Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez varpho » Wt sie 23, 2011 23:37

co pożytecznego z tradycyj Kościoła zachodniego czy nawet Kościoła niepodzielonego, co warto by było ponownie upowszechnić, praktycznie zatraciliśmy?

według mnie do takich rzeczy należą:

- spowiedź uszna.
tak, wiem, że teoretycznie nie jest zarzucona, ale jednak stosuje się ją dość sporadycznie. spotkałem się nawet z argumentacją potencjalnego konwertyty, że spowiedź indywidualna jest niewłaściwa, no bo przecież reformacja głosi, że jedynym pośrednikiem jest Chrystus. tak, zgadza się, ale - przynajmniej w moim odczuciu - to się odnosi do wzywania świętych, a nie do duchowieństwa. [żeby było ciekawiej osoba ta była bardzo przywiązana do modlitwy do Maryi i nie wyobrażała sobie, by mogła z tego zrezygnować].
co gorsza, gdzieniegdzie ponoć w ogóle zarzuca się praktykę spowiedzi i udziela się komunii bez uprzedniej spowiedzi. nie podoba mi się też omijanie podczas liturgii spow-kom ogłaszania "niepokutującym - jeżeli są wśród nas - że grzechy ich są zatrzymane na czas pokuty".
oczywiście jakieś formalizowanie spowiedzi czy czynienie z niej obowiązku nie jest dobrym pomysłem. jest wiele różnych form spowiedzi, które można wykorzystywać - ponoć u staroobrzędowców spowiedź wygląda[ła] tak, że jedna osoba wyczytywała listę grzechów, a poszczególni wierni wstawali wywołani wg grzechu, do którego się poczuwali... chociaż ta forma bardziej by się chyba nadawała do życia monastycznego.

- życie monastyczne.
też mam świadomość, że klasztory luterańskie istnieją [na niedawnym kirchentagu co najmniej jeden z nich miał swoje stoisko], można tu też zaliczyć diakonaty, i ewentualnie joannitów [choć to raczej fundacja], ale myślę, że przydałoby się założyć jakieś nowe. ;) oczywiście zakony w schyłkowym średniowieczu miały wiele wad i wynaturzeń [np. przekonanie zakonników o własnej wyższości, hołubienie "rozwoju duchowego" itd.], ale miały też zalety - pielęgnowanie kultury, zapewnienie mnichom pewnego bezpieczeństwa i wyciszenia się - myślę, że współcześnie jest to potrzebne, bo nie każdy jest w stanie wytrzymać szybkie tempo życia w społeczeństwie.

- wspominanie świętych.
tu trzeba być ostrożnym, żeby nie dopuścić się wzywania umarłych, ale samo przypominanie pewnych postaci z historii Kościoła [i to oczywiście zarówno sprzed, jak i po Reformacji] i uczciwe zastanawianie się nad ich życiem i nawróceniem i branie z nich przykładu, to rzecz jak najbardziej słuszna. dodatkowo - stworzenie jakiejś otwartej i poddanej pod dyskusję listy takich osób w pewien sposób godnych naśladowania [czy chociażby uczenia się na ich błędach] mogłoby wspomóc nasze poczucie tożsamości, moglibyśmy też, na przykładzie naszych współwyznawców [np. Bonhoeffera, który zresztą przez któryś Kościół starokatolicki chyba został uznany za świętego], pokazać historię naszego wyznania innym ludziom.

- nabożeństwa tygodniowe.
nie tylko w okresie pasyjnym i adwentowym, ale przez cały rok kościelny. niekoniecznie musiałyby to być pełne nabożeństwa, mogłyby mieć zróżnicowaną formę. w ogóle możnaby powrócić do różnych praktyk związanych z obchodzeniem różnych świąt - np. umywanie nóg w Wlk. Czwartek, droga krzyżowa w Wlk. Piątek [ale w Wlk. Piątek właśnie, a nie tydzień wcześniej], święcenie wody i ognia w Wlk. Sobotę itd.

- w ogóle święcenie nie powinno się nam jakoś źle kojarzyć, pod warunkiem, że akcent zostanie położony na Słowo Boże, a nie na magiczną moc wody święconej. ;) np. w Finlandii w Kościele luterańskim praktykuje się święcenie pól.

- heraldyka eklezjalna. :)


lista jest otwarta i mam nadzieję, że ją wspólnie uzupełnimy. :)
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Elżbieta » Śr sie 24, 2011 06:49

Spowiedź osobista jest praktykowana, a że nie wszyscy chcą z niej korzystać, to całkiem inna sprawa.
NABOŻEŃSTWA TYGODNIOWE , O ILE PAMIĘTAM, SĄ PRAKTYKOWANE na Śląsku Cieszyńskim. W diasporze, gdzie parafian jest mało, nie ma sensu prowadzić, bo i tak nikt nie przyjdzie, a jeżeli nawet, to 2, 3 osoby.
Co do wspominania, przecież wspomina się niektórych ludzi , tak jak np Bonhoeffera, a czy potrzebne jest tworzenie specjalnej list - nie jestem przekonana.
Ogłaszanie, że grzechy są zatrzymane, jest praktykowane, a udzielanie Komunii bez spowiedzi nie jest praktykowane
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Tomasz » Śr sie 24, 2011 07:18

Spowiedź osobista jest praktykowana, a że nie wszyscy chcą z niej korzystać, to całkiem inna sprawa.


Chyba jest praktykowana bardziej w teorii niż praktyce. Owszem - nie widać zainteresowania wiernych, ale i również zachęty ze strony duchownych.

NABOŻEŃSTWA TYGODNIOWE , O ILE PAMIĘTAM, SĄ PRAKTYKOWANEna Śląsku Cieszyńskim. W diasporze, gdzie parafian jest mało, nie ma sensu prowadzić, bo i tak nikt nie przyjdzie, a jeżeli nawet, to 2, 3 osoby.


i tutaj wchodzą w grę kwestie praktyczne. W diasporze na nabożeństwach niedzielnych jest po kilkanaście osób - zatem trudno sądzić aby ktokolwiek przyszedł na nabożeństwo tygodniowe.

- wspominanie świętych.
tu trzeba być ostrożnym, żeby nie dopuścić się wzywania umarłych, ale samo przypominanie pewnych postaci z historii Kościoła [i to oczywiście zarówno sprzed, jak i po Reformacji] i uczciwe zastanawianie się nad ich życiem i nawróceniem i branie z nich przykładu, to rzecz jak najbardziej słuszna. dodatkowo - stworzenie jakiejś otwartej i poddanej pod dyskusję listy takich osób w pewien sposób godnych naśladowania


Myślę, taka "lista" nie byłaby złym pomysłem. Szczególnie w dzisiejszych czasach Kościół potrzebuje "ziemskich" autorytetów i ciągłego przypominania swojej tożsamości.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Paweł » Śr sie 24, 2011 07:43

Życie monastyczne, tak to wspaniała tradycj chrześcijańska, ze zreformowaną teologią byłoby super. Chorał gregoriański - słucham zawsze jak mam możliwość i tego mi w luteraniźmie brakuje.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez varpho » Śr sie 24, 2011 10:32

Elżbieta napisał(a):NABOŻEŃSTWA TYGODNIOWE , O ILE PAMIĘTAM, SĄ PRAKTYKOWANE na Śląsku Cieszyńskim. W diasporze, gdzie parafian jest mało, nie ma sensu prowadzić, bo i tak nikt nie przyjdzie, a jeżeli nawet, to 2, 3 osoby.


gdzie dwóch lub trzech... ;)
poza tym, to nie muszą być pełne nabożeństwa, mogłyby być jakieś spotkania modlitewne czy po prostu jakieś proste w formie skupienie w kościele. w ogóle kościoły mogłyby być częściej otwarte.
specyfika diaspory jest taka, że parafie są często w dużych miastach, gdzie wprawdzie luteran jest mało, ale jest wielu wierzących chrześcijan, którzy z takich czy innych powodów dystansują się od Kościoła większościowego i często nie mają świadomości istnienia alternatywy, a możliwość wstąpienia do kościoła chociażby na chwilę, żeby się w ciszy i nawet samotności pomodlić, mogłaby utrwalić w świadomości to, że istniejemy... oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszędzie ksiądz mieszka przy kościele i nie zawsze może ktokolwiek z parafii być na miejscu, ale jeśli nie zaczniemy, to się nie przekonamy, czy to ma sens. :)


Elżbieta napisał(a):Ogłaszanie, że grzechy są zatrzymane, jest praktykowane,


w mojej parafii też, ale już mi się zdarzyło być na e-a nabożeństwie spow-kom w Polsce gdzie tego zdania nie usłyszałem.

Elżbieta napisał(a):a udzielanie Komunii bez spowiedzi nie jest praktykowane


w Polsce rzeczywiście, ale za granicą już się zdarza niestety.


jeszcze co do tradycji, to np. podoba mi się wykorzystanie świec w kościele, które wierni mogą zapalać - jest to moim zdaniem ładny symbol modlitwy. w Skandynawii w każdym kościele luterańskim jest świecznik i wierni mogą na nim zapalać świeczki [często jest to powiązane ze złożeniem ofiary na rzecz misji].
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez varpho » Śr sie 24, 2011 16:39

podoba mi się zwyczaj zmawiania podczas nabożeństwa modlitwy za miejscowego biskupa [i za władców]. moim zdaniem wzmacnia to poczucie tożsamości, tak konfesyjnej, jak i narodowej.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Paweł » Śr sie 24, 2011 19:30

fakt
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Elżbieta » Śr sie 24, 2011 19:33

Co do Nabożeństw tygodniowych: spotkania o jakich piszesz, są praktykowane - są to tzw godziny biblijne, gdzie jest rozważane Słowo Boże, są modlitwy i są pieśni. Kościół, przynajmniej w Legnicy jest otwierany w okresie letnim dla zwiedzających i chcących się pomodlić i o ile się orientuję nie jesteśmy odosobnieni w takim działaniu.

W Legnicy również są zmawiane modlitwy za władze kościelne i świeckie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez varpho » Śr sie 24, 2011 19:54

Elżbieta napisał(a):Co do Nabożeństw tygodniowych: spotkania o jakich piszesz, są praktykowane - są to tzw godziny biblijne, gdzie jest rozważane Słowo Boże, są modlitwy i są pieśni.


tak, wiem, że są też spotkania różnych innych grup. ale z tego co mi się wydaje zazwyczaj odbywają się one w jakichś salkach parafialnych, pewnie lepiej do tego typu spotkań przystosowanych - można by jednak czasem małą grupką pójść do czasem dość dużego kościoła [może niekoniecznie zimą ;)].

Elżbieta napisał(a):Kościół, przynajmniej w Legnicy jest otwierany w okresie letnim dla zwiedzających i chcących się pomodlić i o ile się orientuję nie jesteśmy odosobnieni w takim działaniu.


i bardzo dobrze. :) [a czy prowadzicie np. księgę gości? np. w Finlandii - przynajmniej latem - kościoły są pootwierane, a zwiedzających przyjmują zwykle młode osoby z parafii. i można się też wpisać do księgi gości, wziąć jakieś ulotki, kupić czasopismo kościelne a dość często też kawę i jakieś ciastko. :)]

Elżbieta napisał(a):W Legnicy również są zmawiane modlitwy za władze kościelne i świeckie.


cieszę się. :) ale czy jest to zmawiane w sposób regularny, tzn. na każdym nabożeństwie? i czy ogólnikowo, czy też podaje się np. imiona?
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co zatraciliśmy z tradycyj Kościoła zachodniego?

Postprzez Wędrowiec » Cz sie 25, 2011 19:37

To, że nabożeństwa luterańskie nie są odprawiane bardzo często, uważam za plus. Dlaczego?
A no dlatego, że przy znacznym zagęszczeniu takich "jednostek" nietrudno o popadnięcie w rutynę, bylejakość itp.

Wystarczy spojrzeć jak to jest "u nas". W większych ośrodkach po kilka razy dziennie... Fabryka mszy...


P.S. Warto się modlić za swoich kapłanów. Jednakże należy iść w stronę jakości a nie ilości, czego najwyraźniej "mój" Kościół nie rozumie :roll:
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Następna strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron