Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Czy KEA w RP powinien pozostawać we wspólnocie z Kościołem Szwecji

Tak
6
26%
Nie
17
74%
 
Liczba głosów : 23

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Pt lip 08, 2011 19:00

Prawo,praktyka.slusznosc ?. Praktyka kosciola musi w tym zakresie odzwierciedlac prawo wewnetrzne kosciola, a nie praktyka swoja droga, a prawo koscielne swoja droga. Zasada jest prosta, i takie bezwgledne prawo pwinno obowiazywac w KEA np: Do sakramentu komunii w KEA moga przystapic osoby, z ktorym kosciol ma porozumienie w tym zakresie np. KER, Metodystyczny. Czy osoba ktora przystepuje do komunii w KEA, a nie uznaje realnej obecnosci Chrystusa w komunii ma do tego prawo?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Pt lip 08, 2011 21:20

Jacku, absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Jak można bronić jakiemukolwiek człowiekowi przystąpienia do Stołu Pańskiego ? Skąd wiesz, a może w ten sposób Bóg przyprowadzi kogoś do wiary ?
Apostołowie również bronili dzieciom przystępu do Pana Jezusa i Nasz Pan ich zganił. Wielu miało Naszemu Panu za złe, że przestawał z nieodpowiednimi ludźmi, jednak On nadal to robił.
Ty również chcesz zabraniać nieodpowiednim Twoim zdaniem , ludziom przystępu do naszego Pana. - Czy masz rację?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » So lip 09, 2011 06:44

To jest sakrament- Czlowiek przystepujacy do Niego musi miec swiadomosc. Nie mozna traktowac sakramentu jak bar szybkiej obslugi. Zauwaz z jaka powaga traktuja ta sprawe Synody Missourii I Wisconsin, tam tylko moga przystapic czlonkowie tych kosciolow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Paweł » So lip 09, 2011 08:09

Za Lutrem, Duży Katechizm:

"Stąd też można łatwo odpowiedzieć na różne pytania, którymi się ludzie obecnie trapią, np. czy niegodny ksiądz może odprawiać sakrament i udzielać go, oraz na inne tego rodzaju pytania. Na to odpowiadamy stanowczo: Chociażby nawet hultaj przyjmował lub podawał sakrament, przyjmuje i podaje prawdziwy sakrament, to jest ciało i krew Chrystusa, jak ten, kto go odprawia najbardziej godnie. Nie zasadza się on bowiem na ludzkiej świętości, lecz na Słowie Bożym. A jak nikt ze świętych na ziemi ani też anioł w niebie nie może chleba i wina uczynić ciałem i krwią Chrystusa, tak też nikt nie może ich odmienić ani zepsuć, chociażby były używane niegodnie. Słowo bowiem, przez które powstaje i bywa ustanowiony sakrament, nie staje się fałszywe z powodu osoby lub niewiary. Chrystus Pan nie mówi przecież: - "Jeżeli wierzycie albo godni jesteście, to macie ciało moje i krew moją", lecz: - "Bierzcie, jedzcie i pijcie, to jest ciało moje i krew" a również: "To czyńcie" (mianowicie to, co ja teraz czynię, ustanawiam, wam daję i brać każę). To znaczy: - "Czyś niegodny czy godny, mniejsza o to, oto masz Jego ciało i krew na mocy tych słów, które są dołączone do chleba i wina". Zwróć na to uwagę i zapamiętaj to sobie dobrze. Na tych bowiem słowach opiera się cały nasz fundament, osłona i obrona przeciwko wszelkim błędom i fałszom, które się pojawiły lub jeszcze przyjść mogą. "
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » So lip 09, 2011 08:44

Jacku, zaczynasz podchodzić nieco sekciarsko do tej sprawy. Zastanów się, bo nie masz racji. Sprawa udzielania danym osobom Komunii nie ma nic do konserwatyzmu czy liberalizmu. Jezus Chrystus zaprasza wszystkich ludzi bez wyjątku.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » So lip 09, 2011 17:08

Elżbieta napisał(a): Jezus Chrystus zaprasza wszystkich ludzi bez wyjątku.

np. Anglikanie to każdemu kto ma ochotę (nawet ateistom) pozwalają przystępować do Komuni . No i czy to jest dobre? Więc Elżbieto troche upraszczasz
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » So lip 09, 2011 17:30

Nie, nie upraszczam, ale wiem, że Bóg działa również przez Sakramenty i niepozwolenie przystąpienia do Komunii może skutkować tym, że Duch Święty nie zadziała i delikwent się nie nawróci.
Kto weźmie na siebie taką odpowiedzialność ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » So lip 09, 2011 18:24

Wybacz Elzbieto- ale ta zasada jest w tej chwili dla mnie nie do przyjecia. Pamietaj o godnym przystapieniu do sakramentu. Calkowicie moge sie zgodzic tu w przypadku malego dziecka, ktore czasami jest nieswiadome, ale czystosc wiary dziecka do Boga jest najszlachetniejsza. W przypadku osoby doroslej, ktora nie uznaje obecnosci Chrystusa w sw. sakramencie komunii zakrawa lekko na profanacje. A jak dziala Duch Swiety na czlowieka, to niestety pozostaje w glebokiej tajemnicy pomiedzy Duchem Swietym, a czlowiekiem. Samo przyjecie komunii sw, przez czlowieka niewierzacego, automatycznie nie skutkuje nawroceniem sie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » So lip 09, 2011 18:36

Oczywiście, że nie skutkuje automatycznie, ale są przypadki, że jednak skutkuje - czasem, i może dla takiego czasem, warto pozwolić przystąpić do Stołu Pańskiego nawet osobie niewierzącej.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Wildente » So lip 09, 2011 20:13

Po pierwsze: Jak byś Jacku chciał badać czy komuś udzielić czy nie? Badać wszystkich przystępujących wykrywaczem kłamstw?

Po drugie: Udzielanie tylko ,,swoim'' jest samolubne. Ja od dawna chodzę do luteran na komunię i daje mi ona wiele energii duchowej na kolejny tydzień. Ba! Jeżdżę specjalnie do sąsiedniej parafii, która ma Sakrament Ołtarza prawie co tydzień, bo lokalna ma co miesiąc + okolicznościowo częściej.
Wildente
 
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości