Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Betezda

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Betezda

Postprzez tom » Śr sie 15, 2012 16:57

Czy ktoś się orientuje, jak rozumieć tekst o sadzawce przy Owczej Bramie, która nazywała się Betezda. Ewangelia św. Jana mówi, że od czasu do czasu zstępował anioł Pana do sadzawki i poruszał wodę. Kto po poruszeniu wody pierwszy do niej wstąpił, odzyskiwał zdrowie (J 5, 4). Jak rozumieć ten tekst? Jezus nie wypowiedział się na ten temat, chociaż leżący chory wierzył w to, że woda ta mogłaby go uleczyć, gdyby ktoś pomógł mu wejść do tej wody.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Betezda

Postprzez Jonah » Śr sie 15, 2012 19:14

Tekst 5, 3b-4 jest uważany ja późniejszą interpolację, bo nie ma go w najstarszych manuskryptach (przed IV w.). Biblia Warszawska ją ma, ale np. Biblia Poznańska i Biblia Tysiąclecia ją opuszcza, Ta interpolacja ma służyć objaśnieniu, dlaczego ludzie leżeli koło sadzawki. Czyli odnosi się do tego, w co wierzyli ci, którzy tam leżeli. Nic nie mówi wprost, co o tym myślał Jezus. Tego możemy się jedynie domyślać. Gdyby Jezus podzielał przesąd leżących, to by po prostu pomógł paralitykowi. Lecz tego nie zrobił. Kluczowe są tutaj w. 8-9, które pokazują, że uzdrowienie dokonuje się mocą samego Jezusa, a nie domniemaną mocą tkwiącą w wodzie.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Betezda

Postprzez Elżbieta » Śr sie 15, 2012 19:50

Sprawdzałam w Biblii Tysiąclecia i Poznańskiej i muszę stwierdzić, że znalazłam te teksty w obu przekładach.

Jest tam napisane, że każdego roku anioł wstępował do sadzawki i poruszał w niej wodę. Kto pierwszy znalazł się w tej wodzie zostawał uzdrowiony. Anioł Pański - to wysłannik Boga. Jezus uzdrawiając chorego pokazał, że jest również wysłannikiem Boga i ma moc uzdrawiania.
To tak wg mnie, ale może się mylę ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Betezda

Postprzez Jonah » Śr sie 15, 2012 20:38

Cytuję Biblię Poznańską, s. 234-235, t. IV, Poznań 1999: "Potem było święto żydowskie. A Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie przy Owczej bramie jest sadzawka, która nazywa się po hebrajsku Bethzatha i ma pięć krużganów. W tych krużgankach leżało mnóstwo chorych: ślepych, kulawych i sparaliżowanych [...]. był tam też pewien człowiek, który chorował trzydzieści osiem lat". Czyli tam, gdzie powinien być ten tekst, jest [...]. Wyjaśnienie w komentarzu: bo opuszczają ten tekst najważniejsze kodeksy i przekłady. Podobnie jest w polskim wydaniu Biblii Jerozolimskiej (to przekład BT+komentarze z BJ).
Mnie wydaje się tutaj, że Jezus dokonuje niejako przekierowania wiary: z sadzawki na Siebie. Tylko On ma prawdziwą moc uzdrawiania, a "święte źródełka" nie dają rady.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Betezda

Postprzez tom » Pt sie 17, 2012 12:45

Dziękuję za wyjaśnienia, myślę że zrozumiałem o co chodzi w tym fragmencie. Ciekawa jest ta historia przy sadzawce - Chrystus uzdrowił chorego tylko za samą chęć bycia uleczonym. Nie wymagał tym razem nawet wiary w siebie. Dlaczego Chrystus zadaje pytania, na które odpowiedzi są, jak się wydaje, oczywiste: "Chcesz być zdrowy?" (J 5, 6) albo do ślepców - "Co chcecie, abym wam uczynił?" (Mt 20, 31). Czy o coś tutaj chodzi? np. o konieczność przedstawiania swoich spraw Bogu?
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Betezda

Postprzez tayzm-mm » Śr wrz 12, 2012 18:05

Witam. Najlepiej powołać się na słowo Boże więc :


"Bo jeśli ustami swoimi wyznasz,
że Jezus jest Panem,
i uwierzysz w sercu swoim,
że Bóg wzbudził Go z martwych,
zbawiony będziesz.
Albowiem sercem wierzy sie ku usprawiedliwieniu,
a ustami wyznaje się ku zbawieniu.
List Św. Pawła do Rzymian 10 - 9;10

bądź

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam (Mt 7, 7)

Jezus otwarcie mówi o tym żeby rozmawiać z Bogiem, zresztą gdyby nie chciał tego nie dałby nam wolnej woli. Polecam pogadać ipozdrawiam.
tayzm-mm
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr wrz 12, 2012 17:52
wyznanie: Jezus
  

Re: Betezda

Postprzez Aleksander » Śr wrz 12, 2012 18:26

Tu znajduje się bardzo ciekawy komentarz tego fragmentu. http://www.reformacja.pl/nr-2006-2-3/38 ... ordan.html
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Betezda

Postprzez tom » Cz wrz 13, 2012 20:32

Dziękuję, Pastorze, za link do interpretacji tekstu.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  


Powrót do Biblia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron