Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam

Witam

Postprzez damianon » Cz lis 03, 2011 16:21

Mam na imię Damian. Mam 25 lat. mieszkam w zachodniej Małopolsce :) jestem formalnie r.k. ale od 10 lat praktycznie nie jestem związany z Kościołem. Od dłuższego czasu interesuję się protestantyzmem a ostatnio nawet intensywnie. podoba mi w luteranizmie poważne i godne podejście do liturgii. racjonalna, logiczna nauka na temat świętych, Marii, objawień itp.
mam zamiar regularnie uczestniczyć w nabożeństwach. wcześniej oglądałem transmisje w internecie.
najbliższa parafia jest w Sosnowcu. więc tam rozpocznę swoją drogę do KE-A.
mam pytanie, (może trochę głupie): w kościołach katolickich oprócz nauczania i dogmatyki itp. drażniła mnie jedna rzecz, mianowicie piosenki oazowe, żenujące, infantylne i głośne. na siłę próbowano unowocześniać liturgię na wzór ewangelikalny. nie mogłem się skupić. poza tym kazania w formie quizu dla przedszkolaków. z kościoła wychodziłem zażenowany i z postanowieniem, że nigdy więcej :? czy w waszych parafiach zdarza się coś takiego? a jak jest z parafią w Sosnowcu? czy na forum jest ktoś z Sosnowca?

dobrze, że jest w Polsce rozsądne konserwatywne forum dla luteran. podoba mi się :) mam nadzieję z niego korzystać
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Witam

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz lis 03, 2011 16:46

damianon napisał(a):Mam na imię Damian. Mam 25 lat. mieszkam w zachodniej Małopolsce :) jestem formalnie r.k. ale od 10 lat praktycznie nie jestem związany z Kościołem. Od dłuższego czasu interesuję się protestantyzmem a ostatnio nawet intensywnie. podoba mi w luteranizmie poważne i godne podejście do liturgii. racjonalna, logiczna nauka na temat świętych, Marii, objawień itp.
mam zamiar regularnie uczestniczyć w nabożeństwach. wcześniej oglądałem transmisje w internecie.
najbliższa parafia jest w Sosnowcu. więc tam rozpocznę swoją drogę do KE-A.
mam pytanie, (może trochę głupie): w kościołach katolickich oprócz nauczania i dogmatyki itp. drażniła mnie jedna rzecz, mianowicie piosenki oazowe, żenujące, infantylne i głośne. na siłę próbowano unowocześniać liturgię na wzór ewangelikalny. nie mogłem się skupić. poza tym kazania w formie quizu dla przedszkolaków. z kościoła wychodziłem zażenowany i z postanowieniem, że nigdy więcej :? czy w waszych parafiach zdarza się coś takiego? a jak jest z parafią w Sosnowcu? czy na forum jest ktoś z Sosnowca?

dobrze, że jest w Polsce rozsądne konserwatywne forum dla luteran. podoba mi się :) mam nadzieję z niego korzystać



:D witam:) jestem z Tychów i też zdążam do KEA:) miło mi Ciebie poznać;) a z Sosnowca jest Tomasz -admin:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Witam

Postprzez damianon » Cz lis 03, 2011 16:52

dziękuję za miłe przyjęcie :D
swoją drogą dużo tu ludzi przed lub po konwersji.
mam wrażenie że do KE-A ludzie z reguły przychodzą a z KRK z reguły odchodzą, a może mam to tylko takie wrażenie...
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Witam

Postprzez Elżbieta » Cz lis 03, 2011 17:38

No ja np. od prawieków jestem luteranką - tz. od paru pokoleń.

Witam serdecznie w naszych szeregach :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez damianon » Cz lis 03, 2011 17:51

Elżbieta napisał(a):No ja np. od prawieków jestem luteranką - tz. od paru pokoleń


zazdroszczę :) urodziłem się w bardzo katolickiej rodzinie. nie mam tego bynajmniej mojej rodzinie za złe :wink: ale wolałbym jednak być luteraninem od ochrzczenia
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Witam

Postprzez Elżbieta » Cz lis 03, 2011 17:59

Damianie, nie masz czego zazdrościć, nie raz miałam z tego powodu przykrości, ale ja się tym specjalnie nie przejmowałam, chyba, że usiłowano ciągnąć mi dziecko do KRK.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez damianon » Cz lis 03, 2011 18:17

Elżbieta napisał(a):usiłowano ciągnąć mi dziecko do KRK.


o rany :shock: , jak to ciągnąć? ludzie są okropni, niezmiennie mnie to zadziwia.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Witam

Postprzez Tomasz » Cz lis 03, 2011 18:34

Witam serdecznie damianona :)

najbliższa parafia jest w Sosnowcu. więc tam rozpocznę swoją drogę do KE-A.


Niezmiernie się cieszę - ja jestem z Sosnowca :) Czyli rozumiem, że w niedzielę spotykamy się na nabożeństwie (g. 11.30) Tylko musimy ustalić jakiś znak rozpoznawczy :wink: . Ale raczej nie będzie problemu, bowiem tłoku w kościele nie ma.
Nie wiem jaką drogą będziesz zmierzał do świątyni - jeżeli masz jakieś pytania co do dojazdu - chętnie wytłumaczę.

mam pytanie, (może trochę głupie): w kościołach katolickich oprócz nauczania i dogmatyki itp. drażniła mnie jedna rzecz, mianowicie piosenki oazowe, żenujące, infantylne i głośne. na siłę próbowano unowocześniać liturgię na wzór ewangelikalny. nie mogłem się skupić. poza tym kazania w formie quizu dla przedszkolaków. z kościoła wychodziłem zażenowany i z postanowieniem, że nigdy więcej czy w waszych parafiach zdarza się coś takiego? a jak jest z parafią w Sosnowcu? czy na forum jest ktoś z Sosnowca?


Takie formy "oazowe" czasami się zdarzają, ale bardzo rzadko. W Sosnowcu natomiast nie mają miejsca :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez damianon » Cz lis 03, 2011 19:07

Witam Cie Tomaszu :) bardzo mi miło

Czyli rozumiem, że w niedzielę spotykamy się na nabożeństwie


niestety najbliższą niedzielę spędzam w pracy :( swoją drogą szkoda, że nie ma nabożeństw wieczornych bo często tak będę miał, że będę musiał przepracować niedzielę. tak więc moje pierwsze nabożeństwo będzie 13 listopada. (już mam stres a co dopiero w niedzielę... trema będzie, że ho, ho)

Tylko musimy ustalić jakiś znak rozpoznawczy :wink:


z tym nie będzie problemu, jakoś się rozpoznamy :wink:
wiem też jak dojechać, a jakby coś to GPS za przewodnika :D i w drogę.

Takie formy "oazowe" czasami się zdarzają, ale bardzo rzadko. W Sosnowcu natomiast nie mają miejsca :)


ufff :) całe szczęście. jestem konserwatywny jeżeli chodzi o liturgię. wcześniej chodziłem, mimo iż nie utożsamiałem się z kościołem ani z wymową liturgii, na msze trydenckie ewentualnie do ukraińskiej cerkwii. była to jedyna forma liturgii z której czerpałem radość.

bowiem tłoku w kościele nie ma


ilu członków liczy wspólnota parafialna? albo inaczej: jak dużo wiernych uczęszcza na nabożeństwa (bo to nie to samo)?

jeszcze raz dziękuję za uprzejme przyjęcie. :)
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Witam

Postprzez Paweł » Cz lis 03, 2011 19:32

Witaj Damianon !
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości