluby dozgonnej czystości, zwodząc przy tym prostaczków kłamliwymi słowy i pozorami. Nikt bowiem nie ma mniejszej miłości i ochoty do czystości niż właśnie ci, którzy jakoby dla wielkiej świętości unikają małżeńskiego stanu, i albo otwarcie i bezwstydnie oddają się nierządowi, albo potajemnie jeszcze gorsze rzeczy czynią, o czym nie ważą się mówić, jak to, niestety, aż nadto dobrze wiadomo. Krótko mówiąc, jeżeli nawet wstrzymują się od tych rzeczy, serca ich jednak pełne są nieczystych myśli i złych pożądań, tak iż znoszą nieustanny żar i tajemne dolegliwości, czego można uniknąć w życiu małżeńskim. Dlatego przykazanie to potępia śluby wszelkiej pozamałżeńskiej czystości i usuwa je, a nawet nakazuje wszystkim biednym w sumieniu skrępowanym, którzy zostali oszukani przez śluby zakonne, aby porzuciwszy ten nieczysty stan, wstąpili w stan małżeński, zważywszy, że choćby życie klasztorne poza tym było nawet zbożne, to jednak zachowanie czystości nie jest w ich mocy, a jeśli w niej będą chcieli pozostawać, tylko coraz bardziej i więcej będą musieli grzeszyć przeciwko temu przykazaniu.
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » Śr lip 31, 2013 08:51

Celibat jest dobry, ale wówczas kiedy jest dobrowolny i trwa tak długo, jak dana osoba chce ten stan utrzymywać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr lip 31, 2013 08:54

Elżbieta napisał(a):Celibat jest dobry, ale wówczas kiedy jest dobrowolny i trwa tak długo, jak dana osoba chce ten stan utrzymywać.


Otóż to :D
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Witold » Śr lip 31, 2013 09:03

Powiedziałbym że co najwyżej neutralny, obojętny. W Genesis nie jest napisane "I stworzył ich żeby żyli w samotności aż wymrą wszyscy". Nie wiem dlaczego Najwyższy miałby mieć upodobanie w czyimś celibacie...
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Dredd » Śr lip 31, 2013 09:24

Napisać, że celibat jest dobry, to jak napisać, że piwo jest dobre :)
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Celibat herezją ?

Postprzez Elżbieta » Śr lip 31, 2013 17:39

Witold napisał(a):Powiedziałbym że co najwyżej neutralny, obojętny. W Genesis nie jest napisane "I stworzył ich żeby żyli w samotności aż wymrą wszyscy". Nie wiem dlaczego Najwyższy miałby mieć upodobanie w czyimś celibacie...

Również nie wiem dlaczego by miał mieć :P Po to Bóg stworzył płeć, by Jego dziatki robiły z niej użytek
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron