Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Nie było jednej reformacji

Nie było jednej reformacji

Postprzez Grzegorz » N lip 29, 2018 14:27

Pluralizm w łonie tego co nazywamy protestantyzmem nie jest wyłącznie rezultatem podziałów. Wynika on również z faktu, że od samego początku było kilka ośrodków reformacyjnych w Europie, których programy odnowy Kościoła się między sobą różniły.

Warto zaznaczyć, że reformacja była przez pierwszych kilka lat ruchem w obrębie Kościoła Rzymskiego. W 1517 roku gdy Luter opublikował swoje tezy przeciwko teologii scholastycznej i nieco później przeciwko sprzedaży odpustów, nic nie zapowiadało wielkiego podziału w zachodnim chrześcijaństwie. Równolegle w 1519 roku Zwingli zaczął głosić hasła reformy Kościoła w Zurychu. W tym czasie obaj reformatorzy są członkami Kościoła Rzymskiego. Luter został ekskomunikowany w 1521 roku i to samo dosięgło jego zwolenników, ale nie Zwingliego. Zwingli miał swoje własne zapatrywania na odnowę chrześcijaństwa i w 1521 roku nie wzbudzał jeszcze zbytnich kontrowersji. Zmieniło się to w kolejnym roku gdy wystąpił przeciwko nakazowi poszczenia i celibatowi.

Należy zatem mówić o dwóch reformacjach: wittenberskiej i szwajcarskiej, które rozwijały się autonomicznie i których inicjatorzy - co warto podkreślić - zerwali z Rzymem niezależnie od siebie.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Pn lip 30, 2018 09:59

Reformatorzy prowadzili bardzo obszerny dialog między sobą oraz wszystkimi ośrodkami kiełkującej Reformacji w innych częściach świata (Polska, Anglia/Szkocja/Irlandia, Konstantynopol i itd)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Grzegorz » Pn lip 30, 2018 13:06

Ba! Reformatorzy prowadzili też dialog z katolickimi intelektualistami, jak np. z Erazmem z Rotterdamu. Erazm sam nawoływał do odnowy Kościoła, ale nikt nie umieszcza go w jednym obozie z Lutrem.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Pn lip 30, 2018 13:30

Grzegorz napisał(a):Ba! Reformatorzy prowadzili też dialog z katolickimi intelektualistami, jak np. z Erazmem z Rotterdamu. Erazm sam nawoływał do odnowy Kościoła, ale nikt nie umieszcza go w jednym obozie z Lutrem.
Może dlatego że wciąż szukamy usprawiedliwienia dla swoich podziałów?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Pn lip 30, 2018 14:30

Grzegorz, czy Kościół starożytny był jednym/zjednoczonym obozem?
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Maksymilian » Pn lip 30, 2018 19:02

Należy jednak pamiętać, że Reformacja miała wspólne punkty, które stały się wspólnymi fundamentami dla wszystkich protestantów. Myślę, że właśnie niezależność wystąpienia Reformacji jest pewną przesłanką, że Reformacja była z natchnienia Ducha Świętego. To co potem z tym początkowym wiewem poczyniono to osobna rzecz, ale myślę Aleksandrze, że nie należy czuć winy, że jest podział, bo od fałszywego nauczania odejść to nie jest wstyd, a cnota.
Maksymilian
 
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez karneol » Pn lip 30, 2018 19:57

Jeśli przyjąć, że u podstaw Reformacji leży powrót do ewangelii "pawłowej"", której istotą jest nauka o usprawiedliwieniu darmo, z łaski, przez wiarę w Jezusa Chrystusa, to ta nauka zawsze dzieliła - nawet w N. T. mamy tego ślady (np. w II Ptr. 3, 16 jest mowa o "rzeczach niezrozumiałych" w listach Pawła).
Zatem jedność Kościoła, o jakiej jest mowa np. w Ew. Jana czy w Liście do Efezjan, to, myślę, nie tyle sprawa ludzkich dążeń i działań organizacyjnych, ta jedność to Kościół "niewidzialny", jak to określiła luterańska Reformacja. Kościoły (szczególnie protestanckie) winny się wciąż konfrontować z tą pawłową nauką o usprawiedliwieniu.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Wt lip 31, 2018 08:09

Maksymilian napisał(a):Należy jednak pamiętać, że Reformacja miała wspólne punkty, które stały się wspólnymi fundamentami dla wszystkich protestantów. Myślę, że właśnie niezależność wystąpienia Reformacji jest pewną przesłanką, że Reformacja była z natchnienia Ducha Świętego. To co potem z tym początkowym wiewem poczyniono to osobna rzecz, ale myślę Aleksandrze, że nie należy czuć winy, że jest podział, bo od fałszywego nauczania odejść to nie jest wstyd, a cnota.
Nie pisałem z perspektywy poczucia winy, jak również nie szukam poczucia winy jako wspólnego fundamentu. Raczej rozważam aspekty i konsekwencje podziałów konfesyjnych. Zauważam różne schematy oddziaływania konfesji. Na początku służy nam jako pomoc w poznawaniu Ewangelii, jednak występuje i drugi schemat (moim zdaniem taki schemat zaczął oddziaływać po zakończeniu wojny religijnej i podpisaniu podziału konfesyjnego w Niemczech) odseparowania się i pielęgnowania poczucia bycia lepszym, czy coś w tym rodzaju.... Drugi schemat zamyka drogę na dialog. Dla mnie wyznania wiary wciąż służą jako pomoc w rozumieniu Słowa Bożego.

Zgadzam się z tobą, że były wspólne punkty dla wszystkich protestantów. Prowadzono również sporo rozmów o zjednoczeniu się. Dochodziło do zjednoczenia się. Bracia Czescy uciekając od prześladowań dołączyli do Kościoła Ewangelickiego na Królewcu. Dlatego myślę, używanie terminu "obóz Reformacyjny" jest uzasadnione.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Herb » Wt lip 31, 2018 08:27

-
Ostatnio edytowano Pn sie 06, 2018 16:44 przez Herb, łącznie edytowano 1 raz
Herb
 
Posty: 147
Dołączył(a): Cz cze 07, 2018 18:39
wyznanie: Una Sancta Catholica...
  

Re: Nie było jednej reformacji

Postprzez Aleksander » Wt lip 31, 2018 08:39

Mam wrażenie, że cytat jest na inny temat. Nie mówiąc już o tym, że są w nim pomieszane pojęcia.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości