Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Konwersja z protestantyzmu

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » N sty 07, 2018 15:22

No coz... Wczoraj swieto epifanii bylem w kosciele luteranskim ale nie przystapilem. Przystapilem natomiast dzis u baptystow. (bo 1 niedziela miesiaca wiec u baptystow wieczerza/komunia) Jakos caly czas nie moge sie przekonac do przystapienia u luteran, ze jakos nie wypada czuje :mrgreen:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Aleksander » N sty 07, 2018 17:29

Formalna liturgia sprawia odczucie powagi i dystansu, które trzeba pokonać. Bardzo podobnie dzieje się kiedy pierwszy raz mówimy publicznie że wierzymy w Jezusa Chrystusa. Przełamanie takiej emocjonalnej bariery powoduje pozytywne zmiany w naszym życiu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Grzegorz » N sty 07, 2018 21:42

post do kasacji, pomyliłem się przy edytowaniu
Ostatnio edytowano Pn sty 08, 2018 12:17 przez Grzegorz, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Grzegorz » Pn sty 08, 2018 12:16

Andrzej napisał(a):A duchowa obecność nie jest realną? Przeciwieństwem "realnej obecności' jet obecność 'nierealna", a nie "duchowa". Trzeba by założyć skrajny i radykalny materializm, w którym realne może być tylko to co materialne, ale to zupełnie inna bajka.


Mądra uwaga.

Co do sformułowania "obecność materialna" mam mieszane odczucia. Czy powiedzielibyśmy, że po Wcieleniu Syna Bożego Bóg był materialnie na Ziemi? Wydaje się, że nie można tak tego określić, bo Bóg nie jest materią, więc sformułowanie "obecność materialna" się Go nie tyczy. Z drugiej strony, Jezus był w swoim człowieczeństwie materią, a więc Jezus był materialnie obecny na Ziemi. A jednocześnie był Bogiem, więc może jednak można powiedzieć, że Bóg był materialnie obecny na Ziemi? Jak Wam się wydaje?
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Aleksander » Pn sty 08, 2018 12:42

Myślę, że możemy z zastrzeżeniem że pojęcie "materialny" będziemy traktować nie jako arystotelianizm, lecz potoczny i obrazowy synonim.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » Pt sty 12, 2018 23:22

Jesli kto chcialby wiedziec jak sie sprawy tocza to moje plany na najblizsza niedziele - 9:30 Luteranie, 16:00 Metodyści :mrgreen:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Aleksander » So sty 13, 2018 07:27

Nieźle.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez MMW » So sty 13, 2018 08:31

Ja mam skromniejsze plany - tylko luteranie :P U metodystów jest trochę za dużo uczynków a poza tym to wyznanie niszowe w naszym kraju. Ja do niszowych wyznań wystarczająco się zraziłem, chodząc do kilkuosobowego zboru :wink:

Myślałem jeszcze o sobotnim, wieczornym nabożeństwie u prawosławnych [po polsku], ale te żenujące kontrowersje z językiem zniechęciły mnie. Nie chce mi się iść dla samego chodzenia, bez minimalnej perspektywy pozostania. Pełno w sieci nienawistnych wpisów na temat stosowania polskiego języka, że robi się z prawosławia drugie KRK, że to wstęp do ślubów gejowskich, mnóstwo polonofobii itp. Od takiej "kultury", chociaż ładnej wizualnie i przyjemnej muzycznie, wolę trzymać się na dystans. Wyobraźcie sobie, że w wielu cerkwiach w Polsce nawet czytania są po cerkiewno-słowiańsku a kazania w jakiejś mieszance języka rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego. Cerkiewno-słowiańskiego nie rozumie prawie nikt [więc Słowo Boże odbija się od ściany niezrozumienia] a z "języka" kazań wszyscy się śmieją, bo to kaleczenie kilku języków na raz. Żeby było jeszcze śmieszniej, wiele cerkwi [może wszystkie - tego nie wiem] nie ma elektrycznego nagłośnienia, więc stojący dalej prawie nic nie słyszą a podczas czytania zwanego "Apostołem" machają jakąś hałasującą kadzielnicą, która dodatkowo zagłusza. Spora egzotyka.
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez blaisee » So sty 13, 2018 10:23

No metodystow w Polsce i w ogole Europie faktycznie jest dosc niewielu, aczkolwiek jedyna w czym ta "niszowosc" sie objawia to puste lawki na nabozenstwach :wink: Ale na pewno nie ma zadnych zapedow sekciarskich itp. :D Tymbardziej ze naleza do konordii leuenberskiej i sa we wspolnocie z innymi kosciolami ewangelickimi wiec raczej nie ma sie czego bac.

Wiem ze luteranie i metodysci roznia sie mniej lub bardziej w wielu kwestiach ale z drugiej strony wiem tez ze sa pod wieloma wzgldami podobno i ja to bardziej traktuje jako inny "obrzadek" :D Po najwazniejszy jest dla mnie sam fakt kosciola ewangelickiego.
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: Konwersja z protestantyzmu

Postprzez Aleksander » Pn sty 15, 2018 14:37

blaisee napisał(a):Jesli kto chcialby wiedziec jak sie sprawy tocza to moje plany na najblizsza niedziele - 9:30 Luteranie, 16:00 Metodyści :mrgreen:
I jak, przeżyłeś?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konwersja i co dalej ...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron