Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Pitagoras » Pn maja 28, 2018 08:58

Witajcie,

od dawna śledzę forum - mnóstwo rzeczy człowiek może się dowiedzieć, ale frapuje mnie jedna rzecz, na którą nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Jeśli podobny wątek już gdzieś się przewijał bądź sam ten temat powinien znajdować się w innym dziale to wybaczcie za zamieszane i proszę o adminów lub modów usunięcie lub transfer w odpowiednie miejsce.

W czym problem? Orientujecie się może czy w przypadku małżeństwa dwóch wyznań (dla ułatwienia przyjmijmy KRK i KEA) gdzie pojawiają się dzieci to jak sobie rodzice w takich wypadkach radzą? Czy jest możliwość, żeby np. dziecko zostało ochrzczone w KEA, a przystąpiło do sakramentu pierwszej komunii świętej w KRK, a następnie przystąpiło do konfirmacji? Dla dziecka to musi być niezły misz-masz, ale podany przeze mnie przykład jest już oczywiście mocno skrajny. Niemniej chcę nakreślić problematykę.
Pitagoras
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn maja 28, 2018 08:41
wyznanie: KEA
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Elżbieta » Pn maja 28, 2018 11:52

Witaj Pitagorasie. Jeżeli dziecko zostało ochrzczone w KEA, a następnie przystąpiło do I Komunii w KRK, to zostało uznane za członka KRK. Nie może przystąpić do Konfirmacji u nas, ponieważ jest członkiem innego Kościoła. Pozostaje tylko Konwersja za zgodą obojga rodziców, chyba że dziecko osiągnie już pełnoletniość i może decydować o sobie samo.

Jednego tylko nie rozumiem. Jak widzę z opisu, jesteś Luteraninem i powinieneś wiedzieć, jakie są różnice miedzy wyznaniami. Nie można robić dziecku wody z mózgu i raz załatwiać Sakramenty w KRK, a następnie w KEA. Nic z tego dobrego nie wyjdzie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Grzegorz » Pn maja 28, 2018 14:25

Witaj,

Jeśli planujesz takie manewry to wypada powiedzieć o tym księżom, którzy mają udzielać sakramentów. Podejrzewam, że ani w KEA ani w KRK nie będą zachwyceni.
W znanych mi przypadkach dzieci z rodzin mieszanych należały tylko do jednego wyznania, któreś z rodziców musiało ustąpić. Oczywiście zdarza się, że takie dziecko chodzi czasem na nabożeństwo do innego wyznania, ale nie słyszałem nigdy aby osoba ochrzczona w KEA miała pierwszą komunię w KRK.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Pitagoras » Wt maja 29, 2018 09:17

Dziękuję za odpowiedzi.

Zastanawiałem się tylko czysto hipotetycznie jakie są rozwiązania w takim przypadku.
Pitagoras
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn maja 28, 2018 08:41
wyznanie: KEA
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Elżbieta » Wt maja 29, 2018 09:31

Jedynym rozwiązaniem jest wspólne uzgodnienie w jakim duchu będzie się wychowywać dzieci, bo z całą pewnością nie należy mieszać Kościołów. Można również pozostawić decyzje dzieciom do osiągnięcia pełnoletniości.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Maksymilian » So cze 02, 2018 01:33

Jest bardzo stary zwyczaj, który mówi, że synowie powinni iść za wiarą ojca, a córki za wiarą matki w przypadku małżeństwa mieszanego wyznaniowo.
Maksymilian
 
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Grzegorz » So cze 02, 2018 06:11

No, Maks, takiej kompromisowej postawy bym się po Tobie nie spodziewał ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Elżbieta » So cze 02, 2018 06:23

Ja również słyszałam o takim zwyczaju, ale chyba bym nie przeżyła gdybym miała się pogodzić z czymś podobnym :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mieszany wyznaniowo związek i dzieci

Postprzez Maksymilian » So cze 16, 2018 11:20

Ja go nie popieram Grzesiu, ja tylko stwierdzam, że takie coś istnieje.
Maksymilian
 
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron