przez Herb » Cz gru 22, 2022 23:16
Stosunek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego do kultu Marii Panny:
W I części w artykule VIII pt. De Persona Christi Kościół ewangelicko-luterański poprzez swoją ostatnią księgę symboliczną stwierdza co następuje:
"Dlatego wierzymy, uczymy i wyznajemy, że Dziewica Maryja poczęła i porodziła nie tylko - ścisłe biorąc - zwykłego człowieka, ale prawdziwego Syna Bożego. Stąd słusznie bywa nazywana MATKĄ BOŻĄ - i tak jest w rzeczywistości!"
Druga część tego samego artykułu omawiając unię hypostatyczną zarówno w tekście łacińskim, jak i niemieckim określa Maryję jako "laudatissima" (najchwalebniejsza), a potem bezpośrednio nazywa ją BOGARODZICĄ, która po narodzeniu Chrystusa pozostała Dziewicą.
W tłumaczeniu polskich wspaniale te słowa na cześć Maryi brzmią następująco: "Ze względu na tę unię personalną (hypostatyczną) i przez wspólność natur, Maryja, najchwalebniejsza ta Dziewica porodziła nie tylko człowieka - ściśle biorąc - ale takiego człowieka, który jest prawdziwie Synem Boga Najwyższego, jak to stwierdza Archanioł Gabriel, albowiem ten Syn Boży już w łonie Matki okazał Swój Boski majestat, rodząc się z DZIEWICY, której dziewictwo nie zostało naruszone. Dlatego Ona prawdziwie jest MATKĄ BOŻĄ, BOGARODZICĄ, a zarazem pozostała DZIEWICĄ".
Reasumując to wszystko, co w księgach symbolicznych lutcranizmu jest powiedziane o Maryi Pannie, stwierdzamy:
Maryja Panna jest dla ewangelików-luteran:
Matką Bożą - Bogarodzicą,
Świętą, czystą, zawsze Dziewicą,
Najchwalebniejszą i najgodniejszą najwyższej czci ze wszystkich kobiet żyjących w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości na ziemi.
(...)
W katolickiej książce pt. Życie Maryi, Matki Bożej (Warszawa 1955) napisanej przez teologów katolickich A. Nicolasa i ks. prof. drą Eugeniusza Dąbrowskiego, wydanej w Warszawie przed 40 laty, jest powiedziane, że Marcin Luter najgłębiej pojął i najtrafniej uchwycił tajemnicę życia Maryi. Autorzy ci uważają, że żaden z wielkich katolickich teologów nie był tak wielkim "panegirystą Boskiej Dziewicy Maryi" co Luter.
old.luteranie.pl/pl/?D=346