Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam

Witam

Postprzez Maciejj » Cz cze 25, 2020 17:24

Witam, mam na imię Maciej i cieszę się, że znalazłem waszą stronę i forum. Mieszkam obecnie w Helsinkach i zastanawiam się nad wstąpieniem do parafii Ew.-Lut. Diecezji Misyjnej. W Polsce jestem członkiem KEA, a ostatnie kilka lat spędziłem w Niemczech, gdzie miałem styczność głównie z liberalnymi kręgami w EKD, choć na krótko przed wyprowadzką zetknąłem się też z SELK.

Mówiąc w wielkim skrócie, zraziłem się do tzw. liberalnego chrześcijaństwa. Szukam wspólnoty, która dałaby mi siłę do życia wiarą wbrew światu, odwagę do mówienia prawdy o grzechu i potrzebie nawrócenia (których doświadczyłem we własnym życiu), która zwiastowałaby "kosztowną łaskę" a nie tanią, szczególnie tam, gdzie nie spotyka się to z poklaskiem i aprobatą. Przede wszystkim szukam kościoła, w którym mógłbym polegać na tym, że jego członkowie - szczególnie duchowni - wierzą w to, co mówią. W to, co mówią w liturgii i w to, co śpiewają w pieśniach. Nie chcę przy tym zmieniać wyznania, bo wyznanie augsburskie wybrałem świadomie, z powodów teologicznych, i w tej kwestii nic się nie zmieniło. Ale z drugiej strony, bycie wiernym własnemu sumieniu i bycie wśród ludzi, z którymi mogę praktykować moją wiarę, jest dla mnie dużo ważniejsze, niż trzymanie się jakiejś wyznaniowej tożsamości.

Będąc jeszcze w Niemczech natrafiłem na SELK i wydał mi się być tym, czego szukam. Potem przeprowadziłem się do Finlandii i nawiązałem kontakt z Diecezją Misyjną. Jednak rozważając temat zauważam, że jest kilka aspektów "konfesyjnego luteranizmu", które wydają mi się obce i trudne do zaakceptowania. Dlatego nie podjąłem jeszcze decyzji o członkostwie. Staram się mówić o tym otwarcie z pastorem i innymi, ale na pewno pomogłoby mi też przedyskutowanie moich wątpliwości w ojczystym języku i w mniej zobowiązującej atmosferze.
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: Witam

Postprzez Aleksander » Cz cze 25, 2020 17:44

Witaj Maciej,
Bardzo miło usłyszeć świadectwo wiary. Kilka lat temu przyłączyliśmy się całą rodziną do "konfesyjnego" Luterańskiego Kościoła w Anglii (ELCE). Rok temu zostałem powołany na urząd starszego świeckiego (elder), a w tym roku wybrany na przewodniczącego naszego zboru w Cambridge. Właśnie rok temu na synodzie nasz Kościół podpisał umowę o wspólnocie ołtarza i ambony the Evangelical Lutheran Mission Diocese of Finland.
Mam nadzieję że będziemy umieli odpowiedzieć na twoje pytania.




Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witam

Postprzez Grzegorz » Cz cze 25, 2020 20:03

Witaj na Forum!

Chętnie podejmiemy dyskusję na temat naszego wyznania.

Przede wszystkim szukam kościoła, w którym mógłbym polegać na tym, że jego członkowie - szczególnie duchowni - wierzą w to, co mówią. W to, co mówią w liturgii i w to, co śpiewają w pieśniach.


Świetnie to ująłeś. Znam niestety przypadki ewangelików, którzy zmawiają starokościelne credo, ale nie wierzą we wszystko w nim zawarte.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości