Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Czy KEA w RP powinien pozostawać we wspólnocie z Kościołem Szwecji

Tak
6
26%
Nie
17
74%
 
Liczba głosów : 23

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Śr lip 13, 2011 10:36

To dlaczego Synod Missourii i Wisconsin, nie zezwalaja na taka opcje? Przypominam ze sa to Synody konserwatywne,konfesyjne. Zastrzegaja sobie prawo komunii tylko i wylacznie dla czlonkow swojego kosciola. Czy Ty Ela przystapisz do komunii w KrK lub Kosciele Prawoslawnym?- znajac zasady tych kosciolow dotyczacych powyzszej sprawy. Owszem kazdy moze przyjsc do kosciola i spozyc komunie ze swiadomoscia zlamania zasad danego kosciola, bo ksiadz nie moze sprawdzic intencji delikwenta. Tym sie roznimy miedzy soba, ze ja jestem zwolennikiem ultrakonserwatywnego lutheranizmu. Przytaczasz tutaj podejscie jednego ksiedza z KEA, podobne podejscie w KEA maja zwierzchnicy, w sprawie dopuszczenia kobiety_ksiedza przed oltarz w parafii Sw, Trojcy w Warszawie, gdzie zlamano zasady i prawo wewnetrzne. O tym pisal Tomek i Ks. Gross. I wszystko na ten temat. Wiecej w tej sprawie nie zabiore glosu bo nie ma sensu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Śr lip 13, 2011 17:44

Vikingu, to jakie mają zasady inne Kościoły, to jest ich sprawa, natomiast, ja zdania nie zmienię. Twoja zapalczywość i brak jakiejkolwiek tolerancji przypominają mi faryzeuszy w Izraelu. Oni byli również bardzo ortodoksyjni i potępiali naszego Pana, jednak On kazał się kierować sercem, a nie literą prawa, więc może i Ty okażesz więcej miłosierdzia bliźniemu. Pamiętasz przypowieść o miłosiernym Samarytaninie? - Może właśnie Twój niewierzący brat potrzebuje pomocy? - Może właśnie Twój niewierzący brat robi właśnie pierwszy krok do Boga, nie potępiaj go więc, tylko proś Boga o jego odrodzenie. - Sądzę, że to jednak będzie bardziej chrześcijańskie podejście, aniżeli to co Ty reprezentujesz
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Śr lip 13, 2011 18:14

Elzbieta- Co mowi prawo wewnetrzne KEA na ta sprawe, dokladnie prosze przedstawic, a nie prywatna opinie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Śr lip 13, 2011 18:31

Vikingu, dlaczego w Polsce praktykowane jest udzielanie Komunii każdemu dorosłemu człowiekowi bez względu na denominację ?

Nadal nie odpowiedziałeś na pytanie Wildente : jak chcesz badać serce człowieka podchodzącego do Komunii ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Śr lip 13, 2011 18:41

Slyszalas cos kiedys o interkomunii?. Bo o ile sobie przypominam narazie wspolnota komunijna obowiazuje miedzy KEA, KER, KEM. A nie przypominam sobie zeby KEA podpisywalo porozumienie w sprawie interkomunii z Kolem Ateistow I Wolnomyslicieli?. Mowie jeszce raz , wiadomo ze nie mozna sprawdzic kto przystepuje, ale prawo koscielne powinno regulowac szczegolowo takie sprawy. Dorosly czlowiek ktory nie wierzy nie wyspowiadal sie a przystepuje do komunii dokonuje aktu PROFANACJI !. Moj poglad odzwierciedla stanowisko Kosciolow Synodu Missourii.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » Śr lip 13, 2011 22:16

Elżbieta napisał(a):Vikingu, to jakie mają zasady inne Kościoły, to jest ich sprawa, natomiast, ja zdania nie zmienię. Twoja zapalczywość i brak jakiejkolwiek tolerancji przypominają mi faryzeuszy w Izraelu. Oni byli również bardzo ortodoksyjni i potępiali naszego Pana, jednak On kazał się kierować sercem, a nie literą prawa, więc może i Ty okażesz więcej miłosierdzia bliźniemu. Pamiętasz przypowieść o miłosiernym Samarytaninie? - Może właśnie Twój niewierzący brat potrzebuje pomocy? - Może właśnie Twój niewierzący brat robi właśnie pierwszy krok do Boga, nie potępiaj go więc, tylko proś Boga o jego odrodzenie. - Sądzę, że to jednak będzie bardziej chrześcijańskie podejście, aniżeli to co Ty reprezentujesz

Elzbieto- rozumiem Twoją troskę o nawrócenie innych. Nikt niewierzącemu,gejowi czy innemu im podobnym nie zakazuje uczestniczenia w nabożeństwach czy obrzędach w Kosciele. Jednak komunia to co innego- do niej należy przystępowac godnie. Niegodne przystepowanie do Stołu Pańskiego obraża Jezusa
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Cz lip 14, 2011 06:42

Pamietaj Elzbieta-Obowiazuje Ciebie aktualne stanowisko KEA w tym zakresie, nie prywatne zapatrywania. Od tego jest instytucja zwana kosciolem zeby te sprawy regulowala, od tego maja teologow. A nazywaniem kogos ze ma podejscie sekciarskie to jest wielka obraza!. Ty nazywasz poglady Synod Missourii -sekciarskimi? Czy komunia to torebka z cukierkami!?. Ty masz poglady liberalne w tym zakresie - niestety. To ze sie sprzeciwiasz ordynacji kobiet, to niestety nie jest podstawa do uznawania kogos za lutheranina konfesyjnego. Twoje poglady w sprawie komunii odzwierciedlaja poglady w tym zakresie liberalnego Svenska Kyrkan, ktory rowniez glosi potrzebe rozdawania komuni na lewo i prawo, nawet ateistom i komunistom, ktorzy tutaj traktuja to jak zabawe i obyczaj narodowy. Taka postawa prowadzi do upadku tozsamosci kosciola lutheranskiego, taka postawa sprawila dzisiaj kryzys w kosciele lutheranskim, taka postawa spowoduje odejscia ludzi z kosciola, dla ktorych przynaleznosc bedzie niepotrzebna, skoro kazdy bedzie mog przystapic do komuni prosto z marszu. I bede walczyl do upadlego przeciwko Twoim pogladom, i zwalczal je. Wyniki Twojego myslenia ogladam dzis na zachodzie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Cz lip 14, 2011 08:39

Vikingu, dowiadywałam się wczoraj u źródła, i sprawa wygląda tak: jeżeli duchowny nie jest pewien czy dany człowiek może przystąpić do Komunii, to pyta :"czy wierzysz w realną obecność Jezusa Chrystusa...(chyba w chlebie i winie [ nie pamiętam]" Jeżeli odpowie tak, to jest mu udzielana Komunia. Więc tu muszę Ci przyznać rację.

Jednak nadal będę uważała, że należy udzielać każdemu, kto chce przystąpić, a widać, że człowiek nie robi tego dla żartów i jest trzeźwy
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Paweł » Cz lip 14, 2011 08:44

Zastanawiam się na ile toczona tu dyskusja jest zasadna. Weźmy na przykład ateistów, ilu z nich chciałoby i z jakich powodów przystąpić do komunii? Tak samo osoby z innych wyznań, po co miałyby przystępować w KEA do komunii?
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Cz lip 14, 2011 08:53

Osoby z innych wyznań jednak do nas trafiają i to dosyć często. Co do ateistów, to nie wiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron