Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Serwus.

Serwus.

Postprzez Kris » N lis 15, 2020 15:22

Witam wszystkich!

Od dłuższego czasu identyfikuję się z nurtem ortodoksji luterańskiej. Oficjalnie wciąż pozostaję w strukturach Kościoła Rzymskokatolickiego, choć w jego życiu już właściwie nie uczestniczę. Odwiedzam jego parafie tylko przy okazji uroczystości na które jestem jako gość zaproszony, starając się przy tym uważać na to, aby w myśl zasady Soli Deo Gloria oddawać chwałę tylko Trójjedynemu Bogu i nie prosić Go przy tym o przyjęcie składanej ofiary. Samodzielnie studiuję Boże Słowo oraz księgi wyznaniowe zawarte w Formule Zgody. Jako że trochę więcej odwagi pojawiło się u mnie już w czasie trwania pandemii, przez pewien okres nie odwiedzałem lokalnej parafii KE-A, ale w czasie letniej odwilży starałem się przynajmniej raz na jakiś czas osobiście uczestniczyć w nabożeństwie. Zazwyczaj korzystałem jednak z pomocy transmisji internetowych, co zresztą czyniłem już od dawna, od około 4 lat. Mimo wszystko nie zdecydowałem się jeszcze na akt konwersji. Do czynników prywatnych dochodzą jeszcze wątpliwości związane ze stanem duchowym KE-A i jego zgodnością z Księgami Wyznaniowymi i przede wzystkim Pismem Świętym. O ile w kwestiach świeckich staram się przyjmować umiarkowane, kompromisowe stanowiska, o tyle uważam że Kościół powinien zawsze opierać się na Fundamencie i nigdy nie dopuścić do tego, by w jakikolwiek sposób zejść z wąskiej drogi. Kwestie "niewysokokościelności" odkładam na dalszy plan. Choć jestem zwolennikiem zdecydowanie wysokiej, historycznej liturgii na wzór chociażby LCMS czy Ew-Lut. Kościoła Łotwy, jestem w stanie zaakceptować kalwińsko-unijne prądy w Polsce.

Mam nadzieję, że odnajdę na tym forum odpowiedzi na moje pytania i włączę się do ciekawej dyskusji. :D
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Serwus.

Postprzez Aleksander » N lis 15, 2020 17:07

Witaj. Dziękuję bardzo za świadectwo. Forum funkcjonuje z 10 lat. Wiele wątków poruszono i wiele ciekawych odpowiedzi napisano. Zachęcam do zapoznania. Staramy się odpowiadać. Jest to forum tradycyjne, więc nie ma tak burzliwych i częstych tematów jak to się odbywa na FB. Czasami zajmuje czas.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Serwus.

Postprzez Kris » N lis 15, 2020 18:00

Z chęcią przeczytam już powstałe wątki. Jeszcze przed rejestracją starałem się zapoznać z treściami tu zamieszczanymi.
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Serwus.

Postprzez Grzegorz » Pn lis 16, 2020 12:33

Witaj! Dzięki za zainteresowanie Forum i rejestrację. Cieszę się, że studiowanie Słowa naprowadziło Cię na nasze wyznanie :) Wiele osób, które przewinęły się przez Forum, przeszło podobną drogę.
wątpliwości związane ze stanem duchowym KE-A i jego zgodnością z Księgami Wyznaniowymi i przede wzystkim Pismem Świętym

Wahanie jak najbardziej zrozumiałe. Nie wszystko w KEA układa się różowo...
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Serwus.

Postprzez Kris » Pn lis 16, 2020 14:48

Tego się właśnie obawiam najbardziej. Kościół powinien być dla wszystkich, ale nie dla wszystkiego. Choć niewątpliwie należy szanować każdego człowieka i pogląd, a każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie, nie musimy wszystkiego akceptować. Z drugiej strony wiem też, że nie odnalazłbym się w Kościołach ewangelikalnych. To zupełnie nie to czego szukam pod względem podejścia do liturgii i duchowości. W dodatku odstrasza mnie także fundamentalizm i wręcz fanatyczny antyekumenizm - ekskomunika ze wspólnoty za chęć wstąpienia w związek małżeński z osobą "nienawróconą" to dla mnie trochę za dużo. Ważne jest także zaufanie i odpowiedzialność.
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron