Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam z Częstochowy

Witam z Częstochowy

Postprzez Martin76 » Śr wrz 30, 2015 14:10

Witam! Jestem przewodnikiem w języku niemieckim i bardzo często z racji zawodowych mam kontakty w moim mieście z ludźmi wyznania ewangelickiego i reformowanego z Niemiec, Szwajcarii, rzadziej z Austrii. Zaglądałem już wcześniej na wasze forum, aby lepiej orientować się w kwestii różnic wyznaniowych i poznać wasze stanowisko. Jestem człowiekiem o nastawieniu konserwatywnym. Czytając wasze wypowiedzi przyznaję, że mimo różnic wyznaniowych, w bardzo wielu kwestiach (społecznych, światopoglądowych) jest nam po drodze. Częstochowa jest chyba ostatnim miejscem w Polsce, które ludzie kojarzą z luteranizmem, ale na przekór temu, w naszym mieście od ponad 100 lat w krajobraz śródmieścia wpisuje się strzelista wieża kościoła ewangelicko - augsburskiego Wniebowstąpienia Pańskiego. Z racji mojej pracy mam od czasu do czasu kontakt z miejscowym księdzem ewangelickim, bywam też zapraszany na koncerty i rzadziej na nabożeństwa. Miałem okazję i przyjemność poznać i oprowadzić nieżyjącego ks. bp. Tadeusza Szurmana. Myślę, że będę mógł liczyć na Waszą wiedzę w razie jakiś pytań. Nie wiem, czy to może ks. bp. J. Bursche powiedział przed II wojną światową komentując kwestię współistnienia naszych wyznań w II RP i wkład ewangelików w życie społeczne i gospodarcze, że "katolicki chleb potrzebuje ewangelickiej soli". Brońcie waszego Kościoła przed różnymi zakusami i dziwactwami naszych czasów, aby ta sól nie straciła smaku, bo mamy przecież w pamięci ostrzeżenie z ewangelii św. Mateusza 5, 13. Pozdrawiam serdecznie - Martin.
Martin76
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr wrz 30, 2015 13:05
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Witam z Częstochowy

Postprzez Herbert » Śr wrz 30, 2015 15:50

Freut mich sehr (bin ja selber Übersetzer, auch für Theologietexte), herzlich willkommen im Forum!
Herbert
 
  

Re: Witam z Częstochowy

Postprzez Aleksander » Śr wrz 30, 2015 15:58

Witam.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Witam z Częstochowy

Postprzez Elżbieta » Śr wrz 30, 2015 19:10

Serdecznie witam na naszym forum. Na wszelkie wątpliwości postaramy się w miarę naszych możliwości odpowiedzieć. Cieszę się z takiego podejścia do naszego Kościoła, bo nieczęsto można się z takim stanowiskiem spotkać - w każdym razie na terenie na którym ja się obracam. Serdecznie pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości