Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Post

Post

Postprzez Aleksander » Pt lut 16, 2018 10:00

Czy obchodzicie post? I jak?
3 lata temu postanowiliśmy rodziną, że będziemy obchodzić. Nie robimy ścisłego postu. Zdecydowanie odstawiliśmy wszelkiego rodzaju słodycze. Jemy mniejsze porcje, w piątki szczególnie. Osobiście staram się więcej poświęcić czasu na modlitwę o cały Kościół na świecie. Więcej i częściej wracam do rozważania Słowa Bożego.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Post

Postprzez Grzegorz » Pt lut 16, 2018 15:08

Generalnie nie obchodzę, z wyjątkiem Wielkiego Piątku - wtedy jem niewiele, żadnych słodyczy ani mięsa.

Jeśli chodzi o modlitwę to ostatnio staram się trzymać rygor, żeby każdego ranka modlić się 15 minut i rozważać czytanie biblijne.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Post

Postprzez Maksymilian » N mar 04, 2018 20:46

Ja zawsze robiłem wielkie posty i ograniczenia, których niedotrzymywałem, więc dla spokoju duszy nie związałem się żadnym ograniczeniem. Z postem trzeba uważać żeby nie zrobić sobie kolejnego zakonu, który nas będzie gnębił i nic nie wniesie do życia duchowego. Przynajmniej ja tak uważam i takie mam doświadczenia, ale jak ktoś z prawym sumieniem ujarzmia ciało dla ćwiczenia duchowego to ja popieram.
Maksymilian
 
  

Re: Post

Postprzez wilhelm1959 » Pt mar 30, 2018 17:30

Duża cześć Luteran na zachodzie zachowuje post, szczególnie w Wielki Piątek , w krajach protestanckich, takze w Niemczech, jest to dzeń wolny od pracy
wilhelm1959
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt mar 23, 2018 14:59
wyznanie: luteranskie
  

Re: Post

Postprzez Maksymilian » N kwi 01, 2018 15:49

Ja bym sobie marzył aby w Polsce Wielki Czwartek, Wielki Piątek i inne prawdziwie nabożne wspomnienia był dniami wolnym, ale rzeczywistość inna.
Maksymilian
 
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Pn kwi 02, 2018 13:08

Dla mnie post, to nie powstrzymywanie się od pokarmów takich , czy innych. Dla mnie post, to powstrzymywanie się od przyjemności. Są różni ludzie, i tacy, co bez mięsa nie wyobrażają sobie życia i są tacy, co go nie lubią i na sam widok mięsa, czy wędlin ogarnia ich wstręt. Dla takich ludzi niejedzenie mięsa, to sama przyjemność, ale czy to oznacza, że taki ktoś jest wyjątkowo bogobojny, bo całe życie pości ? Chyba więc należy trochę ostrożniej podchodzić do tego tematu. Ja sama osobiście wolę potrawy jarskie, ale czy to znaczy, że jestem lepsza od kogoś, kto bez mięsa żyć nie może ? - Wątpię.
Podam autentyczny fakt ze swego życia. Swego czasu pracowałam w pewnym niezbyt dużym zakładzie pracy. Nadszedł czas na przerwę śniadaniową. Jedna kobieta wyciągnęła chleb z jajkiem na twardo . Z wielką radością stwierdziła, że nareszcie ma jajka na twardo. Po kolei wszystkie wyciągały swoje śniadania i każda, jak się okazało miała to samo i tak samo reagowała. Ze zdziwieniem powiedziałam, co wyście się tak zmówiły na to samo. A one ofuknęły mnie, że to jest przecież Wielki Piątek.
No i czy rzeczywiście one przestrzegały postu ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Post

Postprzez Grzegorz » Pn kwi 02, 2018 19:20

Elżbieta napisał(a):Dla mnie post, to powstrzymywanie się od przyjemności.


Słuszna uwaga. Ja np. uwielbiam muzykę, ale w Wielki Piątek i Wielką Sobotę nie słuchałem żadnej.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Post

Postprzez Aleksander » Pn kwi 02, 2018 23:06

Zgadzam się, Elżbieto, z aspektem powstrzymania się od przyjemności podczas postu. Wstrzemięźliwość jest aktem, którego chrześcijanie mają się uczyć, ćwiczyć.
Nie mogę się zgodzić z tym, aby post stosować indywidualnie do swoich potrzeb. Wszyscy potrzebujemy jedzenie do życia. Wszyscy odczuwany głód. Pismo Święte objawia schemat dojrzewania poprzez "post i ucztę".

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Post

Postprzez Maksymilian » Cz kwi 05, 2018 23:24

Post nie jest jedynie rzeczą zewnętrzną, a nawet uważam, że zewnętrzne jego przejawy są jak nie jedzenie, nie słuchanie, nie oglądanie i inne wyrzeczenia to rzecz najmniej istotna, ważna jest dusza, a ciało należy ujarzmiać, ale pytanie czy to tylko praca na okres poszczenia czy raczej codzienna praca chrześcijanina.
Maksymilian
 
  

Re: Post

Postprzez Elżbieta » Pt kwi 06, 2018 21:46

Wszyscy potrzebujemy jedzenie do życia.


Zgoda, jedzenia potrzebujemy wszyscy, ale czy koniecznie potrzebujemy to co najbardziej nam smakuje ? Uwielbiam ryby i jajka i wszelkie chwasty, więc czy z całą pewnością będzie to dla mnie post ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Kultura, tradycje i etyka ewangelicka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron