Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Czy KEA w RP powinien pozostawać we wspólnocie z Kościołem Szwecji

Tak
6
27%
Nie
16
73%
 
Liczba głosów : 22

Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Tomasz » Wt cze 21, 2011 19:57

Zapraszam do udziału w trzeciej ankiecie, której pytanie brzmi :

Czy Kościół Ewangelicko-Augsburski w R.P. powinien pozostawać we wspólnocie ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji (Svenska Kyrkan) ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3041
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » Cz lip 07, 2011 20:30

Tomasz napisał(a):Zapraszam do udziału w trzeciej ankiecie, której pytanie brzmi :

Czy Kościół Ewangelicko-Augsburski w R.P. powinien pozostawać we wspólnocie ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji (Svenska Kyrkan) ?

A mam zasadnicze pytanie: komu KEA w Polsce pozwala u siebie przystepować do komuni? Czy pozwala każdemu ochrzczonemu,wierzącemu czy jedynie wierzącym w realną obecność Ciała i Krwi Chrystusa w Eucharystii? Czy pozwala Ewangelikanom (np Zielonoświątkowcom) ?
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Elżbieta » Pt lip 08, 2011 00:03

Nie słyszałam by komukolwiek bronił, bo to nie Kościół zaprasza, a sam Jezus Chrystus, a Jezus Chrystus zaprasza wszystkich ludzi
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3669
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Wojtek » Pt lip 08, 2011 00:22

Pragmatyka Służbowa napisał(a):
2. Społeczność w rzeczach świętych
(„communio in sacris”)
§ 190
Nie ograniczamy wspólnoty Sakramentów i urzędu Kościoła tylko do Kościołów wyrosłych z Reformacji. Otwarci jesteśmy na siostrzaną i braterską wspólnotę także z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościołem Rzymskokatolickim:
a) zgodnie z uchwałą Synodu Kościoła na pra-wach równorzędnych dopuszczamy do Stołu Pańskiego nieewangelicką stronę małżeństwa o różnej przynależności wyznaniowej zawarte-go w Kościele Ewangelicko – Augsburskim (Luterańskim),
b) nie odmawiamy też wspólnoty Stołu Pańskiego na prawach „gościnnej Komunii” tym chrześci-janom, którzy przyjmując Sakrament Ołtarza w Kościele Ewangelicko – Augsburskim:
- wierzą w słowa „za was się daje i za was się wylewa”
-wierzą w obecność ciała i krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » Pt lip 08, 2011 15:39

Vojanius napisał(a):
Pragmatyka Służbowa napisał(a):
2. Społeczność w rzeczach świętych
(„communio in sacris”)
§ 190
Nie ograniczamy wspólnoty Sakramentów i urzędu Kościoła tylko do Kościołów wyrosłych z Reformacji. Otwarci jesteśmy na siostrzaną i braterską wspólnotę także z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościołem Rzymskokatolickim:
a) zgodnie z uchwałą Synodu Kościoła na pra-wach równorzędnych dopuszczamy do Stołu Pańskiego nieewangelicką stronę małżeństwa o różnej przynależności wyznaniowej zawarte-go w Kościele Ewangelicko – Augsburskim (Luterańskim),
b) nie odmawiamy też wspólnoty Stołu Pańskiego na prawach „gościnnej Komunii” tym chrześci-janom, którzy przyjmując Sakrament Ołtarza w Kościele Ewangelicko – Augsburskim:
- wierzą w słowa „za was się daje i za was się wylewa”
-wierzą w obecność ciała i krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina.


Czyli że pozwalacie przystępować do Komuni każdemu ochrzczonemu i wierzącemu Chrześcijaninowi? A np ewangelikanom (oni nie uznają realnej obecności Ciała Chrystusa w Komuni a jedynie jako symbol) ?
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Focjusz » Pt lip 08, 2011 15:41

Elżbieta napisał(a):Nie słyszałam by komukolwiek bronił, bo to nie Kościół zaprasza, a sam Jezus Chrystus, a Jezus Chrystus zaprasza wszystkich ludzi

Czytałem na Forum.defragmentacja że niektóre wspólnoty Luterańskie w Anglii (te liberalne) to nawet ateistom pozwalają przystępować do komuni
Focjusz
 
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Pt lip 08, 2011 15:55

Zaraz, zaraz, czegos tu naprawde nie rozumiem co piszecie. Przystapic moze osoba z ktora KEA ma wspolnote ambony i oltarza, a nie kazdy. Komunia to nie zakaska. A wiec logicznie kazdy lutheranin moze przystapic do komuni w kazdym kosciele lutheranskim na swiecie. Ale sa dwa Synody ktore nie dopuszczaja do tej zasady Synod Missourii i Synod Wisconsin. ktorzy maja komunie zamknieta tylko i wylacznie dla swoich wiernych. Mowienie o wspolnocie ambony i oltarza pomiedzy dwoma lutheranskimi kosciolami KEA i Svenska Kyrkan, to jest troche niepowazne ze strony wladz kosciolow. Gdyby ta sprawa dotyczyla Kosciola Anglikanskiego. Reformowanego, Metodystycznego to taka umowa jest wymagana. Ale pomiedzy dwoma kosciolami lutheranskimi? to jest parodia, tymbardziej ze oba sa czlonkami SFL. Nastepnie nie kazdy Chrzescijanin powinien przystepowac w KEA do komunii, poniewaz sa tacy ktorzy odrzucaja realna obecnosc Chrystusa w komunii, troche mi tu zajezdza liberalizmem pod tym wzgledem. Kosciol to nie bar szybkiej obslugi !.Pragmatyka sluzbowa KEA rozwadnia poprostu sakrament komunii, a to mi sie nie podoba.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez MichałG » Pt lip 08, 2011 18:27

Viking napisał(a):Przystapic moze osoba z ktora KEA ma wspolnote ambony i oltarza, a nie kazdy.


Aktualnie w KE-A w RP przystępować może każdy ochrzczony wg formuły trynitarnej, wierzący w obecność ciała i krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina - określa to Pragmatyka Służbowa, paragraf 190. Zresztą osobiście upewniałem się u księdza, czy mogę przystępować, z znajoma luteranka z innej parafii na moją prośbę spytała o to swojego księdza i w obydwu przypadkach odpowiedź była twierdząca.

Bardzo jestem zresztą wdzięczny KE-A, że nie traktuje mnie jako chrześcijanina drugiej kategorii i nie odsuwa od stołu Pańskiego.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Jacek » Pt lip 08, 2011 18:38

Tak ale np. Baptysci juz nie moga, o ile wiem nie uznawaja obecnosci Chrystusa w komunii: Zreszta pragmatyka sluzbowa KEA to twor narzucony przez liberalow ze SFL.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Wspólnota ołtarza i ambony z Kościołem Szwecji

Postprzez Wojtek » Pt lip 08, 2011 18:47

Viking zrozum, że:

a.) prawo;
b.) praktyka;
c.) słuszność,

to terminy nietożsame.

Uściślij zawsze o czym piszesz :).
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Ankiety

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron