Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Witam

Witam

Postprzez Berk » Pt sie 27, 2021 16:14

Witam. Swego czasu ewangeliczny, obecnie ewangelik. Bardziej pietysta, troche moze nawet kalwinista niz wysokoksocielny. Ale kalwinista to tylko w kwestiach kosmetycznych to znaczy nie jestem zwolennikiem wysokiej liturgii, choć rozumiem że swoich zwolennikow ona ma i nie zamierzam nikogo od niej odwodzić. Dla mnie liturgia polskiego KEA jest w sam raz. Uwielbiam też jak w kościele swieci pustką tzn pod wzgledem ozdob a nie wiernych :mrgreen: przykładowo oltarz w krakowskim kosciele jest dla mnie zbyt bogaty. W kwestiach teologicznych jednak w zupelnosci luteranin choc Kalwin tez niewątpliwie wielkim reformatorem był. Pozatym raczej jestem zwolennikiem bliskich więzów między ewangelikami różnych tradycji. To jest wedlug mnie jedyna szansa dla ewangelicyzmu wobec katolicyzmu i ekspansji pentekostalizmu.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Witam

Postprzez Grzegorz » Pt sie 27, 2021 23:40

Witaj, Berk! Miło mieć kolejnego ewangelika na forum. Jeśli jesteś z okolic Warszawy to serdecznie zapraszam 25 września na Zjazd Konfesyjnych :) Z kolei jutro (w sobotę) o 18:00 organizujemy przez Zoom nieszpory. Liturgia godzin to nie są pietystyczne klimaty, ale gdybyś był zainteresowany to w innym wątku udostępniłem dane do połączenia.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam

Postprzez Berk » So sie 28, 2021 07:04

Do Warszawy niestety mam daleko. Zwolennik pietyzmu ale też nie wojujący :mrgreen: Właśnie chwile się zastanawiałem nad dołączeniem bo z tego co widzę tutaj raczej tą wysoką stronę luteranizmu/ewangelicyzmu się promuje, ale z drugiej strony pietyzm też swoje miejsce w konfesjonalnym ewangelicyzmie chyba ma?
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Witam

Postprzez Kris » So sie 28, 2021 08:12

Witaj! Pietyzm jak najbardziej jest częścią konfesyjnego Luteranizmu. Amerykańskie AALC ma właściwie czysto pietystyczne korzenie. Oczywiście obecnie jest tam bardzo róznorodnie. O Laestedianach już nie wspominając, choć to nie moja bajka. ;)
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Witam

Postprzez Grzegorz » So sie 28, 2021 08:51

Zależy co dokładnie ma się na myśli poprzez pietyzm. W polskich warunkach niestety spotykam się czasem z postawą, gdy ktoś opuszcza nabożeństwa lub przywiązuje małą wagę do sakramentów, bo przecież "najważniejsza jest osobista relacja z Jezusem". Takie podejście jest na pewno nie do pogodzenia z konfesyjną tożsamością luterańską.

Natomiast jeżeli przez pietyzm rozumiemy skoncentrowanie się na osobistym uświęceniu we wszystkich sferach życia to jak najbardziej jest to do pogodzenia z konfesyjnym luteranizmem. Jest to wręcz mile widziane.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Witam

Postprzez Berk » So sie 28, 2021 12:12

Grzegorz napisał(a):Zależy co dokładnie ma się na myśli poprzez pietyzm. W polskich warunkach niestety spotykam się czasem z postawą, gdy ktoś opuszcza nabożeństwa lub przywiązuje małą wagę do sakramentów, bo przecież "najważniejsza jest osobista relacja z Jezusem". Takie podejście jest na pewno nie do pogodzenia z konfesyjną tożsamością luterańską.


Uchowaj Boże od takiego pietyzmu. Dla mnie to wrecz zaprzeczenie prawdziwego pietyzmu
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Witam

Postprzez Aleksander » So sie 28, 2021 12:18

Witaj Berk. Sposób jaki opisałeś swój pietyzm wygląda na, że spokojnie może współistnieć z osobami, które opowiadają się za wysokokościelnością na tym forum. Jeszcze nie spotkałem tutaj kogoś, kto by argumentował za tym że wysoka duchowość liturgiczna lub porządek Kościoła jest nam objawiony z Góry.
Jeśli już to argumenty zazwyczaj są takie, że Pismo Święte jest pełne symboli, misterium i taka liturgia odzwierciedla taka formę. Podstawa liturgii i tak jest liturgiczny dialog Boga z wierzącym człowiekiem, oraz odpowiedź człowieka uwielbiając Boga. Taką podstawę znajdziemy również i prostej pietystycznej formie nabożeństwa.


Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  


Powrót do Przedstawmy się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron