Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » N sie 06, 2017 17:23

Wielu zadało już to pytanie, ale ja postawię je na nowo. Dlaczego właściwie po upadku PRL, w czasach kiedy mamy do czynienia z przyśpieszającym topnieniem autorytetu kościoła rzymskokatolickiego i pragnieniem ludzi, aby naprawdę słuchać o Bogu, nasza ewangelicka jednota nie stała się miejscem gdzie można Boga odnaleźć? Zadaje to pytanie pamiętam o nas, którzy jesteśmy "uciekinierami" z różnych przyczyn z kościoła rzymskiego. Proszę was o zdanie.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Elżbieta » Wt sie 08, 2017 10:06

Co prawda ja nie jestem żadnym uciekinierem, ale odpowiem na to pytanie.
Wiele jest osób, które rozczarowały się swoim dotychczasowym Kościołem, jednak od małego mają wpojone, że jedynym prawdziwym Kościołem jest KRK, protestanci różnej maści, to zwykli odstępcy, zdrajcy, heretycy i sekciarze. Nie szukają Boga u nas, bo uważają, że Go u nas nie ma. Miałam znajomego, który twierdził, że jest ateistą, jednak gdy tylko dowiedział się kim jestem , w bardzo niemiły sposób przekonywał mnie, że jedynym właściwym dla mnie miejscem jest kraj za naszą zachodnią granicą. Oprócz tego ludzie wolą beztroskie życie, własną wygodę i pogoń za pieniędzmi. Nie mają ochoty na żadne wyrzeczenia i ograniczenia.
Mało jest takich, którzy szukają Boga rzeczywiście.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » Wt sie 08, 2017 10:51

Zgadzam się z Tobą, ale ja często słyszę, że ludzie idą do kościoła w niedzielę i muszą słuchać o polityce albo o rzeczach niezwiązanych z Bogiem. Ciekawi nie po prostu czy to bierze się z polskiej kultury czy z czegoś innego, że kościół luterański nie został poważniejszą alternatywą.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Zofia » Śr sie 09, 2017 09:54

Maksymilian :
" Ciekawi mnie po prostu czy to bierze się z polskiej kultury czy z czegoś innego, że kościół luterański nie został poważniejszą alternatywą."
Bardzo dobre pytanie. Może dlatego ze nie słychać jego głosu w przestrzeni publicznej.
Zofia
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Elżbieta » Śr sie 09, 2017 11:06

Jeżeli słyszymy, że ktoś narzeka na politykę w kościele, można mówić, że u nas w czasie Nabożeństw nie mówi się o polityce tylko o Bogu. W każdym razie w Legnicy tak jest :)
Zofio, weźmy się sami do roboty nie czekajmy aż wszystko za nas zrobi ksiądz. Możemy również sami proponować księdzu pomoc we wszystkim. On sam wszystkiego nie zrobi, jest tylko człowiekiem.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » Cz sie 10, 2017 06:40

Chociaż ostatnio nasz bp Samiec polityką trochę zaczął trącać z listów.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Zofia » Cz sie 10, 2017 21:27

[quote="Maksymilian :"Chociaż ostatnio nasz bp Samiec polityką trochę zaczął trącać z listów."

Owszem, z listów, i na swoim blogu też. Ale to nie jest droga dotarcia do katolików.
Zofia
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » Cz sie 10, 2017 21:33

To jest droga do nikąd. Władza duchowna ma się zajmować Pismem, a świecka mieczem, a u nas drą mordy w Polsce, także lutry, że kościół jest w polityce, a nasz biskup im nie przeszkadza.
Maksymilian
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Zofia » So sie 12, 2017 14:59

Neutralny Kościoł zaangażowanych wyznawców?
Zofia
 
  

Re: Kościół Ewangelicko-Augsburski w III RP

Postprzez Maksymilian » So sie 12, 2017 16:38

Kościół i ambona to nie miejsce na politykę tylko na Słowo Boże.
Maksymilian
 
  

Następna strona

Powrót do Nasza historia i tożsamość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości