Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Bledy w Biblii?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Vojtas » Cz paź 04, 2012 18:00

Biblia jest księgą natchnioną,jednakże zawiera też czynnik ludzki.
Podczas spisywania Biblii mogły wystapić ludzkie błędy. Również na przestrzeni istnienia całego Koscioła ludzie popełniali błedy i grzechy
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez geddy » Pn cze 03, 2013 20:20

Czyli uznajemy, że Bóg stwarzał świat dokładnie jak w opisie Księgi Rodzaju?
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez septemberlicht » Pn cze 03, 2013 21:43

geddy napisał(a):Czyli uznajemy, że Bóg stwarzał świat dokładnie jak w opisie Księgi Rodzaju?

Jacy my? Kto uznaje?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Elżbieta » Pn cze 03, 2013 21:52

Nie wiem jak komu, ale mi teoria ewolucji absolutnie nie kłóci się z tym co jest napisane w Biblii.
Jedna tylko uwaga, zastanów się w jaki sposób liczyć dni, kiedy czasu nie było. Bo nie było dnia , ani nocy - więc jak to liczyć ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez geddy » Wt cze 04, 2013 06:17

My - chrzescijanie.
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Tomasz » Wt cze 04, 2013 16:28

Ten temat był już wielokrotnie poruszany na forum. Sugeruję skorzystać z wyszukiwarki i wpisać "kreacjonizm".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Kubala95 » Śr cze 05, 2013 22:40

Gdy jeszcze byłem uczniem gimnazjum, katolicki ksiądz tłumaczył nam na religii, że zawartość Pisma od Księgi Rodzaju do historii Abrahama to tzw. "prehistoria biblijna" i nie należy rozumieć jej dosłownie. Również katolicka katechetka, na zastępstwie w liceum mówiła, że opis stworzenia świata, został napisany przez ludzi nieposiadających stosownej wiedzy na temat funkcjonowania wszechświata, toteż jest to mało realne przedstawienie wydarzeń. Oczywiście to teolodzy katoliccy i nie wiem jak wygląda ta sytuacja z perspektywy ich ewangelickich odpowiedników. Osobiście uważam, że Słowo Boże nie wyklucza teorii ewolucji, szczególnie gdy na uzasadnienie takowej istnieją niepodważalne dowody rzeczowe (w tym szkielety przodków człowieka). Pan Bóg mógł za pomocą swej wszechmogącej woli stworzyć wszechświat, a następnie puścić w ruch swój doskonale zaplanowany mechanizm. Stworzył w sposób nazywany przez naukowców "naturalnym" Ziemię, a później życie na niej. Mógł tak uczynić specjalnie, aby poddać ludzi próbie wiary lub zwątpienia w Niego i w Jego dzieło.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Tomasz » Śr cze 05, 2013 22:50

Również katolicka katechetka, na zastępstwie w liceum mówiła, że opis stworzenia świata, został napisany przez ludzi nieposiadających stosownej wiedzy na temat funkcjonowania wszechświata


hmm .... a nie powiedziała, że Pismo Św. zostało natchnione przez Ducha Św. i jest nieomylnym głosem Boga ? Cóż - nawet katolicyzm się liberalizuje.

To nie jest kwestia wiedzy piszących, jak twierdzi katechetka, ale sprawa interpretacji. Albo przyjmujemy opis stworzenia dosłownie, albo symbolicznie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Kubala95 » Cz cze 06, 2013 00:15

Żadna chrześcijańska wspólnota, nie zaprzecza temu, że Pismo jest natchnione przez Ducha Świętego i nieomylne, nawet KRK (a że rości sobie prawo do wydawanie postanowień soborów ważnych na równi ze Słowem Bożym, a nawet je podważających, to już inna kwestia). Powiem delikatnie, że racjonalizm wspomnianej pani jest rzeczą nadzwyczaj wątpliwą, kiedyś powiedziała, że "przez Maryję jest najkrótsza droga do nieba", to chyba na skróty z pominięciem Chrystusa... także mogła trochę nakręcić ze stworzeniem świata. Ogólnie zachowuje się, jakby była na granicy fanatyzmu. W zeszłym roku chodziłem jeszcze na religię, ksiądz, który przedmiotu uczy, prezentował znacznie rozsądniejszą postawę, wspominał że kiedyś uczył ewangelickie dzieci (nie wiem z jakiej przyczyny) i bardzo zachwalał ich znajomość Pisma. Trochę może zrobiłem odejście od tematu, ale chciałem wspomnieć o tych osobach. Tak czy owak, coś takiego jak ewolucja istniało i istnieje, i nie da się temu w obliczu dzisiejszego poziomu nauki zaprzeczyć. Stary Testament, a szczególnie jego pierwsze księgi powstały we wczesnej starożytności i mimo bożego natchnienia, trzeba podchodzić do nich z pewnym dystansem.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Bledy w Biblii?

Postprzez Jonah » Cz cze 06, 2013 00:33

Trudno byłoby dziś znaleźć jakieś opracowanie egzegety rzymskokatolickiego (przynajmniej z tych mi znanych), gdzie interpretuje się pierwsze rozdziały Księgi Rozdaju dosłownie. Na ogół mówi się, że księga ta zaczyna się tzw. poematem czy hymnem o stworzeniu, który ma przekazać prawdę o tym że Bóg stworzył świat, a nie jak stworzył świat. Wynika to z reguły hermeneutycznej, wedle której Biblia przekazuje prawdę zbawczą, a nie historyczną, geograficzną, przyrodniczą etc. I to jest ogólnie przyjęte, tego naucza się na wydziałach teologii katolickiej.

Jeśli by szukać opracowań, które dają inne ujęcie, to mógłbym polecić wprowadzenia i teologie biblijne wydane przez Chrześcijański Instytut Biblijny:

http://www.chib.pl/wydawnicze.htm

Nie wszyscy naukowcy są zwolennikami ewolucjonizmu. Np. na temat wątpliwości dotyczących "dowodów rzeczowych" warto zerknąć choćby: J.W.G. Johnson, Na bezdrożach teorii ewolucji.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron