Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Klękanie

Czym jest nurt wysokokościelny i jakie jest jego miejsce we współczesnym Luteranizmie

Re: Klękanie

Postprzez Elżbieta » Cz sty 20, 2011 12:21

Luteranie zwykle po wejściu do kościoła, stojąc odmawiają modlitwę, tak samo jest po skończeniu Nabożeństwa, ale nikogo klęczącego nie wytykamy palcem
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 20, 2011 12:31

Przypomniało mi się, jak ktoś mi opowiedział, że będąc w kiedyś w Niemczech, poszedł do kościoła, wewnątrz przyklęknął, przeżegnał się i usiadł do ławki. Wtem poczuł na sobie zdziwione spojrzenia. Po czym ujrzał pastora i już wiedział, że wszedł nie do tego kościoła o którym myślał :lol:
Nie wiem czy został, ale zgorszenia z pewnością by nie doznał :wink:
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Klękanie

Postprzez Elżbieta » Cz sty 20, 2011 12:41

W Polsce taki widok jest na porządku dziennym i nikt na nikogo nie patrzy zdziwiony. Może to być co najwyżej sygnałem, że trzeba takiemu człowiekowi pomóc, żeby nie siedział jak na tureckim kazaniu i też mógł czynnie uczestniczyć w Nabożeństwie, co często ma miejsce w naszych kościołach
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Elżbieta » Cz sty 20, 2011 14:06

:P Czytasz mi w myślach :P Admin powinien te posty przenieść do , powiedzmy - luźnych tematów . Ja tego nie zrobię, bo jestem "kumata inaczej" :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 20, 2011 14:18

Nie bądź taka krytyczna wobec siebie ;)

Resztę można wrzucić temat o czy to muzyce, śpiewie, bądź ogólnie praktyce.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Klękanie

Postprzez Paweł » Cz sty 20, 2011 14:22

Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Tomasz » Cz sty 20, 2011 18:02

Admin przeniósł posty do wątku "Śpiew na Nabożeństwie", który wskazał Paweł.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Klękanie

Postprzez Jacek » Cz sty 20, 2011 19:37

Ja nie wiem o co tu chodzi?. Na zachodzie w kościołach luterańskich w Skandynawii to normalka ze ktoś uklęknie i się przeżegna,i jest to 100 % Luteranin. Tylko znów kościół ewoluował nie w tym kierunku co potrzeba znów wpływy dawnego kościoła unijnego. Wchodzimy do DOMU BOŻEGO. gdzie wchodząc na wstępie składamy cześć NAJWYŻSZEMU. Nie wchodzimy tam jak do teatru , knajpy, kina. Wchodząc do gabinetu szefa mówiąc dzień-dobry pochylamy głowę. A tu wchodzimy do SUPER SZEFA. To jest jak to traktuje pomieszczenie kultu religijnego. Człowiek który klęka przynajmniej ma świadomość gdzie się znajduje. I musimy raz na zawsze przestać uważać tego rodzaju sprawy za rzymsko-katolickie, bo ma się to jak piernik do wiatraka. Niedługo z kościołów pozbędziemy się krzyży ,organów. dzwonów. bo to przypomina katolickie. Trochę opamiętania proszę.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Klękanie

Postprzez Wędrowiec » Cz sty 20, 2011 19:45

Viking napisał(a): Wchodzimy do DOMU BOZEGO. gdzie wchodzac na wstepie skladamy czesc NAJWYZSZEMU. Nie wchodzimy tam jak do teatru , knajpy, kina. Wchodzac do gabinetu szefa mowiac dzien-dobry pochylamy glowe. A tu wchodzimy do SUPERSZEFA. To jest jak to traktuje pomiesczenie kultu religijnego. Czlowiek ktory kleka przynajmiej ma swiadomosc gdzie sie znajduje.


Popieram jak najbardziej.

Niedlugo z kosciolow pozbedziemy sie organow.
W KRK w Polsce już do tego dochodzi. Szczególnie na rzecz cyfrowych instrumentów organo-naśladowczych lub też tzw. "automatycznych organistów - tam, gdzie nie ma szans na organistę".
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Poprzednia strona

Powrót do Luteranizm wysokokościelny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron