Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nierozerwalność małżeństwa

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez septemberlicht » Cz lip 11, 2013 12:47

Niech mi ktoś wyjaśni - jak się ma nauka kościoła luterańskiego (akceptującego cywilne rozwody i błogosławiącego pary pochodzące z małżeństw rozwiązanych rozwodem) do fragmentu:

"Tym zaś, którzy żyją w stanie małżeńskim, nakazuję nie ja, lecz Pan, ażeby żona męża nie opuszczała. A jeśliby opuściła, niech pozostanie niezamężna, albo niech się z mężem pojedna; niech też mąż z żoną się nie rozwodzi." (1Kor, 7, 10-11).

Twierdzi się w niektórych publikacjach ewangelickich, że małżeństwo to porządek boski, nie sakrament. Z tego ma wynikać, że rozerwalność małżeństwa nie jest święta. Rozwód to grzech, coś złego. Zgoda, rozumiem. Rozwiedliśmy się, popełniliśmy grzech, mleko się rozlało, trzeba znowu wstydzić się za siebie i liczyć na cierpliwość i zmiłowanie Boga. Tylko, że w cytowanym fragmencie pada jasne stwierdzenie, które można sparafrazować tak : Jeśli weźmiesz rozwód, nie wolno ci brać nowej żony / męża!.

Pomijam tu całkowicie kwestię sakramentalności / niesakrametalności małżeństwa. Chodzi mi o jasny i wyraźnie i wprost wyrażony zakaz ponownego wstępowania w związek małżeński. Jak więc rozumieć dość liberalny stosunek luteran do małżeństwa?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez Kubala95 » Cz lip 11, 2013 15:19

Po pierwsze, KEA nie akceptuje rozwodów cywilnych, tylko uznaje stan prawny wiernych (przyjmuje do wiadomości rozpad małżeństwa, co niekoniecznie jednak pochwala). Aby ponownie zawrzeć małżeństwo w KEA wymagana jest już zgoda biskupa, której udzielać wcale nie musi. Spójrz jednak na to inaczej - jak na przykład kobieta może żyć z mężem-potworem (załóżmy, że swój prawdziwy charakter ujawnił dopiero po ślubie, co się przecież często zdarza), który znęca się nad nią, a może nawet nad ich dziećmi, a później jeszcze przez takie bydlę nie móc zawrzeć ponownie małżeństwa z kimś normalnym ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez Elżbieta » Cz lip 11, 2013 17:42

Trochę na temat małżeństwa znajdziesz tu : viewtopic.php?f=19&t=1393&start=0
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez septemberlicht » Cz lip 11, 2013 21:15

Elżbieta napisał(a):Trochę na temat małżeństwa znajdziesz tu : viewtopic.php?f=19&t=1393&start=0

Przeczytałem, ale w żaden sposób mi to nie daje odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie. Jeśli św. Paweł pisze, że po rozwodzie nie wolno ponownie się żenić / wychodzić za mąż, to jak się to ma do praktyki stosowanej w KEA?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez Tomasz » Pt lip 12, 2013 00:16

Jest jeszcze jeden wątek związany z tym tematem : http://www.forum.konfesyjni.pl/viewtopic.php?f=19&t=383 Tam również dyskutowaliśmy o kwestii nierozerwalności małżeństwa.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez septemberlicht » Pt lip 12, 2013 07:53

Dziękuję za link, przebrnąłem przez koleją dyskusję, która w żaden sposób nie odpowiada na moje proste pytanie. :D

Powtórzę je - jeśli rzeczywiście fundamentem ewangelików jest sola scriptura to jak to pogodzić z cytowanym fragmentem z 1 Kor 7, 10-11, gdzie jest jasno napisane, że chrześcijanie rozwodzić się nie powinni, a jeśli już to uczynią, nie wolno im wstępować w nowy związek?

Czy jest ktoś, kto mi to wytłumaczy, czy też znowu dostanę link do jakiejś dyskusji, która tak naprawdę dotyczy innego zagadnienia niż to, o które pytam? :wink:

P.S. Inna rzecz, że moim zdaniem zgoda na zawieranie ponownego małżeństwa wcale nie wynika z przywileju Pawłowego, ani z fragmentu Mt 5, 32. W obu tych fragmentach mowa o tym, że można żonę odprawić, porzucić, rozwieść się z nią. I nic więcej! Pismo nie mówi czegoś w stylu: "jeśliby żona cudzołóżyła, możesz ją oddalić i pojąć inną kobietę za żonę.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez Witold » Pt lip 12, 2013 10:00

Ciężko jest usprawiedliwić zgodę na rozwód i kolejny ślub. Ewangelie podają jeden wyjątek:

Mateusza 5:31-32
Powiedziano też: Ktokolwiek by opuścił żonę swoją, niech jej da list rozwodowy. (32) A Ja wam powiadam, że każdy, kto opuszcza żonę swoją, wyjąwszy powód wszeteczeństwa, prowadzi ją do cudzołóstwa, a kto by opuszczoną poślubił, cudzołoży.


Niestety obecnie mnóstwo ludzi się rozwodzi i boję się że podejście Kościoła ulegnie dalszej liberalizacji.


Tak naprawdę w KRK też to jest dopuszczane tylko inną drogą; małżeństwa się unieważnia. Tak było na przykład w przypadku Wojciecha Cejrowskiego który jeszcze 3 lata temu mówił że cały czas nosi obrączkę bo ślub się bierze jeden raz w życiu a rok temu przygruchał sobie dwudziestoparolatkę 8-)

Nagle okazało się że pierwszy ślub był nieważny.

Ostatnio jestem bliski zdania że należy przymykać oko na niektóre niezgodności z nauczaniem Biblii bo idealnego i nieskazitelnego kościoła nie da się znaleźć. Należy starać się o to by erozja zasad moralnych nie postępowała w nas samych.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez septemberlicht » Pt lip 12, 2013 10:10

To jak jest w końcu z tą ewangelicką sola scriptura? Ta doktryna znajduje zastosowanie wybiórczo? :|


Witold napisał(a):Ostatnio jestem bliski zdania że należy przymykać oko na niektóre niezgodności z nauczaniem Biblii bo idealnego i nieskazitelnego kościoła nie da się znaleźć. Należy starać się o to by erozja zasad moralnych nie postępowała w nas samych.
Problemem jest to, czy jasny i wyraźny nakaz Biblii wypada ignorować ewangelikowi, dla którego Biblia jest jedynym fundamentem wiary. O ile wybiórczość można "wybaczyć" katolikom, którzy jak wiadomo na równi stawiają Pismo oraz Tradycję, o tyle wybiórczość jest trudna do zaakceptowania w przypadku ewangelików. Właśnie ze względu na wyłączność autorytetu Pisma.
Ostatnio edytowano Pt lip 12, 2013 10:28 przez septemberlicht, łącznie edytowano 2 razy
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez Jonah » Pt lip 12, 2013 10:14

1 Kor 7: 11 nie zawiera kategorycznych stwierdzeń, ale raczej rady na zasadzie sugerowania mniejszego zła, co było typowe dla rozstrzygnięć judaistycznej kazuistyki tamtego czasu (7: 6 - „to, co mówię jest zaleceniem (przyzwoleniem, ustępstwem), nie rozkazem (przykazaniem)”). Czyli trzeba to czytać tak, że jeśli kobieta odejdzie od męża, mniejszym złem jest, gdy pozostanie niezamężna, niż miałaby raz jeszcze wychodzić za mąż. Niektórzy egzegeci twierdzą, że mowa jest tutaj tylko o stronie aktywnej, czyli tej, która doprowadza do rozwodu, ale nie porzuconym współmałżonka. Czyli jak żona odeszła od męża, to niech teraz pozostaje niezamężna (co może działać i w drugą stronę). Możliwy jest też tutaj kontekst eschatologiczny, w świetle którego małżeństwo jawi się jako instytucja doczesna. W perspektywie właśnie eschatologicznej lepiej jest pozostawać bezżennym/niezamężną (7: 1.7-8), ale nie jest to nakaz. Inni egzegeci widzą tutaj nawet omówienie konkretnego przypadku, a nie ustanawianie prawa dotyczącego małżeństwa i rozwodów. Wtedy „niech pozostanie bezżenną” znaczyłoby do przyjazdu Pawła do Koryntu. Miał on bowiem nadzieję, że przekona męża by nie oddalał żony. Kontekst bliższy bowiem mówi o sytuacji małżeństw mieszanych w Koryncie, wśród których mogło dochodzić do tego, że strona pogańska czy chrześcijańska odchodziła od współmałżonka z powodu różnic wyznaniowych. Jak widać, trudno zatem na podstawie 1 Kor 7: 11 wyprowadzać jakieś ogólne prawo zakazujące kategorycznie powtórnego małżeństwa.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Nierozerwalność małżeństwa

Postprzez septemberlicht » Pt lip 12, 2013 10:24

Jonah napisał(a): Jak widać, trudno zatem na podstawie 1 Kor 7: 11 wyprowadzać jakieś ogólne prawo zakazujące kategorycznie powtórnego małżeństwa.


Problem w tym, że dla mnie właśnie nie widać. :D Dla mnie nie ma tu sugestii mniejszego zła, trudno mi też odnosić ten fragment do jakiejś jednostkowej sytuacji, która nie ma wymiaru ogólnego. Dla mnie znaczenie słów "Tym zaś, którzy żyją w stanie małżeńskim, nakazuję nie ja, lecz Pan, ażeby żona męża nie opuszczała. A jeśliby opuściła, niech pozostanie niezamężna, albo niech się z mężem pojedna; niech też mąż z żoną się nie rozwodzi." (1Kor, 7, 10-11) - jest oczywiste. Chcesz się rozwieść, nie rób tego. Ale jeśli już tego dokonasz, nie bierze nowej żony / męża.

Swoją drogą dziwne to - kiedy pisałem, że powątpiewam, aby tworzenie świata trwało sześć dwudziestocztero godzinnych dób i powątpiewałem w kreacjonizm, sugerowano mi, że nie należy się bać dosłownego odczytywania Bibli. Teraz się okazuje, że dosłowność jest niewskazana... :wink:

Inna rzecz - czy wiecie dokładnie od kiedy KEA prowadzi taką "linię programową" wobec instytucji małżeństwa? Czy akceptacja świeckich rozwodów i zgoda na ponowne zawieranie małżeństwa było akceptowane w czasach Lutra? A może to jakaś nowsza praktyka?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron