Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dlaczego wschód?

Rozmowy o Biblii i jej nauce w świetle teologii luterańskiej

Dlaczego wschód?

Postprzez Grzegorz » N wrz 29, 2019 18:14

Uświadomiłem sobie niedawno, że w Księdze Rodzaju pojawia się często motyw kierunku wschodniego. Jest on wyraźnie częstszy niż innych kierunków świata. Być może wyjaśnienie jest prozaiczne - Palestyna od zachodu jest ograniczona przez Morze Śródziemne, stąd kierunki pieszej podróży domyślnie są raczej wschodnie. Ale wydaje mi się, że za tym idzie jakieś głębsze przesłanie. Kierunek wschodni jest wyróżniony w porządku stworzenia:

Potem zasadził Pan Bóg ogród w Edenie, na wschodzie. Tam umieścił człowieka, którego stworzył. [Rdz 2, 8]

Pierwsi ludzie zostają wygnani dalej na wschód:

I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia. [Rdz 3, 24]

Jeżeli cheruby były po wschodniej stronie ogrodu, aby strzec dostępu, to jasnym jest, że ludzie opuścili Eden w kierunku wschodnim. Po pierwszym morderstwie Kain udaje się przypuszczalnie dalej na wschód:

I odszedł Kain sprzed oblicza Pana, i zamieszkał w ziemi Nod, na wschód od Edenu. [Rdz 4, 16]

(Nawiasem mówiąc, ziemia Nod nie zostaje wspomniana nigdzie indziej w Biblii.) Motyw wędrówki na wschód wydaje się być nieprzypadkowy. Co może on oznaczać? Oczywiście możnaby poprzestać na dosłownej warstwie tekstu i powiedzieć, że to jest po prostu kierunek geograficzny, ale myślę, że trzeba sięgnąć głębiej.
Grzegorz

wyznanie: KEA

Powrót do Biblia