Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wesołych świąt

Wesołych świąt

Postprzez Aleksander » Śr gru 06, 2017 14:18

Ksiądz i rektor jezuickiego seminarium w USA, o. O'Brien powiedział, że Panu Jezusowi najprawdopodobniej jest obojętne czy będziemy życzyć sobie na wzajem "Wesołych Świat" czy "Wesołych Świat Bożego Narodzenia". Powiedział też, że "powinniśmy uważać na język jakim posługujemy w naszym społeczeństwie pluralistycznym dlatego, że spotkamy ludzi z różnych tradycji wiary." " Oznacza to, że mamy szanować ludzi, którzy od nas się różnią. Słuchamy innych nie ze względu na to żeby uchodzić za uprzejmych, lecz aby się zmieniać." również powiedział.


Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wesołych świąt

Postprzez Grzegorz » Śr gru 06, 2017 16:36

W języku polskim to wygląda na sztuczny problem. Raczej nikt nie mówi "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia", bo po prostu jest to za długi zwrot. Ewentualnie jeśli piszemy dla kogoś kartkę świąteczną to wtedy tak.

Zgaduję, że chodzi o co innego - wybór między "Merry Christmas", a "Happy Holidays". Pierwsze wskazuje bezpośrednio na fakt, że te dni są poświęcone Chrystusowi, natomiast drugie jest zupełnie neutralne i pasuje do wszystkich dni świątecznych w roku.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Wesołych świąt

Postprzez Aleksander » Śr gru 06, 2017 17:36

Tak, trochę w pośpiechu przetłumaczyłem fragment. Spodobała mi się odpowiedź jezuity. W mojej firmie pracują Sikhowie i też się zastanawiałem jak składać życzenia. Mój szef też jest nie ochrzczonym sikhem. On zazwyczaj na spotkaniu Bożonarodzeniowym bez problemów mówi "Merry Christmas". Sikhowie różnią się pod względem tolerancji religijnej od muzułmanów.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wesołych świąt

Postprzez Zofia » Śr gru 06, 2017 23:52

pastor Aleksander:
" Oznacza to, że mamy szanować ludzi, którzy od nas się różnią. Słuchamy innych nie ze względu na to żeby uchodzić za uprzejmych, lecz aby się zmieniać." również powiedział."

Nie rozumiem, jak się zmieniać ? , w jakim kierunku ? Myślę, że wystarczy szacunek dla innych ....
Zofia
 
  

Re: Wesołych świąt

Postprzez Aleksander » Cz gru 07, 2017 08:47

Wydaję mi się, że znaczenie kryje się w kontraście pomiędzy "uchodzić za uprzejmego", a "szacunkiem", w którym udajemy się za bliźnim. Taki szacunek zawsze pociągnie za sobą zmianę nas samych. Bóg okazał nam grzesznikom przychylność. Udał się za nami do takiego stopnia, że odwieczne Słowo, Syn Boży, przyjął ludzie ciało. " A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał." list do Hebrajczyków 5:8. Czy my nie mamy niczego do nauczenia się od innych braci w wierze? Ukraiński Kościół Luterański wspierany przez Wisconsin Synod od początku swej działalności na Ukrainie zaadaptował liturgię św. Jana Chryzostoma np.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Wesołych świąt

Postprzez Maksymilian » Cz gru 07, 2017 17:28

Uważam, że to problem sztuczny. Nie od dzisiaj są na świecie ludzie, którzy wiarę chrześcijańską najchętniej by zlikwidowali i wymyślają problemy, których nie ma. Jak komuś przeszkadza "Merry Christmas" powinien zmienić kraj zamieszkania, a nie innym narzucać swoje kulturowe i wyznaniowe reguły. Zresztą jak mówiłem problem ludzi, którzy najwyraźniej nie mają większych problemów niż powyższe.
Maksymilian
 
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron