Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co to jest konfesyjność ?

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Co to jest konfesyjność ?

Postprzez Jacek » Śr paź 12, 2011 20:00

Zwolenik konfesyjnego wysokokoscielnego nurtu, i zarazem zwolennik ordynacji kobiet ? . Nie przypominam sobie bedac ponad dziesiec za granica, aby konfesyjny wysokokoscielny nurt ordynowal kobiety. Czy Ty wiesz co to jest konfesyjnosc ?
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: GRANICE DOBREGO SMAKU W SZTUCE I ROZRYWCE

Postprzez varpho » Śr paź 12, 2011 20:17

Viking napisał(a):Zwolenik konfesyjnego wysokokoscielnego nurtu, i zarazem zwolennik ordynacji kobiet ? . Nie przypominam sobie bedac ponad dziesiec za granica, aby konfesyjny wysokokoscielny nurt ordynowal kobiety. Czy Ty wiesz co to jest konfesyjnosc ?


jasne, że moja definicja konfesyjności i wysokokościelności nie zgadza się z Twoją, ale zauważ, że np. ten tak często tu atakowany Kościół Szwecji jest wysokokościelny w kwestii liturgii i powiedzmy że liberalny w kwestiach zwanych obyczajowymi.
więc nie jest to aż tak egzotyczne połączenie.
a z braku odpowiedniego forum [może musiałbym na nim rozmawiać sam ze sobą] pisuję tu. i chyba to dobrze, że przez to forum nie jest jednomyślne. w dyskusji klarują się poglądy, a z ograniczania się do narzekania na złych liberałów i radości z własnej prawomyślności zwykle nic konstruktywnego nie wynika.

konfesyjność rozumiem przede wszystkim jako wierność księgom wyznaniowym [a o ile wiem w księgach wyznaniowych kwestia płci w kontekście ordynacji nie jest poruszana], jako odnajdywanie swojej tożsamości w czymś innym niż antykatolickość, jako zachowanie równowagi między obiema formami manifestacji Bożego Słowa - tzn. między sakramentami i Biblią.

zresztą chyba powinniśmy to przenieść do działu powitalnego. ;)
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: GRANICE DOBREGO SMAKU W SZTUCE I ROZRYWCE

Postprzez Jacek » Śr paź 12, 2011 20:41

Konfesyjnosc inaczej Ortodoxia/nie mylic z prawosalwiem/ lub jak to woli konserwatywny.Reprezentowany przez Synod Missourii w USA i w Europie : Wolny Kosciol Lutheranski, SELK w Niemczech, Missionsprovinsen w Szwecji i Finlandii, troche w Norvegii, dalej fundamentalistyczny Synod Wisconsin. W obydwu tych Synodach problem ordynacji kobiet jest juz definitywnie zamnkniety raz na zawsze. W Svenska Kyrkan jest odprawiana Högmesa wysokokoscielna ale nie ma to duzo wspolnego z ruchem wysokokoscielnym. Wysokokoscielni sa przeciwnikami ordynacji kobiet w Lutheranizmie. Inaczej ten kierunek potocznie nazywamy Lutheransko-katolicki. Zapraszam na strone Wspolnoty Sw, Pawla, tam Ks. Jan Gross wspaniale objasnia zasade wysokokoscielnosci. Ciesze sie ze jestes za ruchem wysokokoscielnym i konfesyjnym, tylko poglad w sprawie ordynacji kobiet musisz zmienic, inaczej nie mozesz sie indentyfikowac sie z konfesyjnoscia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: GRANICE DOBREGO SMAKU W SZTUCE I ROZRYWCE

Postprzez varpho » Śr paź 12, 2011 21:08

Viking napisał(a):Konfesyjnosc inaczej Ortodoxia/nie mylic z prawosalwiem/ lub jak to woli konserwatywny.Reprezentowany przez Synod Missourii w USA w Europie : Wolny Kosciol Lutheranski, SELK w Niemczech, Missionsprovinsen w Szwecji i Finlandii, troche w Norvegii, dalej fundamentalistyczny Synod Wisconsin.

czy chodzi Ci o ten Synod Wisconsin, który nie uznaje w ogóle urzędu biskupiego, nie wspominając już w ogóle o sukcesji?

Viking napisał(a):W obydwu tych Synodach problem ordynacji kobiet jest juz definitywnie zamnkniety raz na zawsze. W Svenska Kyrkan jest odprawiana Högmesa wysokokoscielna ale nie ma to duzo wspolnego z ruchem wysokokoscielnym. Wysokokoscielni sa przeciwnikami ordynacji kobiet w Lutheranizmie. Inaczej ten kierunek potocznie nazywamy Lutheransko-katolicki. Zapraszam na strone Wspolnoty Sw, Pawla, tam Ks. Jan Gross wspaniale objasnia zasade wysokokoscielnosci.

czy chodzi Ci o ten artykuł, w którym ks. Gross pisze: "Ruch wysokościelny nie jest w żadnym kraju ruchem masowym, nie jest ruchem separatystycznym, ale też niechętnie przyjmowany przez konserwatywnych luteran i w ogóle ewangelikow, jest więc raczej ruchem elitarnym." i z któregoż zdania wynika, że konserwatyzm i wysokokościelność nie zawsze idą ze sobą w parze?

Viking napisał(a):Ciesze sie ze jestes za ruchem wysokokoscielnym i konfesyjnym, tylko poglad w sprawie ordynacji kobiet musisz zmienic, inaczej nie mozesz sie indentyfikowac sie z konfesyjnoscia.


szczerze mówiąć, to mało mnie obchodzi to, jak chcesz, bym się nazywał.
z tego co wiem określenie "konfesyjny" nie jest zastrzeżone przez przeciwników ordynacji kobiet, ale mogę, dla Twojego spokoju używać dla opisu mojej tożsamości wyznaniowej innego określenia - chociażby "wysokokościelny luteranin liberalny", czy "...progresywny".

po prostu tak jak do pełnego opisu rzeczywistości politycznej nie wystarcza jedynie operowanie opozycją lewica-prawica, tylko stosuje się dwie osie, tak samo sprawa wygląda w definiowaniu postaw religijnych.

ja rozumiem, że dla wielu przeciwników jakichkolwiek zmian w kierunku np. równouprawnienia płci, "konfesyjność" jest atrakcyjnym usprawiedliwieniem takiej postawy, ale jednak nie to jest sednem konfesyjności ani wysokokościelności.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co to jest konfesyjność ?

Postprzez Jacek » Cz paź 13, 2011 06:42

Po pierwsze Synod Wisconsin nie neguje urzedu biskupa, lecz nie wprowdzil go w praktyce. Rozmowa z Pastorem Stefanem Sjöqvistem w Uppsali reprezentujacym Synod Wisconsin w Szwecji Lutherska Bekänelsen Kyrkan. Nurt wysokokoscielny jest z natury konserwatywny, jednym z glownych osrodkow sa Niemcy. Na stronie Wspolnoty Sw, Pawla sa popdane adresy ruchow wysokokoscielnych w Niemczech, i proponuje osobiscie sie skontaktowac. Napewno wyjasnia cele nurtu wysokokscielnego. Do tej pory staralem sie Tobie naspokojnie wyjasnic pewne sprawy. Lecz z Twojej strony widze cynizm i cwaniactwo, a nadodatek brak wiedzy na temat konfesyjnosci, i proby wtlaczania na stronie swojej flizofii. Bo nie przyszedles tutaj po to zeby zapoznac sie z ruchem konfesyjnym, tylko po to zeby pokazac swoje Ja. Sposob w jaki bronisz Nergala, swiadczy o Tobie. Powiem Tobie jedno, dziwie sie cierpliwosci Administratora strony. Bo gdybym byl nim zapewne bym Ciebie dawno splawil. Widocznie Administrator chce koniecznie poniesc cisnienie konfesyjnym. (...) § 13 Regulaminu - niestety, ale nie jest to zgodne z zasadami netetykiety
Tomasz
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Co to jest konfesyjność ?

Postprzez Tomasz » Cz paź 13, 2011 08:02

Specjalnie wydzieliłem ten wątek - aby rozmawiać tutaj o kwestii konfesyjności - zatem bardzo proszę o trzymanie się tematu i zostawienie tutaj w spokoju Adama D. i jego "twórczości"

Co do mojej "cierpliwości" - to niestety muszę ją zachować inaczej nie mógłbym być administratorem i na tym Forum nikt nie może zostać "spławiony" bez podstawy regulaminowej. Każdy może się u nas zarejestrować i brać czynny udział pod warunkiem, że uszanuje panujące tutaj zasady.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co to jest konfesyjność ?

Postprzez Wojtek » Cz paź 13, 2011 08:34

Niestety varpho ma dużo racji, jest bardzo dużo kościołów pielęgnujących piękno liturgii czy z tradycyjnym podejściem do episkopatu będących jednocześnie umiarkowanie czy nawet skrajnie wysokokościelnymi.

Jak widać kwestie liturgiczne czy eklezjalne nie są ściśle związane z wiernością Słowu Bożemu i Jezusowi.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Co to jest konfesyjność ?

Postprzez Jacek » Cz paź 13, 2011 10:37

Zgadza sie, wysokokoscielnosc jest zachowana zarowno w liberalnym Svenska Kyrkan, jak i w duchu konserwatywnym w Missionsprovinsen. Pastor Buecke z Monachium, z ktorym koresponduje , a ktory jest ksiedzem w EKD, informowal mnie ze nurt wysokokoscielny w EKD jest nurtem konserwatywnym. Przykladem konfliktu wewnatrz EKD jest sprawa Lutheranskiego klasztoru w Erfurcie pomiedzy nimi a Pania Biskup diecezji, podobnie ma sie z Lutherska Östanback Kloster wchodzacy w sklad Svenska Kyrkan reprezentujacy wysokokoscielny i konserwatywny kierunek, a Diecezja Vasterås.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Co to jest konfesyjność ?

Postprzez varpho » Cz paź 13, 2011 11:43

Viking napisał(a):Po pierwsze Synod Wisconsin nie neguje urzedu biskupa, lecz nie wprowdzil go w praktyce. Rozmowa z Pastorem Stefanem Sjöqvistem w Uppsali reprezentujacym Synod Wisconsin w Szwecji Lutherska Bekänelsen Kyrkan.


OK, przepraszam w takim razie za zbyt surową ocenę synodu Wisconsin. tak czy siak, biskupa nie mają i za instytucję potrzebną raczej nie uważają, co wydaje mi się trochę dziwne, ale cóż.


Viking napisał(a):Nurt wysokokoscielny jest z natury konserwatywny


tak, mam świadomość tej konserwatywności i że nie mieszczę się w centrum tej kategorii tylko w najlepszym razie na peryferiach.
jednak nie uważam, żeby jakakolwiek instytucja mogła w jednoznaczny sposób określać, czym jest, a czym nie jest taki czy inny nurt. poprzez swoją działalność w tym nurcie może oczywiście pokazywać, czym wg niej powinien się on charakteryzować, ale to tyle.

zresztą, już pisałem, że mogę zrezygnować z określania się konfesyjnym, jeśli to kogoś mierzi.


Viking napisał(a):Bo nie przyszedles tutaj po to zeby zapoznac sie z ruchem konfesyjnym, tylko po to zeby pokazac swoje Ja.


przyszedłem tu żeby dyskutować, bo to jest forum dyskusyjne.
a z "nurtem konfesyjnym" i wysokokościelnością zapoznaję się czytając różne materiały, także dostępne tu.


Vojanius napisał(a):Niestety varpho ma dużo racji, jest bardzo dużo kościołów pielęgnujących piękno liturgii czy z tradycyjnym podejściem do episkopatu będących jednocześnie umiarkowanie czy nawet skrajnie wysokokościelnymi.


... "liberalnymi" chyba.
w każdym razie właśnie o to mi się rozchodzi - że istnieje też coś tak egzotycznego, jak wysokokościelność liberalna.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron