Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Liturgia Eucharystii

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Elżbieta » Cz lis 17, 2011 23:13

No tak, ale liturgia w całym Kościele powinna być jednakowa, żeby każdy Luteranin gdziekolwiek pojedzie, wiedział w jakiej jest części Nabożeństwa, i żeby mógł brać w nim czynny udział.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Cz lis 17, 2011 23:17

Pomysł na sprawowanie liturgii eucharystycznej w rycie wschodnim w KEA wydaje mi się nieco abstrakcyjnym


Nie mówimy tutaj o rycie wschodnim, ale rozbudowanej liturgii wysokokościelnej, która jak najbardziej wywodzi się z kościoła zachodniego.

Można doszukiwać się pewnych podobieństw ze wschodem, ale raczej w bardzo niewielkim zakresie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez fiodor » Cz lis 17, 2011 23:23

W swojej wypowiedzi nawiązywałem w sumie do pierwszego posta w tym temacie.
Bo tak generalnie, to ja jestem jak najbardziej wysokokościelny. A piękną liturgię sobie cenię w każdym wyznaniu.

Elementy wschodnie w rytach zachodnich to rzeczywiście odrębna, choć moim zdaniem niekoniecznie marginalna, kwestia.
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » Cz lis 17, 2011 23:38

Ok. Istotnie - pierwszy post poruszał kwestie liturgii wschodniej, jednak później temat trochę ewaluował :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jakub » Śr lis 23, 2011 22:50

Elżbieta napisał(a):No tak, ale liturgia w całym Kościele powinna być jednakowa, żeby każdy Luteranin gdziekolwiek pojedzie, wiedział w jakiej jest części Nabożeństwa, i żeby mógł brać w nim czynny udział.


No a jest jak jest. Jeśli chodzi o nabożeństwa Słowa to głównym problemem jest chyba "Pan Niech będzie z wami" śpiewane czasem niezgodnie z porządkiem przed kolektą.
Poza tym na cieszyńskim mówią w wyznaniu apostolskim "kościół chrześcijański"

A tak to schody zaczynają się dopiero w nabożeństwie z komunią.
W samej warszawie są 2 różne Szkoły.
W Trójcy jest właściwie jak w Agendzie, ale Anamneza jest ucięta i przechodzi w "Panie nie jestem godzien"
Na Puławskiej po prefacji i Świętym jest Ojcze Nasz, Słowa Ustanowienia, zaproszenie, dystrybucja i potem modlitwa dziękczynna i antyfony końcowe

W Parafiach na Cieszyńskim spotkałem się np z tym, że ksiądz zmawia modlitwę powszechną, jest Ojcze Nasz, a potem od razu Słowa Ustanowienia i dystrybucja.
Tam gdzie komunia jest poza nabożeństwem - np Skoczów, liturgia spowiednio-komunijna wygląda mniej więcej tak:
- Pieśń
- Spowiedź
- Modlitwa eucharystyczna
- Ojcze Nasz
- Słowa Ustanowienia
- Dystrybucja
- Błogosławieństwo
(nie pamiętam czy jest modlitwa po przyjęciu)

Mówiąc krótko co parafia to inaczej. Źle by było gdyby wszędzie było na jedno kopyto, ale nie może tak być, że każda parafia robi sobie swój własny porządek.
Ja gdziekolwiek jestem w Polsce robię nabożeństwo według porządku Śpiewnikowego, z zachowaniem lokalnych melodii.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Elżbieta » Śr lis 23, 2011 23:20

w Legnicy jest również wg. śpiewnika
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jacek » Cz lis 24, 2011 20:18

I tutaj Jakubie popieram w 100 % Elzbietę. Elzbieta ma swięta racje. Jeden kosciol jedna liturgia. A nie jak glosisz ze wszystko by bylo na jedno kopyto. Jak po Starolutheraninie, i to wysokoscielnym bym się tego po Tobie nie spodziewał. Bog jest Bogiem porządku a nie bałaganu jaki obecnie funkcjonuje w tym zakresie w polskim KEA. Ela masz rację
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jonah » N mar 25, 2012 14:14

Na filmie przedstawiającym liturgię luterańską sprawowaną przez pastora Kościoła luterańskiego synodu Missouri widać jak okadza - tylko co? krucyfiks? ołtarz? dary?

http://www.youtube.com/watch?v=FLvfNtMU ... re=related

Tym bardziej to dziwne, jeśli uświadomimy sobie, że okadzanie może być wyrazem kultu. Symbolizuje cześć, modlitwę, ofiarę. Okadzano ołtarz, krzyż, celebransów, lud, dary.
Czy to właściwe? Jeśli okadzany byłby krucyfiks, byłoby to chyba bałwochwalstwo?
M. Luter mówił: „krucyfiks, który tam stoi nie jest moim Bogiem, albowiem Bóg mój jest w niebie, lecz [...] jest on tylko znakiem”.

Tutaj fajnie śpiewają:
http://www.youtube.com/watch?v=5_tvVMJCJfw
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Tomasz » N mar 25, 2012 20:11

Kadzidło jest używane w wielu kościołach luterańskich. Nie chodzi tutaj oczywiście o "okadzanie" krucyfiksu czy też ołtarza. Dym z kadzidła jest symbolem min. modlitwy unoszącej się do Boga.
Nie nie jest to nic niestosownego lub niewłaściwego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Liturgia Eucharystii

Postprzez Jonah » N mar 25, 2012 20:36

Czyli pełni podobną funkcję jak w Świątyni w Jerozolimie, gdzie był ołtarz kadzenia. Jednak wymachiwanie kadzielnicą przed krycyfiksem różnie się może kojarzyć.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości