Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Ciezko mi czytac Biblie

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 09:57

Apropo niewoli grzechu. Jak rzucić palenie??? Czy ktoś z was borykał się z tym problemem?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Aleksander » Wt sie 22, 2017 13:15

Herbert napisał(a):Jasne. Tylko czemu ciagle sie identyfikujemy z tym beznadziejnym "czlowiekiem zmyslowym" (siedzac i pijac z Lutrem piwo wittemberskie, bo rzekomo "Slowo biega samo" ["Das Wort läuft von allein"]) - a nie probujemy chodzic w mocy i radosci Ducha Swietego, ktory jest nam dany? Piotr patrzac na Jezusa, mogl chodzic po wodzie - zaczal tonac dopiero, jak patrzyl na siebie (Mt 14, 28-31).
Skad ten pesymizm (fatalizm?) Dzieci Bozych?
PS. Widze, ze na tym forum ryzykuje "ekskomuniki" ze strony niektorych, bo negujac "niewolna wole" i potepiajac nauki o predestynacji, podwazam ortodoksje luteranska. No cos, juz pietysci mieli ten problem - wiec nie ma sie o co bac!
PS. Herbert, bez problemów mogę zrozumieć chrześcijan, którzy widzą zagrożenia w predystynacji i unikają jej. Zwracając się do prostej pobożności, Starożytnego Kościoła. Chociażby z tego powodu że natura człowieka, czy tego czym jest natura jest trudnym zagadnieniem. Jednak unikanie, a atakowanie/krytykowanie są różnymi sprawami. Warto w takim wypadku konsekwentnie unikać też próby definicji wolnej woli, a to dlatego że termin nie pochodzi z Pisma Świętego, lecz filozofii greckiej.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 13:42

Pan Jezus mówi: „staram się pełnić nie moją wolę, lecz wolę tego, który mnie posłał” (Jan 5:30). Z wersetu tego wynika, że doskonały człowiek posiada doskonale wolną wolę. Wolna wola polegała od zawsze na wyborze między posłuszeństwem a buntem. Już w Raju do Adama zostało powiedziane: „Z każdego drzew tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobrego i złego nie wolno ci jeść” (1 Moj. 2:16-17). Jak pamiętamy z historii człowiek sprzeciwił się woli Bożej i w konsekwencji poniósł tego sprawiedliwą karę: śmierć.

Wielokrotnie na kartach Biblii Pan woła: „Nawróćcie się i odwróćcie się od wszystkich waszych przestępstw (…) Gdyż nie mam upodobania w śmierci śmiertelnika, mówi Wszechmocny Pan. Nawróćcie się więc, a żyć będziecie!” (Ez 30-32). Wyraźnie w tych słowach widać, że czynnikiem decydującym jest chęć, wola człowieka. Pan Bóg stworzył człowieka po to, by z własnej nieprzymuszonej woli Go chwalił. (Ps. 102:19, Mat 5:16) Pan „Bóg chce, by wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tym 2:4) a mimo to są osoby, które popełniają „grzech śmiertelny” (1 Jan 5:16), są to osoby, które „otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszą”, odrzucając świadomie Chrystusa (Hebr 10: 26-31). Jest to świadoma przemyślana decyzja, świadomy wybór tych osób.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Aleksander » Wt sie 22, 2017 14:19

Maciej, twój post jest przykładem jak terminologia filozofii greckiej wyuczona w szkole nakłada się jak filtr na interpretację Pisma Świętego.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 14:29

Powiedz mi prostymi słowami, czy na naszą każdą decyzję wpływa Bóg?
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Herbert » Wt sie 22, 2017 15:23

pastor Aleksander napisał(a):Warto w takim wypadku konsekwentnie unikać też próby definicji wolnej woli, a to dlatego że termin nie pochodzi z Pisma Świętego, lecz filozofii greckiej.

Widze ze bardzo nie podoba ci sie ta "filozofia grecka" - dzis to juz druga twoja uwaga.No cos, Kosciol powstal na gruncie myslenia greckiego, nie tylko zydowskiego. Przeciez sam czasem cytujesz kogos z Ojcow Kosciola.
Dla mnie wolna wola to po prostu pojecie zdroworozsadkowe, ktore nie potrzebuje filozoficznej "definicji" i "hermeneutyki" - przeciez Bog nas stworzyl na Jego obraz i podobienstwo, czyli wolnymi. Nasz grzech ten obraz zakrywa, ale nie niszczy! Wlasnie do tego zasypanego grzechami Obrazu Bozego w kazdym czlowieku nawiazuje wszelka ewangelizacja: Bog na swoj suwerenny dar laski czeka zawsze na nasza odpowiedz, bo nie chce i nie moze nas zbawic BEZ naszej decyzji. Nic o nas bez nas, przeciez Bog nie jest tyrannem. 4 Mojz 30, 19; Mk 10, 51 i in. A nauka o predestynacji wydaje mi sie po prostu nieludzka. Poznajemy ich po owocach - tak zle nikt nie traktowal np. Indian i Murzynow jak zwolennicy powojnej predestynacji w Ameryce.
Herbert
 
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Aleksander » Wt sie 22, 2017 15:54

Herbert napisał(a):
pastor Aleksander napisał(a):Warto w takim wypadku konsekwentnie unikać też próby definicji wolnej woli, a to dlatego że termin nie pochodzi z Pisma Świętego, lecz filozofii greckiej.

Widze ze bardzo nie podoba ci sie ta "filozofia grecka" - dzis to juz druga twoja uwaga.No cos, Kosciol powstal na gruncie myslenia greckiego, nie tylko zydowskiego. Przeciez sam czasem cytujesz kogos z Ojcow Kosciola.
Dla mnie wolna wola to po prostu pojecie zdroworozsadkowe, ktore nie potrzebuje filozoficznej "definicji" i "hermeneutyki" - przeciez Bog nas stworzyl na Jego obraz i podobienstwo, czyli wolnymi. Nasz grzech ten obraz zakrywa, ale nie niszczy! Wlasnie do tego zasypanego grzechami Obrazu Bozego w kazdym czlowieku nawiazuje wszelka ewangelizacja: Bog na swoj suwerenny dar laski czeka zawsze na nasza odpowiedz, bo nie chce i nie moze nas zbawic BEZ naszej decyzji. Nic o nas bez nas, przeciez Bog nie jest tyrannem. 4 Mojz 30, 19; Mk 10, 51 i in. A nauka o predestynacji wydaje mi sie po prostu nieludzka. Poznajemy ich po owocach - tak zle nikt nie traktowal np. Indian i Murzynow jak zwolennicy powojnej predestynacji w Ameryce.
To nie tak, Herbert, że mi się nie podoba. Moja uwaga odnosi do uświadomienia sobie i nie jest krytyką. Jest filtrem który nakładamy na interpretację.
Tak np.: opis stworzenia świata wcale nie mówi o wolnej woli, nie jest na pieszym planie, chociaż można się doszukać. Jednak w naszych czasach właśnie ona jest wspominana jako najważniejszy element tekstu.

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 15:56

Wszechwiedza stwórcy i wolne wybory ludzi jakoś współistnieją. Pan Bóg w swojej wszechmocy tak bardzo wykracza naszemu rozumieniu jego istoty, że trudno nam zrozumieć, że słowa "wszystko przez Niego się stało co się stało" i nasza wolna wola, nasze prawo do podejmowania indywidualnych decyzji może współistnieć.
Owszem, Bóg wie co pomyśle zanim pomyśle, ale to wynika z Jego wszechmocy. Nie wyklucza to jednak naszej osobistej decyzyjności.

TAK! MAMY WOLNY WYBÓR... a Bóg wiedział jaki on będzie już od stworzenia świata. Taki Jest Bóg. Wszechwiedzący, wszechogarniający, wszechmogący.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 16:08

Wiedząc, że nasz los jest z góry znany przez naszego stwórce, działa to tym bardziej mobilizująco na wierzących, którzy chcą udowodnić sobie i aniołom, że to nie my zaliczamy się do grona tych którym przewidziana jest druga śmierć. Dlatego tak ważne jest ewangelizowanie innych, bo dzięki temu utwierdzamy się w chwale Bożej. CHRYSTUS ZWYCIĘŻYŁ, a my idziemy w ślad za Nim. Bóg mówi "staraj się człowieku, bo masz wybór"
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Re: Ciezko mi czytac Biblie

Postprzez Maciej » Wt sie 22, 2017 16:14

Ale musze wam powiedzieć, że dyskusja pierwszorzędna! Ciesze się, że was poznałem.
Maciej
 
Posty: 188
Dołączył(a): So sie 19, 2017 19:06
wyznanie: Adwentyści Dnia Siódmego
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości