Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Proszę o interpretację

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Proszę o interpretację

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Wt sty 08, 2013 09:02

Proszę Was,abyście mi napisali, jak rozumiecie ów werset: "Niech was nikt nie potępia, kto ma upodobanie w poniżaniu samego siebie i w oddawaniu czci aniołom, a opierając się na swoich widzeniach, pyszni się bezpodstawnie cielesnym usposobieniem swoim' - Kol 2:18

Kilka dni temu czytałam list do Kolosan i natrafiając na ten werset, znowu mam wątpliwości odnośnie modlitw kierowanych do "świętych".
Skoro mowa w owym wersecie o oddawaniu czci aniołom, czy to nie oznacza, że ktoś do/przez nich składał swoje modlitwy?
I wiem, że jest jeszcze gdzieś w Biblii (teraz nie pamiętam gdzie) werset o tym, że za kimś anioł oręduje.
A może to jest tak, że nie powinniśmy modlić się do/przez świętych zmarłych, ale np przez aniołów tak, bo są bezgrzeszni?
Ostatnio cały czas to pytanie mnie męczy, tzn odnośnie kierowania modlitw do/poprzez świętych. Już miałam spokój i niby ugruntowałam się w tym, że tylko do Boga należy się zwracać, a tu po przeczytaniu tego wersetu znowu mam wątpliwości.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez Aleksander » Wt sty 08, 2013 11:30

To jest dobry przykład pośpiechu i nie przyzwyczajenie do języka biblijnej. Zacznij od wersetu 16. Apostoł mówi aby nikt nie osadzal, w języku ST osadzac oznacza wykluczyć ze społeczności ludu Bożego. Jak ktoś został osadzony oznacza to że został wykluczony. Nawrócenie Żydzi pierwszego wieku wymusza zachowania przepisów Prawa od nawroconych na chrześcijaństwo pogan. Jeśli nie chcieli tego robić Żydzi ich wykluczali ze społeczności Kościoła. Jednak Apostoł odrazu tłumaczy że przepisy odnosily się do Starego Przymierza, były cieniami. Zapowiadaly przyjście Chrystusa. Po jego przyjściu nie musimy ich zachowywać bowiem w nim one znalazle swe wypełnienie. Zatem nie można wykluczyć z tego powodu. Następnie Apostoł stwierdza, że byli inni ludzie którzy nalegali na praktykowwniu takich rzeczy jak uwielbienie aniołów, że wizje, i itd. One też są złe. Zatem nalegajac na chrzescijanach aby to praktykowali doprowadzi to do osadu Bożego i wykluczenia. Co tym myślicie?

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez Krzysztof » Wt sty 08, 2013 12:16

Aniołowie zapewne orędują za nami, na co wskazują Dn 12,1 i Za 3,2. Nie znaczy to jednak, że mamy ich wzywać i prosić o ich orędownictwo. Przede wszystkim dlaczego mamy to czynić, skoro mamy Orędownika nie dość bezgrzesznego, to będącego jednocześnie Bogiem, który stał się człowiekiem? Jeśli mamy takiego Orędownika, czy potrzeba nam jeszcze innego? Niemniej Kościół wspomina anioły 29 września i dziękuje Bogu za ich działalność.

Co do Kol 2,18, to w judaizmie hellenistycznym istniały liczne spekulacje do co różnych stopni hierarchii pośredniczących pomiędzy ludźmi a Bogiem, np. Bóg miał stworzyć świat nie bezpośrednio, a za pośrednictwem Mądrości. Mądrość myśl chrześcijańska utożsamia z Jezusem, przy czym idea pośrednictwa jest tu o tyle zmieniona, że o ile pośrednik w osobie Jezusa jest nam konieczny, to Bóg Ojciec działa w świecie również bezpośrednio (i tak np. stworzenie świata było dziełem całej Trójcy). Podobnie wyglądała sprawa w neoplatonizmie. Elementy tych systemów religijnych i filozoficznych mogły zacząć przenikać do chrześcijaństwa już dość wcześnie.
Krzysztof
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 17:55
wyznanie: luteranin z przekonania
dyplomy: 2
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez tom » Cz cze 27, 2013 22:10

Jak rozumieć werset: "A jeśli sprawiedliwy z trudnością dostąpi zbawienia, to bezbożny i grzesznik gdzież się znajdą?" [1 P 4, 18]. Brzmi trochę niepokojąco.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez Jacek » Cz cze 27, 2013 22:40

Ano gdzie sie znajda? w piekle.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez Elżbieta » Cz cze 27, 2013 23:00

"A jeśli sprawiedliwy z trudnością dostąpi zbawienia, to bezbożny i grzesznik gdzież się znajdą?"

Jak ten werset rozumieć ? Mogę tylko napisać jak ja to rozumiem.
Ciężko jest czasem być człowiekiem postępującym zgodnie z Bożymi nakazami. Świat najczęściej nie uznaje racji takiego człowieka i wszelkimi sposobami usiłuje zawrócić go z właściwej drogi. Taki człowiek najczęściej uważany jest za dziwaka i lekceważony i wyśmiewany (chyba, że akurat jest księdzem :) - ale to wówczas uważany jest za świętego człowieka :D). I doprawdy ciężko jest przejść przez życie "nie brudząc się" i zachowując wiarę, bo nie raz zapieramy się Boga tak jak to Piotr uczynił i to trzykrotnie, a jednak Bóg go wybrał do rozpowszechniania Dobrej Nowiny. I dzisiaj ciężko nam w ten sposób iść przez świat, ale jeżeli nie wyprzemy się Go, to nam okaże Swoją łaskę i dostąpimy usprawiedliwienia i zbawienia. .
Jednak ten, który pragnie się podobać światu i postępuje odpowiednio do jego oczekiwań nie znajdzie łaski u Boga, bo za życia pogardził Nim więc i Bóg nim pogardzi.

Jednak zwracam uwagę, że sami własnymi uczynkami nie możemy zarobić na zbawienie, bo zbawienie jest dane nam z łaski Boga, a nie jako zapłata za właściwe życie.
Ef 2:8 bw "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez tom » Pt cze 28, 2013 19:59

dziękuję, Elżbieto, za odpowiedź
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez Elżbieta » Pt cze 28, 2013 20:08

Ale może by było dobrze poczekać co powie nam na to Pastor Aleksander, bo ja jestem tylko amatorem :) dlatego podkreśliłam że piszę tak jak ja to rozumiem a nie jak to wygląda naprawdę :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez Tomasz » Pt cze 28, 2013 21:41

"A jeśli sprawiedliwy z trudnością dostąpi zbawienia, to bezbożny i grzesznik gdzież się znajdą?"


Nie powinniśmy interpretować tego wersetu w oderwaniu od kontekstu. Wskazuje on mianowicie na "Prawo i Ewangelię" - a w tym przypadku na prawo, czyli "zakon" - którego człowiek nie jest w stanie wypełnić. "Wszyscy bowiem zgrzeszyliśmy". W poprzednim wersecie natomiast czytamy:

"Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego; a jeśli zaczyna się od nas, to jakiż koniec czeka tych, którzy nie wierzą ewangelii Bożej?".

Ci którzy nie przyjęli Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny o odpuszczeniu grzechów poprzez Jezusa Chrystusa, nie mogą liczyć na zbawienie za swoje zasługi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Proszę o interpretację

Postprzez tom » N cze 30, 2013 08:05

rozumiem; czyli "sprawiedliwy" oznacza tego, który wypełnia zakon a więc tego, dla którego najważniejsze jest wypełnianie przepisanych uczynków.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Następna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości