Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Baptyści

Re: Baptyści

Postprzez Aleksander » Wt sty 09, 2018 13:11

Nie można mówić, że były różnice pomiędzy Kościołami Ewangelickimi a anabaptystami, nie wspominając tego że anabaptyzm został potępiony przez Reformację. Wyraz temu można znaleźć we wszystkich wyznaniach wiary Kościołów Reformacji. Anabaptystów był ruchem, nie kościołem. Wielu heretyków krążyło po Europie. Gromadzili wokół siebie wolnomyślicieli i wcale nie dążyli do formalizacji organizacji.
Błędem też będzie wywodzić Baptystów bezpośrednio z anabaptyzmu czasów Reformacji. Chociażby z tego powodu że nie koniecznie będą im się podobać herezje wolnomyślicieli anabaptyzmu. Po trzecie są różne źródła narodzenia się Baptyzmu jako Kościoła. W Anglii grupa odłączyła się od Zgromadzenia Westminsterskiej konfesji. Dokonała swej zmiany konfesji. Nie zgadzali się oni z ustrojem prezbiteriańskim, woleli kongregacjojalizm, oraz odrzucali chrzest dzieci. Można ich jednak utożsamiać z kalwinizmem ze względu na to, że prawie w całości zadaptowali konfesję w/w. Istnieją w Anglii do tej pory. Nazywają ich partykularnymi baptystami. Przez krótki czas byłem zwolennikiem takiej duchowości. Jest też inny problem w ich założeniach wstępnych. Pomysł na ustrój Kościoła wynikał z idei "od ludu (z dołu społecznego) dla ludu". Taka idea może być atrakcyjna dla niższych warstw społecznych tylko krótką metę. Udało im się "zrodzić" wielkiego kaznodzieję, Charles Haddon Spurgeon. Ale na dłuższą metę pozostali marginalną grupą w Anglii.
W Europie są inne źródła pochodzenia Baptyzmu. Można zauważyć podobieństwo niektórych poglądów z Brytyjczykami, chrzest na wyznanie wiary osób dorosłych. Europejski jednak był o wiele gorzej zorganizowany teologicznie jako całość ze wszelkimi wynikającymi z tego powodu konsekwencjami. Moim zdaniem, w naszych czasach jest trochę lepiej z teologią, ale nie znacząco.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Wt sty 09, 2018 17:56

Aleksander, to jest wszystko prawda i ja tego nie neguje że anabaptyzm to był pewien ruch który obejmował różne rzeczy ale z tego to anabaptyzmu wyłonił się z czasem ruch który zgromadził znaczną część anabaptystów i doprowadził do stworzenia bardziej "formalnych" struktur - Mennonityzm pod przywództwem Menno Simmonsa który zresztą początkowo był zwolennikiem Lutra a dopiero z czasem pojawiły się u niego kwestie chrztu doroslych i zwolennicy Menno Simmonsa stworzyli przeciez calkiem silny ruch ktory byl juz w duzym stopniu zorganizowanym kosciolem w odroznieniu od tych "wczesnych" anabaptystow zapoczatkowanych przez Tomasza Muntzera.
A ten to wspomniany mennonityzm mial tez swoj wplyw na powstanie baptystow. Bo jak wiadomo pierwszy zbor baptystow powstal w roku 1609 w Amsterdamie a zalozyli go brytyjscy purytanie uciekajacy przed przesladowaniami ktorzy jednak czesciowo "wtopili" sie w mennonitow tamtejszych a w 1611 znowu juz w Londynie pod przywodztzem Tomasa Helwysa odrodzili sie. Purytanie jak wiadomo byli pod dosc silnym wplywem kalwinizmu mennonici po czesci tez. Wiec co by nie mowic i jak by nie patrzec no to jednak (przynajmniej czesciowe) korzenie baptyzmu w mennonityzmie sa niewatpliwe.
I nie widze powodu zeby nie uwazac baptystow i mennonitow za protestantow. Bo ja tu widze ewidentny wplyw reformacji.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez Aleksander » Wt sty 09, 2018 19:16

Blaisee, nie pisze tych postów w celu potępienia, ani osądzenia Kościołów Chrześcijan Baptystów.

Wielu baptystów sami nie wiedzą siebie jako naśladowców Reformacji.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Wt sty 09, 2018 19:26

No ja takich nie spotkałem, ale baptystow jest 100 milionow wiec nie znam wszystkich :lol:

A taka ciekawostka - w trakcie dialogu luteransko-baptystycznego strona luteran wystosowala przeprosiny na przesladowania anabaptystow :wink:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez Aleksander » Wt sty 09, 2018 19:36

Pisałem w pierwszym poście o oficjalnym stanowisku baptystów w Rosji.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Baptyści

Postprzez MMW » Śr sty 10, 2018 08:00

Ja jestem z kolei obserwatorem-praktykiem i na przestrzeni ok. 20 lat zauważyłem jeden, zasadniczy trend w polskim protestantyzmie ewangelicznym [nie mylić z ewangelikalnym, jak luteranie]: bardzo upodobnił się do siebie i stawia na nauczanie jak najbardziej pozbawione kontrowersji, czyli żadnych dysput teologicznych, wątpliwości, apologetyki itp. Dużo kiepskiej i głośnej muzyki, kazania "generyczne", pasujące z grubsza niemal każdemu chrześcijaninowi, sporo mówienia o pieniądzach. Widzę tu analogie do procesu globalizacji: nie ma co na siłę stawiać na oryginalność czy sprawy trudne, bo klienci odpłyną a razem z nimi pieniądze.

Żeby nie było: nie osądzam w kategoriach źli/dobrzy, nie lekceważę ich opowiadania o Panu Jezusie, Ewangelii i Biblii, szanuję gorliwość części z nich, ale też nie należy się spodziewać niczego szczególnego, żadnej pogłębionej myśli teologicznej, specyfiki historycznej itp. Wybierając wśród tych wyznań [ewangeliczni, baptyści, campbellici] lepiej kierować się dogodnością dojazdu, wygodą siedzeń czy urodą zborowniczek :wink: [tym ostatnim, jako mąż i ojciec, osobiście się nie kieruję].

Za to przestrzegam przed zborami braterskimi: Kościołem Wolnych Chrześcijan w RP i Stowarzyszeniem Zborów Chrześcijan w RP [bracia otwarci i zamknięci, open brethren i closed brethren]. Są bardzo sekciarscy, niejednokrotnie, pośrednio bądź bezpośrednio, odmawiają innym wyznaniom zbawienia, zajmują się bzdurnymi kwestiami typu: "co będzie na Ziemi po porwaniu wierzących na obłoki", w ich teologii nie ma nawet milimetra na wątpliwości czy różnorodność interpretacji, gdyż wszystko interpretują na jedno, dyspensacjonalistyczne kopyto, wg Darbiego. Bardzo najeżdżają na kościoły ewangelikalne, nazywając je martwymi, oziębłymi itd. Zaletą [przynajmniej dla mnie] jest konserwatyzm etyczny. Ogólnie w sporej części to strata czasu - ja straciłem [może nie całkowicie, ale częściowo] niestety 7 lat.

O charyzmatykach się nie wypowiadam, bo gdy ktoś toleruje imitację mówienia językami albo hipnozę w otoczce chrześcijańskiej, to tam nie chodzę. Byłem kilkakrotnie świadkiem "mówienia językami" i to, plus wiele filmów na YT, mi wystarczy.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: Baptyści

Postprzez Elżbieta » Śr sty 10, 2018 08:58

MMW, KEA jest Kościołem ewangelickim, a nie ewangelikalnym.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Śr sty 10, 2018 09:30

MMW ja tego trendu nie widze. Przynajmniej w zborach baptystow w ktorych bylem. Ani tej glosnej rockowej muzyki ani jakichs tancow ani mowy o pieniadzach. A "charyzmatow" to juz tymbardziej nie. Takich rzeczy to jedynie doswiadczylem w kosciele zielonoswiatkowym.
Co tez nie oznacza ze baptysci to tylko sam zachwyt i slowa uznania ;) gdyby tak bylo to nie bylo by mnie na tym forum.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Baptyści

Postprzez MMW » Śr sty 10, 2018 12:35

O tańcach nie pisałem,ale oczywiście moje spostrzeżenia są z natury rzeczy ograniczone i piszę jedynie o Warszawie.

==> Elżbieto, dzięki, pomieszały mi się terminy.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: Baptyści

Postprzez blaisee » Śr sty 10, 2018 14:48

MMW napisał(a):moje spostrzeżenia są z natury rzeczy ograniczone i piszę jedynie o Warszawie.


Mysle ze Warszawa to w ogole jest specyficzna, inne realia itp. i tamtejsze koscioly czesto nijak maja sie do kosciolow w innych regionach kraju. Aczkolwiem napewno minusem baptystow jest taka polityka "robta co chceta" w kwestii przebiegu nabozenstw.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Poprzednia strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron