Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Czy KEA w RP powinien pozostawać we wspólnocie z Kościołem Szwecji

Tak
6
26%
Nie
17
74%
 
Liczba głosów : 23

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Wędrowiec » Cz lip 14, 2011 09:03

Może się komuś narażę tym co powiem, ale moim osobistym zdaniem to, czy jeden Kościół upatruje realną a drugi "tylko" symboliczną obecność Chrystusa w komunii nie jest tak BARDZO ważne.
Tylko mnie nie ukamienujcie - piszę dalej :)

Mogę się poniekąd założyć, że świadomość i głębokie przeżycie duchowe uczestnictwa w procesji komunijnej osoby, która postrzega chleb i wino na w/w sposoby jest raczej taka sama.

Jeden do drugiego przecież nie powiem: "Ej, idę sobie przyjąć symbolicznego Pana Jezusa" a drugi "Ha, a ja idę go przyjąć jako realną postać!"

Czy nie najważniejsze jest to, co powiedział Chrystus podczas ostatniej wieczerzy, a mianowicie:

"To czyńcie na moją pamiątkę" ?


Osobiście troszkę skrytykowałbym takie twarde trzymanie się formułki, że tu jest tak, a tam jest inaczej...

Proszę, nie zrozumcie mnie źle.
Jeśli ma dojść do jakiejś interkomunii, zjednoczenia itp. to wydaje mi się, że każdy powinien mieć możliwość przyjęcia Ciała i Krwi Chrystusa tak, jak tego w duchu pragnie.


PS. Jeśli chodzi o przyjmowanie komunii przez ateistów, to dla mnie to jakaś totalna sprzeczność. Osoba, która zaprzecza istnieniu Boga, bierze udział w Sakramencie przez niego ustanowionym... Dziwne to trochę.
Ostatnio edytowano Cz lip 14, 2011 19:49 przez Wędrowiec, łącznie edytowano 1 raz
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Cz lip 14, 2011 09:12

nie tak dziwne rzeczy bywają na tym świecie :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » Cz lip 14, 2011 09:56

Ważność i zbawienność sakramentu Eucharystii wymaga spełnienia przez wiernych pewnych koniecznych warunków. Przede wszystkim przystąpienie do Komunii świętej poprzedzone być powinno przygotowaniem i wymaga pełnej, duchowej gotowości do Jej przyjęcia
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Wildente » Cz lip 14, 2011 10:37

Wędrowiec napisał(a):PS. Jeśli chodzi o przyjmowanie komunii przez ateistów, to dla mnie to jakaś totalna sprzeczność. Osoba, która zaprzecza istnieniu Boga, bierze udział w Sakramencie przez niego ustanowionym... Dziwne to trochę.


Może to potraktować jako rytuał kulturowy albo jako ,,nie wychylać się''. Niedawno słuchałam np. opowieści o ateistach, którzy byli świadkami na ślubie kościelnym (rzymskokatolickim akurat) i poszli do komunii ,,owczym pędem'', żeby się nie wychylać z ceremonii. Fakt, że u katolików łatwiej, bo nie odstrasza kielich.
Wildente
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Tomasz » Wt lip 19, 2011 23:48

Proszę, proszę - nie było mnie dwa tygodnie, a tutaj tyle dzieje się na Forum. Nowe tematy, ciekawe dyskusje, nawet powrócił nasz stary przyjaciel Focjusz :)
Nie wiem kiedy uda mi się przebić przez wszystkie dyskusje i nadrobić zaległości :wink:

Przechodząc do tematu - myślę, że powinniśmy rozgraniczyć tutaj dwie sprawy :

1. Wspólnota ołtarza z innymi kościołami.
2. Dopuszczenie do Sakramentu Ołtarza osób nie należących do KEA

ad. 1. Wspólnota ołtarza oznacza w praktyce pełną jedność z kościołem z którym taką wspólnotę mamy. W związku z tym - moim zdaniem - wspólnota ołtarza ma sens tylko w przypadku braku różnic doktrynalnych. Z tego względu jestem osobiście przeciwny wspólnocie ołtarza z KER, KEM, czy z kościołami luterańskimi, których nauka różni się od nauki KEA w istotnych kwestiach (np. Kościół Szwecji czy EKD).

ad. 2.

Tutaj mamy już zupełnie inny problem. Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na zapis Pragmatyki :

nie odmawiamy też wspólnoty Stołu Pańskiego na prawach „gościnnej Komunii” tym chrześcijanom, którzy przyjmując Sakrament Ołtarza w Kościele Ewangelicko – Augsburskim:
- wierzą w słowa „za was się daje i za was się wylewa”
-wierzą w obecność ciała i krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina.


Oznacza to w praktyce, że dopuszczamy do Sakramentu tylko tych, którzy akceptują naukę naszego Kościoła w kwestii rozumienia Eucharystii. Uważam, że takie podejście jest jak najbardziej słuszne.

Chciałbym również podkreślić, że przystąpienie do Sakramentu Ołtarza zawsze będzie związane przede wszystkim z sumieniem człowieka. Nie ma przecież mowy o kontroli, czy ktoś spełnia dane przesłanki czy też nie. Np. KRK nie dopuszcza przecież do Komunii "innowierców" a nikt tam nikomu w papiery nie zagląda. W praktyce byłoby to niemożliwe :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Śr lip 20, 2011 10:26

I slusznie !.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » Śr lip 20, 2011 14:08

Tomasz napisał(a): Proszę, proszę - nie było mnie dwa tygodnie, a tutaj tyle dzieje się na Forum. Nowe tematy, ciekawe dyskusje, nawet powrócił nasz stary przyjaciel Focjusz :)

Witam ponownie :)
Tutaj mamy już zupełnie inny problem. Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na zapis Pragmatyki :

Tomasz napisał(a): Oznacza to w praktyce, że dopuszczamy do Sakramentu tylko tych, którzy akceptują naukę naszego Kościoła w kwestii rozumienia Eucharystii. Uważam, że takie podejście jest jak najbardziej słuszne.


I słusznie. Cerkiew nie pozwala innowiercom przystępować u siebie do Komuni. Interkomunia jest możliwa tylko i wyłacznie po nastaniu widzialnej jednosci (przede wszystkim jednosć w wierze). Eucharystia oznacza jednosć z Chrystusem i Kościołem.Komunię św. mogą przyjmować innowiercy tylko wówczas, gdy przez sakrament pragną świadomie być przyłączonymi do Kościoła prawosławnego.

Tomasz napisał(a):Chciałbym również podkreślić, że przystąpienie do Sakramentu Ołtarza zawsze będzie związane przede wszystkim z sumieniem człowieka. Nie ma przecież mowy o kontroli, czy ktoś spełnia dane przesłanki czy też nie. Np. KRK nie dopuszcza przecież do Komunii "innowierców" a nikt tam nikomu w papiery nie zagląda. W praktyce byłoby to niemożliwe :)

Kontrolować nikt nie może. Jednak gdyby u mnie ksiądz wiedział że chcący przystąpić do komuni w Cerkwii jest np katolikiem lub ewangelikiem odmówiłby mu udzielenia komuni
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Pt lip 22, 2011 15:38

I tak powinno byc takze w kosciele lutheranskim.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » N lip 24, 2011 15:13

Ja uważam że każdy powinien przystępować do komuni w swoim Kościele
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » N lip 24, 2011 15:42

Po to mamy nasze koscioly. Ekumenicznym eksperymentom mowimy stanowcze -NIE !.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron