Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Co słychać u naszych braci z innych krajów

Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez ouden » So lis 25, 2017 18:53

Witajcie,
Od dawna śledzę forum i w końcu postanowiłem założyć konto. Liczę na lepsze poznanie Kościoła i wyznawców wspólnoty do której mi najbliżej.
Przeglądając różne posty nigdzie nie natknąłem się na żaden fragment o ruchu charyzmatycznym w ramach KEA, chociaż niektóre Kościoły konserwatywne identyfikujące się z XVI-wieczną reformacją zapoczątkowaną przez Marcina Lutra rozwijają te formę pobożności (np. LCMS w USA). Jeżeli źle szukam będę wdzięczny za pokierowanie.
Zastanawiam się jakie macie zdanie na ten temat? Jakie widzicie zalety? A może widzicie jakieś zagrożenia?
Czy sądzicie że warto byłoby rozwinąć LOCh w Polsce? Jeżeli tak, to dlaczego dotąd tego nie zrobiono?


Pozdrawiam :)
ouden
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz lis 23, 2017 14:56
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez Grzegorz » So lis 25, 2017 23:49

Witaj :) Miło mieć nową osobę na pokładzie.

Rzeczywiście, w KEA nie ma żadnego zorganizowanego ruchu charyzmatycznego. Nie narzekam na ten stan rzeczy. Jeśli ktoś chce wziąć udział w charyzmatycznym nabożeństwie to bez problemu może się udać do innych denominacji protestanckich. Dla mnie osobiście głównym problemem z taką pobożnością jest tzw. "mówienie językami" - prawie nigdy nie obserwuje się mówienia w obcym języku tak jak miało to miejsce po Zesłaniu Ducha Świętego. Prawie zawsze są to języki "aniołów", których nikt nie zna, w związku z czym można pod nie podciągnąć dowolne bełkotanie.
Byłem na kilku nabożeństwach charyzmatycznych i wiele osób ochoczo modliło się językami - ale nie było nikogo kto by tłumaczył. To jest wyraźne działanie wbrew wskazówkom św. Pawła, który w 1 Kor 14 wyjaśnia, że na wspólnych spotkaniach zboru należy modlić się ku wzajemnemu zbudowaniu.
„wszakże w zborze wolę powiedzieć pięć słów zrozumiałych, aby i innych pouczyć, niż dziesięć tysięcy słów językiem niezrozumiałym” [1 Kor 14, 19]
„Jeśli kto mówi językami, niech to czyni dwóch albo najwyżej trzech, i to po kolei, a jeden niech wykłada; a jeśliby nie było nikogo, kto by wykładał, niech milczą w zborze, niech mówią samym sobie i Bogu.” [1 Kor 14, 27n]

Oczywiście, niewątpliwą zaletą jest fakt, że jeśli ktoś naprawdę otrzymał szczególny charyzmat (uzdrawianie, prorokowanie) to może się to przyczynić do umocnienia wiary zboru. Tylko obawiam się, że to się zdarza bardzo, bardzo rzadko.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez Aleksander » N lis 26, 2017 09:22

Witaj. Też nie znam żadnych szczegółów o istnieniu grup charyzmatycznych w KEA. Kiedyś ktoś coś ogólnego wspominał, ale nie zostało zanotowane.
Na ruch charyzmatyczny/mistycyzm można by spojrzeć z różnych perspektyw. Tak z perspektywy teologicznej, jak pisał Grzegorz, jest on trudny do pogodzenie z ortodoksją. Zaznaczam, moim zdaniem.
Natomiast, zawsze kiedy Kościół kładzie nadmierny nacisk na instytucje. Księża zachowują się jak urzędnicy. Ludzie szukają bliskości z Bogiem w przeżyciach religijnych, szukają mistycznych przeżyć. Nie muszą to być proroctwa, cuda, języki i uzdrowienia. Ludzie pragną wtedy przeżywać liturgię i obrzędy w szczególny sposób. Widziałem jak w parafii Anglikańskiej w naszej miejscowości praktykują rytuał całowania krzyża. Krzyż wynoszą do przodu i stawiają na podłodze i każdy kto chce wychodzi do przodu, klęka i całuje krzyż.
Jeśli księża głoszą odważnie Słowo Boże i sprawują sakramenty. Jeśli przykładają należytą uwagę na budowanie bliskich osobistych relacji na parafii. To naturalna reakcją parafii będzie chęć służenia światu. A poszukiwanie "charyzmatów"naturalnie zaniknie. Tak myślę.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luterańska Odnowa Charyzmatyczna

Postprzez blaisee » N lis 26, 2017 12:08

Moim zdaniem dobrze ze sie temu luteranie opieraja. Bo te "jezyki" to z biblijnymi charyzmatami wiele wspolnego nie maja. Nie wspominajac juz o tym ze w ogole ignoruje sie Biblia ktora mowi o tym ze jak nie ma kogo kto tlumaczyl to nie modlic sie na jejzykach. Bywalem niegdys w kosciolach zielonoswiatkowych i w ogole zdaja sie ignorowac biblijne wersety o charyzmatach
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  


Powrót do Luteranizm na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości