Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Debata Lisicki - Sojka

Rozmowy o wydarzeniach z życia codziennego Kościoła

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 16, 2018 18:18

Lukasie, ja jestem Luteranką z dziada pradziada praprapradziada, to wyznanie jest we mnie, więc nie oczekuj, bym twierdziła, że jest złe i niewłaściwe i brak w nim prawdy.
Moja odpowiedź, która Ciebie tak zbulwersowała, została spowodowana Twoja postawą, a nie moimi poglądami. Przyszedłeś tutaj wiedząc, że to forum wyznaniowe i zacząłeś "opluwać" Luteranizm. Sam więc prosiłeś się o taką odpowiedź. Przecież kilkakrotnie zwracałam Ci uwagę, ale Ty uważasz, że Ciebie regulamin nie obowiązuje.
Moje poglądy na ekumenizm nie mają tu nic do rzeczy. Nie jesteś jedynym innowiercą na naszym forum, ale najczęściej goście stosują się do naszych reguł .
Znasz chyba przysłowie : kto sieje wiatr, ten zbiera burze.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Grzegorz » Pn kwi 16, 2018 18:23

Elżbieta napisał(a): Przyszedłeś tutaj wiedząc, że to forum wyznaniowe i zacząłeś "opluwać" Luteranizm.


Opluwać? To chyba jednak przesada, nie odebrałem żadnej wypowiedzi Lukasa w taki sposób.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Lukas » Pn kwi 16, 2018 20:34

Grzegorzu,
tez jestem zaskoczony reakcją Elżbiety. Moje ostatnie zdanie skierowane do moderatorki brzmiało: "Twój przekaz, Elzbieto, jest logiczny i klarowny, trzeba to przyznać." i wyrażało to co naprawdę myślę.
Lukas
 
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 16, 2018 21:27

Lukasie, ale to nie jest Twoja cała wypowiedź, i ja się właśnie do tej pozostałej części odniosłam.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Lukas » Pn kwi 16, 2018 23:33

Elzbieto,
następne zdanie mojej wypowiedzi brzmiało:
"Żadne ekumeniczne mrzonki, żadne krytyczne spojrzenie na protestantyzm - nie wchodzą w grę."
I to są moje szczere wnioski, jakie wyciągnąłem z treści komentarzy skierowanych do mnie.

Jonah określił mnie jako: "nie pierwszy tu harcownik"
Elzbieta jako: "nie jesteś jedynym tu innowiercą"
nie mówiąc już o tym "papiźmie" i "papistach" , jakimi obrzuca się tutaj prawie kazdą moją wypowiedź jako rzymskiego katolika.

Od kilku lat komentuję na ekumenizm.pl (ostatnio rzadko), ale z czymś takim nie zetknąłem się. Az strach pomyśleć jakie określenia spadną na red. P. Lisickiego w komentarzach po debacie.
Lukas
 
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 17, 2018 10:37

Czy to coś złego : "innowierca" ? Przecież takim określeniem oznacza się członka innego Kościoła, znajdującego się w danej grupie. Ty przybywając na to forum będziesz dla nas innowiercą, a każdy z naszego grona wchodząc na forum katolickie będzie dla nich innowiercą.
"Papista" również nie jest określeniem obraźliwym, oznacza członka Kościoła, na czele którego stoi papież. Dlaczego czujesz się tym dotknięty, nie mam pojęcia.

A teraz sobie pomyśl, przychodzisz do nas i wykazujesz nam wyższość KRK nad naszym Kościołem. Gdyby ktoś z naszych wszedł da forum katolickie i wykazywał tam wyższość Kościoła Luterańskiego nad KRK, co by się stało ? Nikt by się nie bawił, tylko od razu dalibyście bana z paroma epitetami na drogę.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez karneol » Wt kwi 17, 2018 11:25

Elżbieta napisał(a):Czy to coś złego : "innowierca" ? Przecież takim określeniem oznacza się członka innego Kościoła.

Sciśle rzecz biorąc słowem "innowierca" określa się osobę innej religii (np. Żyda, muzułmanina). Chrześcijanie wierzą w Chrystusa (są ochrzczeni w Jego imię) i różnią się od siebie wyznaniem, a nie wiarą (por. Efezj. 4, 5 - to już jest rzeczywistością !).
Lucas oczywiście prezentuje stanowisko Kościoła jego wyznania, ze wszystkimi typowymi akcentami - no, ale to jest Forum nie ograniczone w dostępie.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Elżbieta » Wt kwi 17, 2018 12:20

Rzeczywiście, po zastanowieniu muszę Ci przyznać rację :)
Jednak nie do końca. Podaję znaczenie tego słowa wg Słownika PWN : "innowierca, osoba należąca do innego wyznania, wyznająca inną wiarę, inną religię."
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Aleksander » Wt kwi 17, 2018 12:25

Karneol, nie całkiem jest tak jak piszesz, chociaż całym sercem popieram intencje. Według słownika SPJ: "innowierca

dopuszczalne w grach 

innowierca

1. człowiek wyznający inną religię niż ludzie z jego otoczenia; różnowierca;
2. potocznie: schizmatyk, heretyk, kacerz itp."
Termin był i wciąż się stosuje w stosunkach pomiędzy denominacjami. Czy słusznie czy nie związane jest z bardzo skąplikwaną rzeczywistością po 2000 tyś lat istnienia Kościoła. Nie można po prostu pominąć istnienia konfesyjnych, wyznań wiary i itd. Być może można by spojrzeć na nasze wyznania z innej perspektywy, jest to wciąż osobny wątek. Tylko że KRK nie może tego zrobić ze względu na doktrynę o niezmienności postanowień soborów.



Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Debata Lisicki - Sojka

Postprzez Grzegorz » Wt kwi 17, 2018 14:10

Do dyskusji zaproszono jeszcze trzy kolejne osoby. Będą to: dr hab. Katarzyna Jedynakiewicz - Mróz - prof. UŁ, dr Piotr Robak (Uniwersytet Łódzki), ks. Michał Makula - (proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej św. Mateusza w Łodzi).
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wydarzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron