Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Zbawienie Łaska/uczynki

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Witold » So sty 19, 2013 12:57

Wiem że KEA uczy o zbawieniu z Łaski, z wiary.
Czy moglibyście mi wytłumaczyć jak mam to rozumieć? Czy to znaczy że mogę robić to co chcę, wierzę w Boga i to wystarczy? Mogę zatem popełnić morderstwo czy dokonać zdrady, jednocześnie wciąż wierząc łamać Zakon?

Czytając NT natknąłem się na wiele fragmentów które mówiły o tym że uczynki też są ważne:

Jan 14:15
Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie.


Jak 2:23-24
I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga. (24) Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary.


Mat 5:17-18
Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. (18) Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.


Mat 19:16-21
I oto ktoś przystąpił do niego, i rzekł: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby osiągnąć żywot wieczny? (17) A On mu odrzekł: Czemu pytasz mnie o to, co dobre? Jeden jest tylko dobry, Bóg. A jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań. (18) Mówi mu: Których? A Jezus rzekł: Tych: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, (19) czcij ojca i matkę, i miłuj bliźniego swego, jak siebie samego. (20) Mówi mu młodzieniec: Tego wszystkiego przestrzegałem od młodości mojej; czegóż mi jeszcze nie dostaje? (21) Rzekł mu Jezus: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, potem przyjdź i naśladuj mnie.


Jedyne miejsca w których jest wyraźnie napisane o tym że wiara i miłość do Boga i Chrystusa jest ważna a Zakon już nie to listy św. Pawła ale w Ewangeliach odnajduję informację i o wierze i o ważności Zakonu.

Czy da się połączyć zbawienie przez uczynki ze zbawieniem z Łaski? Na przykład że dostajemy Bożą Łaskę aby mieć siłę godnie postępować? A może unikanie grzechu pomoże nam dostąpić Bożej Łaski?

Powiedzcie mi czego naucza KEA. Jestem zagubiony w tym temacie. Chyba jedyna moja dotychczasowa wątpliwość w drodze do konwersji.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez skomplik » So sty 19, 2013 13:52

Wiara jest ufnością, jeżeli ufasz Bogu to ufasz również Słowu Bożemu (a w nim jest dekalog).
Chrystus nie zniósł zakonu ale go wypełnił, jeżeli jesteś wierzący to nie będziesz czynił grzechu, ponieważ wiesz ze raniłbyś tym drugiego człowieka i przede wszystkim samego Boga.

Jeśli grzeszysz - a wierzysz to nie jesteś zbawiony, bo masz wiare taką jak demony. Tu chodzi o wiare czynną w miłości, dlatego apostoł Jakub nie przeczy Pawłowi ani Paweł Jakubowi.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Jonah » So sty 19, 2013 14:27

Wydaje mi się, że nauka o usprawiedliwieniu z Łaski przez wiarę stanowi dla konwertytów z rzymskiego katolicyzmu spory problem. Dlatego, że uczy się tam, iż człowiek może w pewnym stopniu zasłużyć czy wyjednać sobie Łaskę Bożą. Stąd nacisk na takie praktyki, jak posty, pielgrzymki itp. Prowadzi to często do ukształtowania mentalności jurydycznej, gdzie Bóg ma osądzić człowieka, zanim udzieli mu swojej Łaski. Ironizując: jesteś Jasiu grzeczny, dostaniesz cukierka. Co więcej, może to nawet prowadzić do pogańskiego myślenia o Bogu, zgodnego z zasadą „do ut des” (daję, abyś dawał), która jest całkowicie obca Biblii.

M. Luter podkreślił dwie rzeczy: suwerenność Boga i usprawiedliwienie jako dar (nie nagrodę). Bóg jest zatem suwerenny, udziela Łaski komu chce i jak chce, bez względu na osobistą zasługę. Łaska Boga jest m. in. udzieleniem grzesznikowi sprawiedliwości, nie zaś osądzeniem grzesznika. Sprawiedliwość przysługuje więc przede wszystkim Bogu, nie człowiekowi. I jest udzielana przez wiarę w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa. Temu, kto wierzy Bóg udziela swojej sprawiedliwości ze względu na Chrystusa; niejako nie poczytuje mu już więcej grzechów, nie czyni przedmiotem swego gniewu. Mimo tego, iż Łaska uświęca także grzesznika, zarzewie grzechu, skłonność do złego, wciąż w tym życiu pozostaje, co sprawia, że człowiek jest jednocześnie usprawiedliwiony i grzeszny. Czy wiara nie może być poczytana za zasługę? O ile uświadomimy sobie, że wszystko, także wiara, jest darem i pochodzi od Boga, to nie ma w wierze żadnej zasługi w sensie zbawczym.

Niekiedy rzymscy katolicy interpretują zasadę „tylko wiara” w taki sposób, jakoby uczynki nie były ważne, więc można sobie grzeszyć do woli. Otóż, jest to błędna interpretacja tej zasady. Prawdziwie bowiem wierzący z miłości do Boga będzie unikał grzechu. Czego ma unikać, informuje go Prawo Boże. Tak więc wierzący, będzie unikał tego, czego zabrania Prawo Boże. Już nie ze strachu przed karą i sądem, ale właśnie z miłości. Wiarę i uczynki trzeba rozpatrywać łącznie, jak duszę i ciało. Uczynki są niejako „ciałem” wiary, czyli „duszy”. „Usprawiedliwiony z uczynków” oznacza tutaj, że wskazują one na prawdziwą wiarę, której są wyrazem. Inaczej, prawdziwa wiara musi znaleźć swoją realizację w uczynkach.

Dla Kościoła rzymskokatolickiego i wielu Kościołów luterańskich nauka o usprawiedliwieniu nie jest już przedmiotem sporu, odkąd podpisano wspólną „Deklarację o usprawiedliwieniu”.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Elżbieta » So sty 19, 2013 15:23

No to Jonah mnie wyręczył :P Ja tylko dodam krótko, że uczynki mają być wynikiem naszej wiary, a nie środkiem do zbawienia, bo jak podaje Paweł, z uczynków nikt nie został zbawiony, każdy grzeszy i brak mu Chwały Bożej. Abraham został usprawiedliwiony dlatego, że uwierzył Bogu i zrobił co mu On kazał, więc wg mnie jednak uczynek był wynikiem wiary. Dekalog jest dla poznania grzechu. Jeżeli wierzysz, to będziesz starał się iść drogą jaką Ci wskazuje Jezus, będziesz co prawda błądził, ale będziesz starał się żyć jak najlepiej - właśnie z miłości tak jak pisał wcześniej Jonah. Ten jednak, który uważa, że mu wszystko wolno czynić, a Bóg i tak go zbawi, jest w wielkim błędzie, bo jeżeli taki człowiek czyni zło, tz. nie ma w nim wiary, albo może jest ale całkowicie błędna. Jezus uczył czynić dobro, a nie twierdził: hulaj dusza, piekła nie ma.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Wędrowiec » So sty 19, 2013 21:20

Jk 2: 14-26 napisał(a):Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić? Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: "Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!" - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym? Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. I tak wypełniło się Pismo, które mówi: Uwierzył przeto Abraham Bogu i poczytano mu to za sprawiedliwość, i został nazwany przyjacielem Boga. Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. Podobnie też nierządnica Rachab, która przyjęła wysłanników i inną drogą odprawiła ich, czy nie dostąpiła usprawiedliwienia za swoje uczynki? Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.


Tzn, nie wystarczy tylko mówić, że się wierzy, ale trzeba dać świadectwo swojej wiary.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Elżbieta » So sty 19, 2013 22:43

Tzn, nie wystarczy tylko mówić, że się wierzy, ale trzeba dać świadectwo swojej wiary.

Nie zrozum mnie źle, uczynki mają być owocem wiary, nie mogą być obowiązującym środkiem do zbawienia, są wynikiem wiary, jeżeli wierzymy to inaczej czynić nie potrafimy, bo z potrzeby serca naśladujemy naszego Pana, nie z obowiązku, nie dlatego, że chcemy za nie cokolwiek uzyskać, po prostu inaczej czynić nie możemy. To wcale nie znaczy, że stajemy się bezgrzeszni, wcale nie, ale zawsze staramy się poprawiać, walczyć ze swą grzeszną naturą, błagamy Boga, by nam pomógł przezwyciężać ją, by nas prowadził według swego upodobania, by pomagał nam przezwyciężać wszelkie pokusy, staramy się pamiętać o słowach Jezusa w Getsemane :
.... wszakże nie jako Ja chcę, ale jako Ty
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Wędrowiec » N sty 20, 2013 16:15

Elżbieta napisał(a):uczynki mają być owocem wiary, nie mogą być obowiązującym środkiem do zbawienia, są wynikiem wiary,


O to mi właśnie chodziło ;)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Dredd » Pn sty 21, 2013 14:04

W temacie niniejszego wątku odsyłam oczywiście do Wyznania Augsburskiego oraz Obrony Wyznania augsburskiego. Zwłaszcza w Apologii (część I artykuł IV) Filip Melanchton szczegółowo i wyczerpująco odnosi się do usprawiedliwienia z wiary.

Podaję jednak kilka fragmentów dla zachęty:
1) z Wyznania Augsburskiego:
Kto więc ufa, że wysłuży sobie łaskę uczynkami, ten odrzuca zasługę Chrystusową i łaskę, i bez Chrystusa, ludzkimi siłami szuka drogi do Boga, mimo że sam Chrystus o sobie powiedział: "Jam jest droga i prawda, i żywot" (J 14,6)[*]

Nasi nauczyciele uczą nadto, że jest rzeczą konieczną spełniać dobre uczynki, nie iżbyśmy się spodziewali zasłużyć nimi na łaskę, lecz że taka jest wola Boża. [**]

2) z Obrony Wyznania augsburskiego:
Na poparcie tego naszego mniemania mamy świadectwa nie tylko z Pisma św., lecz także z ojców Kościoła. Albowiem Augustyn bardzo często rozprawia się z pelagianami, iż łaska nie zostaje nam dana dla naszych zasług. A w (piśmie) O naturze i łasce powiada: "Jeżeli wystarcza naturalna możliwość przez wolną wolę zarówno do tego, by poznać, jak należy żyć, jak i do tego, by dobrze żyć, to Chrystus daremnie umarł, a więc pozbawione jest znaczenia zgorszenie krzyża. Dlaczego także ja nie miałbym tu zawołać? Owszem, będę wołał i w bólu jako chrześcijanin będę gromił: "Odłączyliście się od Chrystusa wy, którzy z samego przyrodzenia jesteście sprawiedliwi, wypadliście z łaski" (Ga 5,3). Nie znając bowiem sprawiedliwości Bożej, a chcąc ustanowić własną, nie poddajecie się sprawiedliwości Bożej. Jak bowiem Chrystus jest końcem Zakonu (Rz 10, 3.4), tak też jest Zbawicielem grzesznej natury ludzkiej ku usprawiedliwieniu każdego wierzącego" [***]

Tak więc udowadniamy to poprzednie, krótko ujęte zdanie, że gniewu Bożego nie da się uśmierzyć, gdy przedkładamy nasze uczynki, ponieważ Chrystus ustanowiony został pojednawcą, aby Ojciec stał się dla nas przychylny przez wzgląd na Niego. Chrystusa zaś jak pośrednika nikt nie może przyjąć i pochwycić inaczej, jak wiarą. A więc odpuszczenia grzechów dostępujemy jedynie przez wiarę, gdy serca wznosimy z ufnością w miłosierdzie obiecane przez wzgląd na Chrystusa.
[****]


Po trzecie: Piotr w Dziejach Apostolskich (10,43) powiada: "Jemu wystawiają świadectwo wszyscy prorocy, że każdy, kto wierzy w imię Jego, otrzymuje odpuszczenie grzechów". Jak miałby to powiedzieć jaśniej? Odpuszczenie grzechów otrzymujemy - powiada - przez imię Jego, to znaczy przez wzgląd na Niego. A zatem nie przez wzgląd na nasze zasługi, nie przez wzgląd na naszą skruchę, żałość, miłość, nabożeństwo, uczynki. I dodaje: "Gdy w Niego wierzymy". Domaga się więc wiary. Nie możemy bowiem pochwycić imienia Chrystusowego inaczej, jak tylko przez wiarę. Przytacza przy tym zgodność świadectwa wszystkich proroków, a to jest istotnie powołanie się na powagę Kościoła. [*****]

Po czwarte: Odpuszczenie grzechów to sprawa obiecana przez wzgląd na Chrystusa. Nie może więc być osiągnięte inaczej, jak tylko przez wiarę. Albowiem uczestnikiem obietnicy nie można stać się inaczej, jak tylko przez wiarę. Mówi o tym List do Rzymian (4,16): "Dlatego obietnica została dana na podstawie wiary, aby była z łaski i aby była zapewniona".[******]

[*] Wyznanie augsburskie [w:] Księgi Wyznaniowe Kościoła Luterańskiego, Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2011, s. 148
[**] ibidem,
[***] Obrona Wyznania augsburskiego [w:] Księgi Wyznaniowe Kościoła Luterańskiego, Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2011, s. 176,
[****] ibidem, s. 182,
[*****] ibidem, s. 183,
[******] ibidem,
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Witold » Wt sty 22, 2013 15:31

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Chyba trochę więcej teraz rozumiem i cieszę się że luteranie nie uważają że można robić co się tylko chce jak jest w przypadku wielu chrześcijan.

Wydaje mi się że pojęcie zbawienia za same uczynki jest rzeczywiście pozbawione podstaw.

Tak czy inaczej dziwnie brzmią słowa modlitwy spowiedniej:

Ja biedny, nędzny, grzeszny człowiek wyznaję przed Tobą wszystkie grzechy i przewinienia moje, popełnione myślą, mową i uczynkiem, którymi zasłużyłem na Twe doczesne i wieczne kary.


Chyba jeszcze chwilę potrwa zanim dojrzeje we mnie zrozumienie tego aspektu teologii luterańskiej. :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Zbawienie Łaska/uczynki

Postprzez Dredd » Wt sty 22, 2013 16:21

Dlaczego uważasz, że słowa spowiedzi są dziwne?
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości