Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterańskie

Czy w Polsce powinna powstać organizacja zrzeszająca ortodoksyjnych i konserwatywnych luteran ?

Tak
29
85%
Nie
5
15%
Nie mam zdania
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 34

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Iwona » Pn paź 10, 2016 11:02

Zadziwiajaca jest dla mnie odpowiedz, jakiej udzielił mi szan. Anolis:

"To w takiej sytuacji, jak nie podobają ci się nabożeństwa z duchownymi - kobietami z innych Kościołów, możesz na nie po prostu nie chodzić.
Te osoby - czy nam się podoba, czy nie - są ordynowane zgodnie z prawem ich Kościołów. Nasz Kościół utrzymuje z nimi (Kościołami) kontakty, również czy nam się to podoba czy nie. "


Otóż, nie mogę skorzystać z Twojej rady, ponieważ stosowanie "polityki strusia" czyli chowania głowy w piasek i udawanie, że skoro czegos nie widzę, to tego nie ma - jest dla mnie nie do przyjęcia. A moje stanowisko w tej kwestii opieram na cennej opinii p.Tomasza Płazińskiego, zawartej w jego artykule "Sprawowanie Eucharystii przez kobietę":
"Zatem, jeżeli w naszym Kościele pojawi się prezbiter-kobieta z innego kościoła luterańskiego - moim zdaniem może być ona traktowana wyłącznie jako diakon. Uznanie jej za 'pełnoprawnego' prezbitera będzie sprzeczne z Zasadniczym Prawem Wewnętrznym i naruszy "obowiązujące w Kosciołach przepisy dotyczące wprowadzania w urząd duchownego , sprawowania posługi duszpasterskiej lub organizacji życia parafialnego (pkt.43 K.Z.) (patrz Strona glówna portalu Konfesyjni, Zakladka "Kosciol", temat:Ordynacja kobiet).
W tymże artykule p. Tomasz Płaziński przedstawia również opinię ks. Jana Grossa.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - -
[przy okazji wyjaśnienie odnośnie mojej obecności na nabożeństwie w dn.15 września br. Otóz, było to uroczyste nabożeństwo z okazji zakończenia dwudniowego Forum Kobiet Luteranskich w Wwie, którego byłam uczestniczką. Również niemiecka pastorka celebrująca wraz z biskupem diecezji warszawskiej Sakrament Ołtarza była uczestniczka tego Forum. Niestety, nie mogłam przewidzieć, że tak potoczą się sprawy..... ]
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Tomasz » Pn paź 10, 2016 22:27

"Zatem, jeżeli w naszym Kościele pojawi się prezbiter-kobieta z innego kościoła luterańskiego - moim zdaniem może być ona traktowana wyłącznie jako diakon. Uznanie jej za 'pełnoprawnego' prezbitera będzie sprzeczne z Zasadniczym Prawem Wewnętrznym i naruszy "obowiązujące w Kosciołach przepisy dotyczące wprowadzania w urząd duchownego , sprawowania posługi duszpasterskiej lub organizacji życia parafialnego (pkt.43 K.Z.)


Takie jest moje zdanie, które przedstawiłem w przywołanym przez Iwonę artykule. Ś.P. ks. Jan Gross również uważał podobnie. Niestety, praktyka z jaką się tutaj spotykamy jest zupełnie inna, czego ja osobiście nie rozumiem i zrozumieć nie mogę.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » Pn paź 10, 2016 22:37

Natomiast urząd zwierzchniego biskupa jest kadencyjny a od nas, zwykłych wiernych, zależy kto się dostanie do synodów diecezjalnych, które wyłonią członków synodu krajowego, którzy wybiorą następcę biskupa Samca.
Oczywiście, że trochę rzeczy mi się nie podoba na naszym podwórku, ale to wszystko jest do naprawienia i nie wolno nam się poddawać. Dopóki nie jestem narażony na konflikt sumienia, dopóty zamierzam trwać w KEA


Piszesz, że wszystko zależy od Was - wiernych. No ale to właśnie wierni Waszego Kościoła stanowią problem. Bo to właśnie wśród wiernych szerzy się źle pojęty liberalizm. I jak owi wierni powybierają do władz kościelnych swoich przedstawicieli, wtedy będziecie mieli wielki problem. Mnie osobiście zależy, żeby KEA był kościołem konserwatywnym (czyt. normalnym), dla dobra całego chrześcijaństwa.






------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Herbert napisał(a):Bardzo nie podoba mi sie styl waszych wypowiedzi. Tyle zlosliwosci. Spor powinien byc merytoryczny, a nie ad personam! Panowie anolis i winston, chowacie sie za ksywami, zeby latwiej sie obrzucac blotem? Jak macie cos do kogos, takze do mnie, to prosze o pryw! Moze byscie sie ujawnili? Ja mam swoje lata (63) i nie bede sie dluzej bawil z wami w chowanego! Nie na takie forum sie nastawilem!

Odebralem twoja wiadomość na pw., ale co? Liczysz na jakąś głębszą dyskusję na temat twoich insynuacji, że na rękę byłby mi rozłam w KEA? Sorry, ale podziekuję bo to poziom nawet poniżej "obrzucania się błotem". A co do samego obrzucania, to ja nikogo nie obrzucam, tylko odrzucam. Wystarczy we mnie nie rzucać; to chyba nie jest takie trudne?!
Co do " ksyw", to jako połowę od ciebie młodszy spieszę z wyjaśnieniem, że na internetowych forach standardowo poslugujemy się anonimowymi loginami. Tak jest na całym Świecie. Od poczatku istnienia internetowych czatów i forów.

P.S. Myślałem, że moje milczenie było wymowne. Że się rozumiemy. Zaskoczył mnie twój wpis.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Iwona » Wt paź 11, 2016 00:04

Pochodny napisał:

".... że jeden biskup z drugim planowali wprowadzić ordynację pań. Robienie rozłamów w polskim Kościele w obecnej sytuacji byłoby odebrane przez większość wiernych jako histeria."

Niestety, różnimy się w poglądach. Dla mnie Ordynacja pań na prezbiterów jest herezją w odniesieniu do Pisma Św. i doktryny naszego Koscioła, a nie histerią (jak to okreslileś). Wystarczy zrobić tylko ten pierwszy wylom w doktrynie, a cała reszta modernistycznych rozwiązań napłynie jak rzeka.

Winston ma sporo racji. Winni są , niestety, wyznawcy naszego Koscioła. Kilka dni temu bylam na spotkaniu Koła Pań, okazjonalnie, bo do tego gremium nie należę, właśnie ze względu na bardzo modernistyczne poglądy owych pań, jakkolwiek nie są to młode kobiety. Opinie wyrażane tam w związku z niedawnym "Czarnym protestem" - pełne aplauzu i poparcia - raczej dalekie były od chrześcijaństwa ..... Uważam, ze nasi wyznawcy potrzebują na gwałt ewangelizacji....
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Grzegorz » Wt paź 11, 2016 09:06

Nie ma żadnych doktrynalnych przesłanek aby zabronić kobietom sprawowania Sakramentu Ołtarza, a pozwolić im głosić kazania. Dopuszczenie kobiet do ordynacji prezbiterskiej jest kwestią wyłącznie porządku kościelnego (zresztą uważam, że słusznie się nie dopuszcza), rozpatrywanie tego w kategoriach herezji to pomyłka. No, ewentualnie można powiedzieć, że KEA popadło w herezję już kilkadziesiąt lat temu, zapraszając kobiety na ambony.

Co do liberalizmu wśród wiernych - nie wiem jak to jest w starszym pokoleniu, ale wśród młodych ewangelików (czyli powiedzmy poniżej 30 lat), których miałem okazję poznać ok. 60, takich co deklarują naprawdę postępowe poglądy (spod znaku partii Razem czy Parady Równości) jest mniej niż 10. To grupa robiąca dużo szumu, ale w istocie stanowiąca wyraźną mniejszość. Z kolei młode osoby przeciwne ordynacji kobiet to mniej więcej 1/4 całości. Reszta prezentuje wypośrodkowane poglądy. Słowem - mogłoby być lepiej, ale nie ma co rozpaczać, że jest tragicznie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » Wt paź 11, 2016 09:43

To zbadaj jeszcze, czym są te poglądy "wypośrodkowane", i do skrętu w którą stronę mają tendencję. Z doświadczenia wiem, ze wszelkie wypośrodkowania (poglądy umiarkowane, wyważone, centrowe, etc.) to zalążek socjalizmu z tendencją skrętu w jeszcze większe lewo. ZAWSZE.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » Wt paź 11, 2016 09:45

P.S. Powyżej 30tki też są młodzi :D
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Grzegorz » Wt paź 11, 2016 10:24

Myślę, że socjalizm to tutaj nie ma nic do rzeczy.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez winston » Wt paź 11, 2016 10:56

pochodna napisał(a):Myślę, że socjalizm to tutaj nie ma nic do rzeczy.

Niby nie, ale znamienne, że to właśnie w takich środowiskach, oprócz pogardy dla wolności, szerzy się ateizm oraz ateizm walczący. I to właśnie te środowiska niszczą Kościoły wszelkiej maści, powolutku, po troszeczku, metodą ruchomego horyzontu. Tak niestety jest.

Tak czy owak - zbadaj ich wypośrodkowanie. Bo środek może leżeć w środku lub po lewej stronie.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Czy w Polsce powinno powstać nowe stowarzyszenie luterań

Postprzez Iwona » Wt paź 11, 2016 11:14

Pochodny napisał:
"Nie ma żadnych doktrynalnych przesłanek aby zabronić kobietom sprawowania Sakramentu Ołtarza, a pozwolić im głosić kazania...."

Drogi współparafianinie, "nie ma żadnych doktrynalnych przesłanek aby zabronić kobietom sprawowania Sakramentu Ołtarza"- owszem, o ile przyjmuje się argumenty teologów, zwolenników teologii liberalnej (i tu powinnam wymienić wszystkich tych, którzy napisali te "przekonywujące" referaty na Konferencję w/s Ordynacji Kobiet w maju ub. roku na CHAT (bylam), za wyjątkiem oczywiście referatu pana Welmana.
Natomiast, jeżeli szanowny współparafianin poczyta artykuły w tejże kwestii zamieszczone na NASZYM konfesyjnym portalu (bardzo interesujące i mądre) - sprawa zaczyna wyglądać nieco inaczej. A jeżeli szan. wspólparafianin nie przeczytał ich do tej pory, to budzi to moje najwyższe zdumienie. Jak w takiej sytuacji uważać siebie za 'konserwatywnego' czy 'konfesyjnego' luteranina...?

I jeszcze jedno: między głoszeniem kazania a uczestniczeniem w SACRUM zachodzi jednak istotna różnica!
Iwona
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt maja 20, 2016 19:08
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron